Z tego względu niezbędna jest indywidualnie dobrana rehabilitacja, w tym rozmaite zabiegi fizjoterapeutyczne. Nierzadko jednocześnie stosowane jest leczenie farmakologiczne. Jednym ze sposobów na ograniczenie m.in. dolegliwości bólowych jest poddawanie się masażom. W jaki sposób wpływają one na organizm chorego? Skąd mieć pewność, że masaż pomoże, a nie zaszkodzi?
Objawy w reumatoidalnym zapaleniu stawów
W reumatoidalnym zapaleniu stawów pojawia się szereg objawów, które obejmują zarówno stawy, jak i struktury pozastawowe. Można zatem ogólnie i w dużym uproszczeniu powiedzieć, że z czasem zaczyna chorować cały organizm, a codzienne funkcjonowanie jest coraz trudniejsze.
Wśród objawów, które są widoczne w pierwszej kolejności, wymienia się m.in. zniekształcenia palców, zarówno rąk i stóp, ich odchylenie, przykurcze, a także zmiany zwyrodnieniowe. Wszystkie z nich są obecne w obrębie stawów. Jeśli zaś chodzi o objawy pozastawowe, to zalicza się do nich m.in. zaniki mięśniowe, występowanie guzków reumatoidalnych, powiększone węzły chłonne, a także stany zapalne twardówki i spojówki.
Dolegliwości bólowe i ich łagodzenie
Tak liczne zmiany w obrębie stawów oraz poza nimi, powodują powstawanie obrzęków, opuchlizn oraz odczuwanie coraz bardziej dokuczliwych dolegliwości bólowych, które utrudniają normalne funkcjonowanie. Rehabilitacja, odpowiednio dobrane zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym masaże, mają na celu wspomóc leczenie, a także poprawić jakość życia chorych.
Masaże, które zostają dopasowane do aktualnej kondycji pacjenta, występujących objawów i ich nasilenia, a także stadium chorób czy też innych schorzeń współistniejących, są w stanie przynieść ulgę chorym. Odpowiadają również za efektywną pracę nad ruchomością w zajętych stawach, a ponadto za poprawę krążenia krwi.
Wybór specjalisty – ważny krok
Aby masaż faktycznie przyniósł ulgę i wspomagał, a nie szkodził, ważny jest wybór odpowiedniego specjalisty. Doświadczonych osób można szukać poprzez wyszukiwarkę GabinetyMasazu.pl. Należy stawiać na fizjoterapeutów, którzy mają doświadczenie w pracy z osobami zmagającymi się z reumatoidalnym zapaleniem stawów.
Specjalista jest w stanie, na podstawie dostarczonej dokumentacji medycznej oraz przeprowadzonego wywiadu, indywidualnie dopasować rodzaj masażu, częstotliwość jego wykonywania, a także intensywność. W zależności od stadium choroby, ma to bowiem ogromne znaczenie. Chodzi o to, aby skutecznie wspomagać pacjenta i poprawiać jego stan, a nie dodatkowo podrażniać zajęte struktury.
Decydując się na masaż w przypadku zmagań z tym przewlekłym schorzeniem, należy zacząć od konsultacji, poznania wskazań i przeciwwskazań, a następnie ustalenia indywidualnego przebiegu zabiegów masażu.