piątek, marzec 29, 2024
środa, 06 lipiec 2022 19:53

Łuszczyca głowy - jak ją rozpoznać i leczyć?

łuszczyca skóry łuszczyca skóry Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Łuszczyca głowy to jedna z najmniej przyjemnych i, niestety, dość przewlekłych chorób skóry. Łuszczyca, zwana także psoriasis, to choroba skóry, na którą nie odkryto jak dotąd skutecznego lekarstwa, które wyeliminowało by ją w 100%.

By sobie ulżyć w tej chorobie, warto odwiedzić profesjonalny gabinet trychologiczny i nauczyć się dbać o skórę dotkniętą łuszczycą oraz odpowiednio ją pielęgnować, co może załagodzić jej najostrzejsze formy.

Czym jest łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, przewlekła, nawrotowa, o charakterze zapalno – proliferacyjnym. Jest to schorzenie o stricte genetycznym podłożu, na które w Europie cierpi nawet 3% populacji. By dobrze zdiagnozować łuszczycę, warto wybrać się do doświadczonego dermatologa lub trychologa. W diagnostyce tej choroby  niezbędne są morfologia kliniczna, wywiad rodzinny oraz badanie histopatologiczne.

Łuszczycę cechują dość charakterystyczne objawy. Jest to choroba, która objawia się świądem, pieczeniem, pojawieniem się czerwonych grudek, suchych i nawarstwiających się łusek. Poza skórą na głowie, zmiany naskórka mogą pojawić się także na karku, na czole oraz w okolicach uszu. Niestety, łuszczyca często wiąże się również z wypadaniem włosów jak i ze zmianami występującymi na łokciach, na kolanach, na dłoniach, a czasem także na twarzy.

Niestety wciąż nie wiemy jaka jest zasadnicza przyczyna łuszczycy. Głównymi powodami określa się podłoże genetyczne oraz immunologiczne. Łuszczyca może mieć jednak także podłoże środowiskowe, do którego zalicza się przewlekły stres, stosowanie używek, zażywanie niektórych leków, a nawet ukąszenia owadów. 

Ogólnie wyróżnia się dwa typy łuszczycy. Typ 1 to choroba powiązana z dziedziczeniem autosomalnym dominującym. Ta forma łuszczycy pojawia się najczęściej w młodym wieku, nie później niż po 40. roku życia. Cechują ją dość rozległe zmiany na skórze. Typ 2 to łuszczyca pojawiająca się dużo później, między 50. a 70. rokiem życia. 

Jak leczyć łuszczycę?

Jeśli podejrzewasz u siebie zmiany, które przypominają łuszczycę głowy, warto udać się do trychologa, by potwierdzić lub zaprzeczyć swoim podejrzeniom.  Sposób leczenia zależy przede wszystkim od typu i nasilenia choroby oraz udziału powierzchni ciała.

Niezwykle skuteczne są wszelkie dobrej jakości kosmetyki dedykowane skórze ze zmianami łuszczycowymi. Są one skutecznie wtedy, gdy mamy do czynienia z dość łagodnym przebiegiem łuszczycy, a więc gdy zmiany skórne nie są nazbyt rozległe. Doświadczony trycholog poleci odpowiednie balsamy, kremy, peelingi lub aerozole, które skutecznie załagodzą zmiany skórne oraz ograniczą je.

Leczenie łuszczycy jest leczeniem typowo objawowym. Niestety, choroba ta ma charakter silnie nawracający oraz przewlekły. W gabinecie otrzymasz porady jak pielęgnować skórę głowy objętą zmianami łuszczycowymi. Trzeba pamiętać, by wraz z trychologiem dokładnie dobrać w miarę łagodne kosmetyki. Zbyt silne składniki w niektórych kosmetykach mogą jedynie nasilić objawy, a łuszczyca jest schorzeniem, które bardzo silnie reaguje na „agresywne” składniki aktywne w szamponach lub innych preparatach.

Wszystkie czynności pielęgnacyjne jakie zaleci Ci trycholog pozwolą przerwać cykl chorobowy i powstawania większej ilości komórek skóry, która następnie rogowacieje. Ograniczy to nasilanie się stanów zapalnych i załagodzi chorobę. Stosowanie dobrych, trychologicznych kosmetyków pomaga usunąć łuskę i wygładzić skórę. Pomaga również przywrócić odpowiedni poziom nawilżenia skóry odbudowując skutecznie jej płaszcz hydrolipidowy. Niezwykle kluczowym celem kuracji jest ograniczenie ognisk chorobowych. Pomagają w tym linie kosmetyków dedykowanych skórze łuszczycowej, które cechuje odpowiednia konsystencja. Kosmetyki dobierane są przez specjalistę na podstawie oceny nasilenia zmian skórnych oraz po ocenie obrazu klinicznego choroby.