poniedziałek, grudzień 11, 2023
poniedziałek, 28 luty 2022 18:32

Bluza narciarska damska – pierwsza czy druga warstwa?

Bluza narciarska damska Bluza narciarska damska pixabay

Wybierając bluzę narciarską, warto zdawać sobie sprawę, że może ona pełnić dwie odmienne funkcje. W zależności od tego, czy będzie ona bielizną narciarską czy też warstwą docieplającą, na inne jej właściwości powinnaś zwrócić uwagę.

Bielizna czy docieplenie 

Bluza narciarska damska, jak i męska może pełnić dwie zupełnie inne funkcje. Część bluz wykorzystać można jako bieliznę narciarską bezpośrednio przylegającą do ciała. Na takie bluzy nakłada się bezpośrednio kurtkę (jeśli ma ona odpowiednią warstwę izolacyjną). Drugie rozwiązanie to bluzy narciarskie, które wykonane są z polaru lub innego rodzaju materiału technicznego o odpowiednich właściwościach izolujących ciepło. Takie bluzy mają za zadanie przede wszystkim ochronić cię przed zimnem. Stanowią one tzw. drugą warstwę narciarskiego ubrania, czyli docieplającą, pośredniczącą między bielizną termoaktywną a kurtką czy kombinezonem narciarskim.  

Bluza jako bielizna narciarska

Jeśli bluza narciarska damska ma pełnić funkcje bielizny termoaktywnej, przede wszystkim powinna wyróżniać się odpowiednimi właściwościami oddychającymi oraz zdolnością do odprowadzania wilgoci na zewnątrz. W takich bluzach stosuje się specjalne materiały techniczne. Z reguły bluzy te są stosunkowo cienkie, odpowiednio dopasowane do ciała. Ważne jest, aby nie były ani zbyt duże ani za małe. Inaczej nie będą one w stanie spełnić w pełni swojego zadania.

Ważne, aby odpowiednio chroniły tył pleców oraz lędźwie, a więc te części ciała narciarza, które są szczególnie narażone na wychłodzenie. Ciekawym rozwiązaniem są z pewnością cienkie bluzy bezszwowe, a także te z płaskimi szwami, które nawet przy intensywnym wysiłku fizycznym nie powodują podrażnień ciała, nieprzyjemnych otarć i innych tego typu problemów.  

Bluza jako docieplenie

Warstwa docieplająca przede wszystkim musi zapewnić ci odpowiednią izolację i ochronę przed zimnem. Najczęściej w bluzach narciarskich sięga się więc po polar lub innych rodzaj materiału technicznego, który jest w stanie zagwarantować optymalne warunki cieplne przy jednoczesnym utrzymaniu optymalnych wartości oddychalności i zdolności odprowadzania wilgoci na zewnątrz. To bardzo ważne, ponieważ inaczej bluza wchłonie całą wilgoć odprowadzoną przez bieliznę termoaktywną. Warto więc wybierać bluzy sprawdzonych marek takich jak Newland, Sportalm czy Rossignol, które gwarantują kompromis między izolacyjnością a termoaktywnością warstwy docieplającej.