wtorek, grudzień 12, 2023
poniedziałek, 17 kwiecień 2023 13:55

Jak prawidłowo dbać o włosy?

Olaplex 3 4 5 Olaplex 3 4 5 pixabay

W gąszczu informacji na temat prawidłowej pielęgnacji włosów nie jest łatwo się odnaleźć. Natłok marek, produktów i porad sprawia, że wiele kobiet ma problem z tym, żeby prawidłowo dopasować rutynę pielęgnacyjną do potrzeb swoich włosów. Dlatego też postanowiliśmy spisać kilka najważniejszych kroków, które pomogą Ci odzyskać kontrolę nad swoimi włosami. Sprawdź już teraz, jak prawidłowo dbać o włosy. Będziesz potrzebować do tego jedynie 3 głównych kroków.

Krok 1. – Oczyszczanie

Na samym początku musisz znaleźć szampon do włosów, dzięki któremu będziesz w stanie prawidłowo zadbać o swoją skórę głowy. Pamiętaj, że jeśli nie poświęcisz czasu na poprawę kondycji Twojego skalpu, to nie możesz oczekiwać, że Twoje włosy będą w dobrym stanie. Prawidłowa pielęgnacja powinna iść od dołu, czyli od cebulek i skóry. 

Do wyboru będziesz mieć wiele różnych szamponów – nawilżających, normalizujących, odżywczych, pobudzających wzrost włosów, przeciwłupieżowych itd. Oceń swoją skórę głowy, a później wybierz odpowiedni szampon.

Dobrym wyborem będzie marka Olaplex 3 4 5, to renomowane szampony, ale też odżywki i sera, dzięki którym możesz kompleksowo zadbać o swoje włosy. Musisz jednak przede wszystkim pamiętać o tym, aby prawidłowo myć włosy. Zaleca się stosowanie podwójnego mycia szamponem. Nie zapomnij też o delikatnym masażu skóry głowy i odczekaniu kilku minut, gdy szampon zostanie już nałożony. Przy bardzo tłustych włosach rozprowadź szampon na pasma włosów, jeśli jednak nie są one zbyt zabrudzone i przetłuszczone, to zrezygnuj z tego kroku.

Krok 2. – Odżywianie

Kolejnym ważnym krokiem będzie zadbanie o prawidłowe odżywienie włosów. Wykorzystaj do tego odżywkę lub odżywki dostosowane do Twoich włosów. Na pewno świetnym wyborem będzie zastosowanie trzech rodzajów odżywek:

  • emolientowej;
  • proteinowej;
  • humektantowej.

Każda z nich ma nieco inne działanie, np. odżywka humektantowa ma za zadanie sprawić, że Twoje włosy zostaną wreszcie prawidłowo nawilżone, natomiast odżywka proteinowa pomaga w skutecznej odbudowie struktury włosów. Jeśli chodzi o częstotliwość używania odżywek, to powinna być ona dopasowana do specyfiki i potrzeb Twoich włosów. Na pewno świetnie sprawdzi się stosowanie metody OMO, czyli odżywianie, oczyszczanie i znów odżywianie. Wtedy odżywka emolientowa ma posłużyć jako zamknięcie pielęgnacji, a wcześniej możesz użyć odżywkę humektantową lub proteinową w zależności od potrzeb włosów, a nawet stopnia wilgotności powietrza.

Warto podkreślić, że do odżywienia włosów może przydać się nie tylko odżywka, ale też stosowana przynajmniej raz na tydzień dopasowana maska do włosów. Należy pozostawić ją na 15-30 minut w zależności od jej rodzaju i zaleceń producenta.

Dobrym wyborem w przypadku niesfornych włosów będą także odżywki bez spłukiwania. Nie zapomnij też o stosowaniu preparatu termoochronnego, który świetnie ochroni włosy przed ciepłym powietrzem suszarki. Na końcu pielęgnacji zastosuj olej na końcówki.

Krok 3. – Olejowanie

W celu odżywienia włosów i skóry głowy warto raz na tydzień robić tzw. olejowanie włosów. Wykorzystaj do tego olej, który najbardziej będzie dopasowany do potrzeb Twoich włosów oraz oczywiście do skóry głowy. Przygotuj się też na to, że olejowanie wymaga czasu. Dlatego właśnie może stać się świetnym sposobem na uzyskanie odrobiny czasu dla siebie lub na spędzenie go w towarzystwie siostry czy przyjaciółki. Do olejowanie będziesz potrzebować żel aloesowy lub specjalną bazę, na którą należy nałożyć olej, a później przydatna będzie też odżywka emolientowa do emulgowania oleju.