czwartek, marzec 28, 2024
wtorek, 07 lipiec 2020 21:44

Co jeść podczas karmienia piersią, a czego unikać?

Dieta matki karmiącej Dieta matki karmiącej

Zaczynasz swoją przygodę z karmieniem piersią i zastanawiasz się, jak powinna wyglądać Twoja dieta? Nie wiesz, czego musisz bezwzględnie unikać, a czym możesz zajadać się bez wyrzutów sumienia? Pamiętaj – dieta mamy karmiącej wcale nie wiąże się z żadnymi wyrzeczeniami.

 

Pytanie o to, co jeść podczas karmienia piersią, pada dość często – i to nie tylko z ust kobiet, które zostają mamami po raz pierwszy.  Z ułożeniem odpowiedniego jadłospisu problem mają również doświadczone mamy – szczególnie, że powoli odchodzi się od utartych stereotypów.

Specjalna dieta mamy karmiącej nie istnieje

Profilaktyczne stosowanie diet eliminacyjnych u kobiet, których niemowlę nie wykazuje objawów alergii lub nietolerancji pokarmowej, nie znajduje medycznego uzasadnienia. Nie ma potrzeby ograniczania produktów potencjalnie alergennych – można jeść  właściwie wszystko. Nie jest też powiedziane, że przygotowywane dania muszą być jałowe, pozbawione przypraw i wyłącznie gotowane.

Jeśli zastanawiasz się, co jeść podczas karmienia piersią, odpowiedź brzmi – właściwie wszystko, ale zgodnie z zasadami racjonalnego żywienia.

Jak się odżywiać przy karmieniu piersią?

Szacuje się, że dieta kobiety karmiącej piersią musi mieć wyższą wartość energetyczną. Eksperci zalecają, aby kaloryczność posiłków podnieść o ok. 500 kcal w stosunku do normalnego zapotrzebowania na energię.

 Ważne jest, aby jadłospis:

  • był dobrze zbilansowany i zróżnicowany – dostarczał optymalną ilość białka, tłuszczów, węglowodanów,
  • obfitował w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste,
  • zawierał produkty mleczne.

Nie rezygnuj z warzyw strączkowych oraz innych – uznawanych powszechnie za niedozwolone. Pamiętaj, że pokarm dla dziecka produkowany jest z krwi – dlatego spożywanie produktów wzdymających itp. wcale nie musi być powodem dolegliwości brzuszkowych u malucha.

Zadbaj o produkty sprzyjające laktacji

Chociaż kobiecy organizm jest tak skonstruowany, że samodzielnie produkuje mleko, można wspomóc ten proces. Z pomocą przychodzą produkty zawierające słód jęczmienny, takie jak preparaty prolaktacyjne, np. Femaltiker®. Badania naukowe potwierdzają, że obecny w nim beta-glukan pomaga stymulować produkcję prolaktyny – hormonu sterującego laktacją.

Czego unikać w diecie dla mam karmiących?

Zdrowe odżywianie to podstawa – nie tylko w okresie karmienia piersią. Należy zatem unikać wszelkich produktów, które nie są polecane także w innych okresach życia.

Z codziennego jadłospisu wyeliminuj m.in. produkty wysoko przetworzone (np. fast foody, chipsy, paluszki), słodycze (szczególnie zawierające utwardzone tłuszcze). Warto przy tym ograniczyć ilość wypijanej kawy i herbaty – z uwagi na zawartość kofeiny.

Okres karmienia piersią wcale nie jest czasem wyrzeczeń. Jeśli do tej pory odżywiałaś się zgodnie z piramidą żywienia, nie musisz wprowadzać drastycznych zmian po porodzie. Możesz odżywiać się tak, jak do tej pory – bez obaw o jakość naturalnego pokarmu.

Media

artykuły sponsorowane copywriting