sobota, luty 24, 2024
czwartek, 24 marzec 2022 21:30

Jak działają kremy nawilżające na różnych typach cery?

kremy nawilżające do twarzy kremy nawilżające do twarzy pexels

Krem nawilżający do twarzy to jeden z niezbędnych i podstawowych produktów pielęgnacyjnych. Zawsze powinien być jednak dobrany w zależności od typu cery.

Każdy rodzaj skóry bowiem charakteryzują inne cechy i potrzeby, a źle dobrany krem może nie spełniać swojej funkcji i nasilać dolegliwości.

Jak działa krem nawilżający?

Nawilżanie to jeden z podstawowych i niezbędnych zabiegów codziennej pielęgnacji skóry twarzy niezależnie od jej typu. Z każdym dniem i pod wpływem różnorodnych czynników endo- i egzogennych ulega ona postępującym procesom starzenia, co objawia się w widoczny sposób poprzez zmarszczki, cienie, przebarwienia czy łuszczenie. Zarówno w walce z dolegliwościami tego typu, ale jak i przede wszystkim w trosce o dobrą kondycję skóry, konieczne jest regularne oraz odpowiednie stosowanie kremu nawilżającego. 

Istotą działania kosmetyku nie jest dostarczenie wody, na co mogłaby wskazywać nazwa, ale zatrzymanie w niej wilgoci pochodzącej od wewnątrz poprzez dostarczanie odpowiednich składników wzmacniających naturalne mechanizmy ochronne skóry, czyli barierę zewnętrzną, tzw. płaszcz lipidowy, utrudniając tym samym odparowywanie wody. Dobrej jakości kremy nawilżające do twarzy charakteryzują zdolności higroskopijne, czyli syntetyzujące cząstki wody, ale również uszczelniające tzw. cement międzykomórkowy, który stanowi ważną spoinę pomiędzy korneocytami. 

Jest to możliwe za sprawą tworzenia gęstej sieci połączeń ceramidów, fosfolipidów i kwasów tłuszczowych przy udziale składników aktywnych obecnych w dermokosmetykach, takich jak kwas hialuronowy, gliceryna, oleje roślinne, masło shea czy też koenzym Q10 i antyoksydanty, w tym witamina A, C i E. Aby jednak kosmetyk spełniał swoje funkcje pielęgnacyjne, powinien być dopasowany do typu cery. Każdy bowiem jej rodzaj ma inne potrzeby odnośnie poziomu nawilżenia. 

Dermokosmetyki nawilżające do twarzy

Kremy nawilżające do twarzy różnią się przede wszystkim składem, czyli bogactwem i różnorodnością kompozycji substancji czynnych i pomocniczych. W przypadku cery tłustej charakteryzującej się nadaktywnością gruczołów łojowych są one tak dobrane, aby przywrócić skórze neutralne pH i jednocześnie zredukować poziom sebum, pozostawiając cerę nawilżoną i matową. 

Dermokosmetyki nawilżające do takiej skóry najczęściej wyróżnia lekka konsystencja, która szybko się wchłania i nie pozostawia lepkiego, błyszczącego filmu. W przypadku cery suchej kremy tego typu mogą być nieco bardziej gęste. To skoncentrowana formuła intensywnie nawilżająca, która długo pozostaje na powierzchni i stopniowo przenika w głąb skóry, ale przy tym nie zapycha porów i nie obciąża naskórka. 

Kremy nawilżające należy ponadto właściwie stosować. Przede wszystkim aplikuje się je na oczyszczoną i tonizowaną skórę, czasem także po nałożeniu serum. Podczas zabiegu, warto wykonać delikatny masaż twarzy aż do momentu całkowitego wchłonięcia kosmetyku.