piątek, marzec 29, 2024
piątek, 01 kwiecień 2022 17:38

Krwotoki z nosa — czy to niepokojący objaw?

Jak leczyć krwotoki z nosa? Jak leczyć krwotoki z nosa? pixabay

Krwawienie z nosa może się zdarzyć niemal każdemu. Z badań wynika, że 60% populacji przynajmniej raz w życiu miało taki incydent. Nic dziwnego, jama nosowa jest bardzo mocno ukrwiona i łatwo dochodzi do podrażnień. W 90% przypadków krwawienie jest krótkotrwałe i nie wymaga interwencji medycznej. Jeśli jednak krwawienie nie ustaje lub krwotoki z nosa się powtarzają, konieczna jest wizyta u specjalisty.

Dlaczego nos jest taki wrażliwy?

Jama nosowa stanowi początkowy odcinek układu oddechowego. Ze względu na pełnione funkcje można wyodrębnić:

  • Przedsionek nosa – wyłożony jest nabłonkiem z licznymi włoskami, które zatrzymują zanieczyszczenia;
  • Jama nosowa – tutaj błona śluzowa jest mocno unaczyniona i posiada liczne rzęski, umożliwia to wyłapanie drobnoustrojów, takich jak bakterie oraz wirusy, a także ogrzanie i nawilżenie wdychanego powietrza;
  • Górna część jamy nosowej to część węchowa – pokryta jest wielowarstwowym nabłonkiem, z bogatym unerwieniem i licznymi receptorami, które przekazują impulsy zapachowe do mózgu.

By pełnić te wszystkie funkcje, jama nosowa jest mocno unaczyniona. Liczne tętniczki tworzą dwa sploty naczyniowe:

  • Splot Kiesselbacha – umiejscowiony jest w przednio-dolnej części przegrody nosowej;
  • Splot Woodruffa – położony w tylnej części bocznej ściany nosowej.

Właśnie dlatego nos jest bardzo wrażliwy, a krwotoki z nosa mogą się pojawiać nie tylko w wyniku drobnych urazów, lecz również chorób ogólnoustrojowych.

Jakie są przyczyny krwotoków z nosa?

Przyczyn krwotoków z nosa może być wiele. Ze względu na wywołujące je czynniki wyróżnia się przyczyny miejscowe dotyczące około 20-25% pacjentów oraz ogólne, występujące u około 70-75% pacjentów.

Do przyczyn miejscowych zalicza się:

  • Urazy – zarówno te drobne spowodowane przez dłubanie w nosie, jak i bardziej inwazyjne, powstałe w wyniku uderzenia lub upadku, zabiegów lekarskich wykonywanych w obszarze jamy nosowej, oraz wdychania substancji toksycznych;
  • Stany zapalne – obejmujący górne drogi oddechowe oraz zatoki przynosowe;
  • Zanikowy nieżyt błony śluzowej nosa – najczęściej spowodowany przez nadużywanie kropli obkurczających błonę śluzową;
  • Ubytki w przegrodzie nosowej;
  • Ziarninowanie w wyniku chorób zakaźnych – takich jak gruźlica, czy kiła;
  • Nowotwory – jamy nosowej, zatok przynosowych, nosogardła;

Najczęstsze przyczyny ogólne krwotoków z nosa to takie choroby, jak:

  • Choroby układu krążenia;
  • Wrodzone skazy krwotoczne – do których zalicza się małopłytkowość, hemofilia i inne;
  • Nabyte zaburzenia krzepnięcia – np. w wyniku przyjmowania leków przeciwzakrzepowych, NLPZ, sterydów;
  • Choroby zakaźnie – mononukleoza, dur brzuszny, odra;
  • Zaburzenia funkcji nerek i wątroby.

Pierwsza pomoc w przypadku krwawienia z nosa

W przypadku wystąpienia krwotoku z nosa najważniejsze jest szybkie zatamowanie krwawienia. W tym celu należy uspokoić chorego i posadzić go w pozycji z pochyloną do przodu głową, by umożliwić swobodne wypływanie krwi z jamy nosowej. Odchylenie głowy do tyłu lub położenie pacjenta spowoduje, że krew obficiej będzie spływać do gardła, co może doprowadzić do zachłyśnięcia, szczególnie w przypadku dzieci. Następnie uciskaj skrzydełka nosa przez kilka minut, by zahamować krwawienie. Można również położyć zimny okład na grzbiet nosa oraz kark. To spowoduje obkurczenie się naczyń krwionośnych.

Jeśli krwotok z nosa nie ustępuje, konieczna jest interwencja lekarze w celu wykonania tamponady. Zależnie od miejsca krwawienia zakłada się tamponadę przednią lub tylną. Czasem niezbędne są również inne zabiegi hamujące krwawienie.

Diagnostyka i leczenie krwotoków

Jak leczyć krwotoki z nosa? Jest to istotne pytanie w przypadku obfitych i nawracających krwawień. Na początku niezbędna jest podstawowa diagnostyka. Podczas wizyty u laryngologa, lekarz przeprowadzi wywiad, by ustalić, czy krwotoki z nosa nie są spowodowane chorobą lub przyjmowanymi lekami. Następnie wykonywane jest badanie diagnostyczne — wziernikowanie, by ustalić miejsce występowania krwawień.

Jeżeli pacjent cierpi na nawracające krwotoki z nosa, konieczne może się okazać wykonanie specjalistycznego zabiegu. Co więcej, by wzmocnić naczynia krwionośne, lekarz może zalecić przyjmowanie witamin, oraz regularne nawilżanie śluzówki nosa.