środa, kwiecień 24, 2024
wtorek, 27 lipiec 2021 17:40

Czy usuwanie kamienia wybiela zęby?

Usuwanie kamienia Usuwanie kamienia pixabay

Kamień na zębach jest problemem większości dorosłych osób. Regularne usuwanie pozwala na zachowanie zdrowia zębów i jamy ustnej na wiele lat.

Szczególnie istotne w przypadku palaczy oraz miłośników kawy. Jest to bezbolesny zabieg, dostępny w większości gabinetów stomatologicznych.

Usuwanie kamienia nazębnego - jakie efekty?

Głównym celem zabiegu usuwania kamienia nazębnego jest odświeżenie oraz wygładzenie powierzchni zębów. Dodatkowym efektem może być również rozjaśnienie uśmiechu, choć nie jest to zabieg estetyczny. Zgromadzony kamień nazębny powoduje liczne negatywne skutki zdrowotne. Może podrażniać dziąsła i stanowić źródło chorób przyzębia. W wielu przypadkach nadmierne złogi kamienia nazębnego mogą stać się idealnym miejscem do rozwoju bakterii. W konsekwencji negatywnie wpływa to na zdrowie jamy ustnej oraz przyczynia się do degeneracji szkliwa i próchnicy.

Co jaki czas usuwać kamień nazębny i ile trwa zabieg?

Usuwanie kamienia nazębnego powinno być indywidualnie zaplanowane. W zależności od predyspozycji najczęściej zalecane jest powtarzanie zabiegu 1-2 razy do roku. Częściej niż raz na 12 miesięcy zabieg ten powinny wykonywać osoby palące papierosy, pijące dużo kawy lub posiadające naturalną skłonność do gromadzenia kamienia. Przed wykonaniem zabiegu należy wykluczyć występowanie przeciwwskazań, takich jak osteoporoza. Tak przeprowadzona higienizacja trwa zwykle nieco ponad pół godziny, w niektórych przypadkach do godziny. Najpopularniejszą metodą usuwania kamienia nazębnego jest skaling wykonany za pomocą aparatów ultradźwiękowych. Dzięki temu kamień znajdujący się na powierzchni zębów kruszy się i odpada. W przypadku pacjentów z kamieniem odłożonym głębiej dokonuje się oczyszczania kieszonek przydziąsłowych. Higiena jamy ustnej wymaga systematycznego korzystania z zabiegu usuwania kamienia nazębnego.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Koszt całkowity zabiegu usuwania kamienia nazębnego może różnić się w zależności od miasta, konkretnego gabinetu oraz stopnia zanieczyszczenia. Wpływ na cenę ma również wykorzystana metoda. Zazwyczaj koszt usunięcia złogów nazębnych z jednego łuku to od 80 do 120 złotych. W przypadku konieczności wykonania zabiegu na wszystkich zębach cena może wzrosnąć do 160 złotych. Gdy niezbędne jest wykonanie głębokiego skalingu, konieczne może być poniesienie wyższych kosztów. Niemniej jednak, efekty systematycznego i kompleksowego oczyszczania zębów przynoszą rezultaty zarówno zdrowotne, jak i estetyczne.