wtorek, kwiecień 23, 2024
czwartek, 28 kwiecień 2022 19:16

Blada cera – jak poprawić koloryt skóry?

apteka olmed apteka olmed pixabay

Niezdrowo wyglądająca, blada cera może być symptomem niektórych chorób i zaniedbań dietetycznych. Dodatkowo pojawiający się nierównomierny koloryt skóry w postaci przebarwień, może świadczyć o nieodpowiedniej pielęgnacji, przede wszystkim braku ochrony przeciwsłonecznej. Jak wyrównać koloryt skóry?

Blada cera - przyczyny

Wśród niektórych osób, blada cera jest ich osobniczą cechą. Osoby z I i II fototypem skóry, unikające ekspozycji na słońce będą miały naturalnie jasną karnację, co nie wiąże się w żaden sposób z niedoborami żywieniowymi czy chorobami. Jeśli jednak nie jest to normalne, a bladości towarzyszy zmęczenie, podkrążone oczy lub inne niepokojące objawy, może to być symptom choroby. Najczęściej wskazuje to na niedokrwistość z niedoboru żelaza. Jej główne przyczyny to niedobór żelaza w diecie, krwawienia z przewodu pokarmowego lub dróg rodnych, zaburzenia wchłaniania.

Blada cera – postępowanie

Bladość skóry nie jest objawem charakterystycznym dla konkretnej jednostki chorobowej. Czasami jest jedynie manifestacją zmęczenia czy nieprawidłowej diety. W celu wykluczenia poważniejszych przyczyn takich jak choroby przewlekłe czy nowotwór, dobrze jest wykonać badania diagnostyczne takie jak podstawowa morfologia krwi, żelazo, ferrytyna, TSH, kreatynina, badanie krwi utajonej w kale, badanie ogólne moczu.

Nierównomierny koloryt skóry – przyczyny

Koloryt skóry nie jest stała cechą wyglądu. Czynniki takie jak niewłaściwa dieta, stres, trądzik, niektóre choroby, palenie papierosów, nadmierne wystawienie na promienie słoneczne czy alergia, mogą negatywnie wpływać na jego jednolitość, prowadząc do pojawienia się nieestetycznych przebarwień. Na szczęście, coraz większy rozwój kosmetologii i medycyny estetycznej umożliwia skuteczne pozbycie się tych niedoskonałości.

Nierównomierny koloryt skóry – postępowanie

W celu wyrównania kolorytu skóry, działanie musi być wielokierunkowe:

  • Zmiany w stylu życia (rzucenie palenia
  • Redukcja stres
  • Zdrowa diet
  • Odpowiednia pielęgnacj
  • Ochrona przeciwsłoneczna

Stres jest nie tylko wrogiem dobrego samopoczucia i zdrowia, ale także pięknej skóry. W wyniku stresu, u niektórych osób powstają wypryski, które, w szczególności wyciskane, mogą pozostawić nieestetyczne przebarwienia. Stres jest jednym z czynników, które ciężko wyeliminować z naszego życia. Możemy jednak starać się ograniczać sytuacje go powodujące, a także zwiększać odporność naszego organizmu poprzez stosowanie adaptogenów. Takimi właściwościami cechuje się wiele naturalnych ekstraktów roślinnych np. z różeńca górskiego, ashwagandhy, żeń-szenia, gotu kola, schisandry.

Odpowiednia dieta, zawierająca wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym świeże warzywa, owoce, pełnoziarniste produkty zbożowe, jest niezmiernie istotnym czynnikiem wpływającym na stan skóry, włosów i paznokci. Do składników najbardziej kojarzonych ze stanem skóry zalicza się witaminę C, A, E, B3, selen, cynk, żelazo, siarka oraz probiotyki.

Kiedy przebarwienia już się pojawią, jedną z najskuteczniejszych metod są peelingi medyczne. Działają one dużo silniej niż dostępne w drogeriach kosmetyki na bazie kwasów. Powodują one silne złuszczanie skóry i jej następczą odbudowę. Często, okres rekonwalescencji po takich zabiegu wynosi około 2 tygodnie. Jeśli ktoś nie pracuje zdalnie, może to stanowić dla niego problem. Warto wówczas rozważyć regularne stosowanie kwasów kosmetycznych AHA, BHA lub PHA w okresie od jesieni do wiosny.

apteka olmed

(źródło: aptekaolmed.pl)

W drogeriach i aptekach dostępne są również kosmetyki o właściwościach depigmentacyjnych. Wśród nich dostępne są specjalne kremy do twarzy, serum, esencje i koncentraty. Zawierają one składniki aktywne takie jak m.in. kwas kojowy, witamina C i E, witamina PP, kwas migdałowy, wyciągi roślinne.

Podstawą w zapobieganiu powstawania przebarwień jest stosowanie kremów z wysokim filtrem UV, najlepiej SPF50+. Często przebarwienia są również wynikiem zmian trądzikowych, w szczególnie tych usuwanych mechanicznie (wyciskanie). Właściwa pielęgnacja – dokładne oczyszczanie skóry i regularne stosowanie peelingów, zmniejszają ryzyko wystąpienia nowych niedoskonałości.