sobota, wrzesień 23, 2023
poniedziałek, 07 wrzesień 2020 11:43

Koszula do porodu i karmienia – jaką najlepiej wybrać?

Koszula ciążowa Koszula ciążowa

Chociaż wybór koszuli wydaje się bardzo prozaicznym problemem, to każda mama przyzna, że nie jest to wcale takie proste. Pierwszy poród wiąże się z wieloma wyzwaniami i tylko odpowiednie przygotowanie może ten okres nieco ułatwić. Jednym z tych wyzwań jest właśnie koszula. Jaką wybrać?

Koszula do porodu – na co zwrócić uwagę?

Pobyt w szpitalu z pewnością nie należy do łatwych. Na ten czas przyszła mama powinna skompletować właściwie całą wyprawkę i to zarówno dla siebie, jak i dziecka. Jedną z ważniejszych rzeczy jest zaś koszula ciążowa.

Fason koszuli powinien być dopasowany do okazji. Oznacza to, że nie może krępować ruchów i musi być odpowiedniej długości. Zalecamy wybór długości do kolan – dłuższa może się niepotrzebnie rolować, krótsza nie zapewni intymności. Ze względu na drugi czynnik, czyli intymność, trzeba zwrócić też uwagę na materiał koszuli. Prześwitująca może być dużym problemem! Ponadto, materiał powinien też pozwalać skórze oddychać, dlatego zalecane są: bawełna, len, bambus. Należy unikać koszul uszytych z materiałów na bazie sztucznych surowców.

Koszula do karmienia – jaki dekolt?

Wybierając koszulę do porodu, trzeba też wziąć pod uwagę jej dekolt. Karmienie maleństwa będzie bowiem nieuniknione, dlatego ten sam model co do szpitala powinien nam posłużyć również później – w trakcie połogu i pierwszych miesięcy macierzyństwa.

Modele przeznaczone do karmienia mogą mieć bardzo różne dekolty. Są to m.in.:

  • dekolt z guziczkami – zapięcie na guziczki, umiejscowione zazwyczaj na środku koszuli, umożliwia łatwy dostęp do piersi;

  • dekolt zapinany na zamek błyskawiczny – suwaki znajdują się zwykle na wysokości piersi, są łatwe i szybkie w użyciu, ale mogą się zaciąć;

  • kopertowy dekolt – w tym fasonie wystarczy delikatnie odsunąć materiał, aby wyjąć pierś do karmienia;

  • ukryta zakładka – pod warstwą materiału imitującego standardowy dekolt znajduje się niewidoczna zakładka, przez którą łatwo wyjmujemy pierś.

Wybór rodzaju dekoltu zależy od upodobań mamy. Największą popularnością cieszą się te z zapięciem na guziczki.

Jakość przede wszystkim!

Przyszłe mamy często zapominają o tym, że w wyborze idealnej koszuli do porodu i karmienia najważniejsza jest tak naprawdę jakość. To od niej zależy, czy model sprawdzi się na dłużej i czy będzie wygodny w użytkowaniu. Polecamy więc wybór koszul uszytych z wysokogatunkowych materiałów, najlepiej od polskich producentów. W ten sposób mama może mieć pewność, że dokonała dobrego wyboru.