niedziela, czerwiec 23, 2024
poniedziałek, 29 sierpień 2022 16:16

Rzęsy - piękny atrybut oczu

refectocil.pl refectocil.pl pixabay

Rzęsy okalają nasz oczy podkreślając ich piękno. Jednak nie tylko na ozdobie kończy się ich rola. Dowiedzmy się więcej o rzęsach i poznajmy powód dlaczego warto o nie dbać.

 

Jaką rolę spełniają rzęsy?

Rzęsy to drobne włoski, które porastają górną i dolną powiekę. Posiadają je nie tylko ludzie, ale również inne gatunki zwierząt. Rzęsy powieki górnej są dużo dłuższe oraz najczęściej gęstsze od dolnej.

Ich główną i najważniejszą rolą jest ochrona naszego oka. Mają tworzyć naturalną "kurtynę", która będzie chronić gałkę oczną przed ciałami obcymi. Dzięki nim między innymi uchronimy się przed pyłem, brudem, a nawet małymi insektami.

Nasze oczy są wilgotne, doprowadzenie do wysuszenia gałki ocznej powoduje podrażnienia i może doprowadzić do stanów zapalnych oka. Rzęsy regulują i zmniejszają przepływ powietrza. Dzięki temu oko pozostaje nawilżone i nie łzawi próbując się ratować w przypadku podrażnienia.

Rzęsy są również naszą barierą przed potem oraz wodą, np. deszczem. Wygięty kształt pozwala zatrzymać na sobie część cieczy. Chronią też przed nadmiernym padaniem światła słonecznego na nasze oczy.

Wiesz u kogo zanotowano najdłuższe rzęsy? Wchodząc na stronę refectocil.pl dowiesz się jeszcze więcej ciekawych faktów ze świata rzęs!

Właściwa pielęgnacja

Poza praktycznymi rolami, rzęsy są też atrybutem naszego piękna. Otulając nasze oko zwracają na nie uwagę. Gęste i długie rzęsy to marzenie każdej kobiety.

Właściwą pielęgnacją możemy wspomóc ich dobrą kondycję oraz wytrzymałość.

Rynek kosmetyczny oferuje wiele produktów do rzęs. Znajdziemy wśród nich przede wszystkim tusze, o różnych właściwościach (podkreślające, pogrubiające, wydłużające itp.), laminaty oraz odżywki. W doborze każdego z tych kosmetyków pamiętajmy, że najważniejsze jest zdrowie naszego oka. Nie decyduj się na produkty o zbyt chemicznym składzie, które mogą być niebezpieczne dla wzroku lub powodować podrażnienia. Zaufaj jedynie sprawdzonym markom, które będą posiadały produkty najwyższej jakości.

Przez narażenie rzęs na stały kontakt z czynnikami zewnętrznymi stają się niekiedy słabsze, dlatego warto stosować na nie odżywki bogate w minerały, biotynę oraz witaminę B12. Do pielęgnacji możemy stosować olejek rycynowy, którego niezwykle właściwości zapewniający piękne oczy znały już nasze babcie!

Pamiętaj, żeby codziennie wieczorem zmywać makijaż. Nie zasypiaj z zaschniętym tuszem na rzęsach. Może on spowodować znaczne osłabienie włosa. Unikaj też sztucznych rzęs. Zabieg doklejania bardzo osłabia Twoje własne. Lepiej zainwestuj w ich zdrowie i ciesz się swoim naturalnym pięknem.