poniedziałek, grudzień 11, 2023
piątek, 01 kwiecień 2022 13:25

Badania genetyczne – czy warto się na nie zdecydować?

badanie genetyczne skóry badanie genetyczne skóry pixabay

Ludzkie ciało skrywa przed nami wiele tajemnic. Jednak z roku na rok nowe odkrycia pozwalają na lepsze jego poznania.

Wiele z nich dotyczy genetyki ludzkiego organizmu. Działania naukowców pozwalają poznawać nie tylko działanie ciała, ale także lepiej zrozumieć sporą liczbę chorób, ich mechanizm działania, a z czasem także nadzieje na wynalezienie metod ich leczenia. Jest to szczególnie istotne w chorobach dziedziczonych, które niejednokrotnie są bardzo trudne w leczeniu i profilaktyce. W ich wykrywaniu przydatne okazuje się wykonywanie badań genetycznych. Zobacz, kiedy warto się na nie zdecydować, a także gdzie najlepiej robić tego rodzaju badania.

Badania genetyczne – kiedy warto się na nie zdecydować?

Badania genetyczne często kojarzone są z testami na ojcostwo, które pozwalają na ustalenie pochodzenia dziecka. Jednak jest to dość wąski wycinek tego, jakie możliwości dają dobrze przeprowadzone testy genetyczne. Przede wszystkim pozwalają one na wykrywanie licznych chorób, które mogą mieć podłoże genetyczne. Ale to nie wszystko. Przykładowo badanie genetyczne skóry pozwala na zbadanie jej właściwości, które wpływają na proces starzenia się skóry np. elastyczność czy zdolność antyoksydacyjna. Dzięki temu o wiele lepiej można zadbać o nią i opóźnić proces starzenia się skóry. Badania genetyczne warto wykonać także, kiedy ma się problemy żywnościowe np. mimo ruchu i utrzymania zdrowej diety nie traci się na wadze lub trudno utrzymać prawidłową wagę ciała. Tego typu badanie pomoże określić ryzyko wystąpienia niektórych chorób związanych z układem pokarmowym, a także lepiej przygotować dietę pod kątem wymagań organizmu danej osoby.

Gdzie wykonywać badania genetyczne?

Poradnictwo genetyczne w Polsce cały czas się rozwija i prezentuje coraz wyższy poziom. Dlatego też warto zdecydować się na badania związane z genomem ludzkiego ciała, gdyż niosą one za sobą wiele korzyści. Trzeba jednak pamiętać, żeby wybierać miejsca sprawdzone, które oferują profesjonalne usługi. Co ważne, jeżeli w miejscu twojego zamieszkania nie ma takiego sprawdzonego ośrodka, możesz zdecydować się na firmy działające w innych miastach. Wówczas samodzielnie możesz pobrać materiał do badania. Firma wykonująca testy DNA wysyła do ciebie specjalny pakiet, w którym znajduje się wszystko to, co jest niezbędne do pobrania materiału do badania. Dostajesz też instrukcję jak to zrobić. Następnie wysyłasz do firmy i czekasz na wyniki badana, na jakie ostatecznie się zdecydowałeś.