piątek, kwiecień 12, 2024
wtorek, 15 grudzień 2020 14:19

Kozaki zimowe – jakie kupić by służyły kilka sezonów?

Kozaki zimowe damskie Kozaki zimowe damskie

Każda kobieta powinna posiadać w swojej szafie przynajmniej jedną parę kozaków. Jest to obuwie, które idealnie sprawdzają się w zimowych warunkach pogodowych, jakie panują w naszym kraju. Podpowiadamy, czym kierować się przy zakupie kozaków, aby wybrać dobry model, który posłuży nam kilka sezonów.

Jak dobrać wysokość kozaków                             

Tradycyjnie kozakami nazywamy buty, których długość sięga minimum do połowy łydki. Zwykle jednak producenci proponują nam nieco dłuższe kozaki, sięgające przynajmniej przed kolano. Taka długość obuwia nie tylko zapewni nam uczucie ciepła, ale także doskonale wygląda w połączeniu zarówno ze spodniami, jak i z sukienką. W ostatnich kilku sezonach coraz modniejsze stają się kozaki, których długość przekracza linię kolan. Zwykle sięgają one do połowy uda, przez co doskonale nadają się na naprawdę mroźne dni.

Wysokość obcasów kozaków 

Obecnie mamy do wyboru cały szereg rozwiązań w kontekście wysokości obcasów w kozakach. Możemy zdecydować się na zupełnie płaskie (które nie są najlepszym rozwiązaniem dla naszego kręgosłupa), na niskim obcasie (doskonałe dla kobiet wysokich), na koturnie (te w ostatnich latach wychodzą z mody) oraz na wysokim obcasie, czy szpilce (dedykowane szczególnie niskim kobietom).                                                                                             

Wybór obcasów należy dostosować przede wszystkim do swoich potrzeb i możliwości. Pamiętajmy, że kozaki mają być wygodne, zatem lepiej unikać zarówno płaskich modeli, jak i tych na bardzo wysokim (>8 cm) obcasie.                                             

Kozaki ze skóry naturalnej czy sztucznej?

Kozaki zimowe damskie powinny być wykonane z nieprzemakającego materiału. Obecnie możemy kupić kozaki wykonane z zamszu, skóry czy też materiałów imitujących skórę. Najlepszym wyborem będą oczywiście kozaki skórzane, gdyż nie tylko pięknie wyglądają, ale i najlepiej sprawdzają się zimową porą. Niestety, skórzane obuwie należą także do najdroższych – średnio za parę skórzanych kozaków musimy zapłacić od 200 zł wzwyż. Możemy również zdecydować się na zamsz, który jednak nie sprawdzi się deszczowe dni. Kozaki zamszowe pięknie prezentują się na nogach, lecz gdy ulegną przemoczeniu materiał staje się matowy i nie wygląda już tak efektownie. 

Tymczasem kozaki z materiałów imitujących skórę są najpopularniejszym produktem dostępnych w polskich sklepach. Ich ceny rozpoczynają się już od 50-70 zł, lecz równie dobrze możemy napotkać droższe modele, których ceny oscylują wokół cen kozaków wykonanych z prawdziwej skóry.