środa, kwiecień 24, 2024
poniedziałek, 20 lipiec 2020 13:54

Badania USG w Łodzi – co warto wiedzieć

 USG w Łodz USG w Łodz

USG w Łodzi to szybka, dokładna i całkowicie bezpieczna metoda diagnostyki, której początki sięgają 1957 roku. Dzisiaj jest ona niezbędna w wielu dziedzinach medycyny. Aparaty do wykonywania USG stały się na przestrzeni lat niezwykle precyzyjne i umożliwiają w bardzo szybkim czasie fachową diagnostykę narządów.

Za pomocą USG możliwe jest określenie wielkości narządów oraz wykrycie różnego rodzaju zmian chorobowych. Należy przy tym podkreślić, że metoda ta nie jest wystarczająca, aby dokładnie zdiagnozować choroby żołądka i jelita.

 

Najczęstsze rodzaje badań USG:

  • USG jamy brzusznej – badanie umożliwiające sprawdzenie narządów takich jak: wątroba, trzustka, śledziona, nerki, pęcherzyk i drogi żółciowe, wyrostek robaczkowy.
  • USG piersi – niezwykle istotne badanie, które powinno być wykonywane regularnie przez każdą kobietę. Należy podkreślić, że wcześnie wykryty nowotwór jest wyleczalny (statystyki sięgają do 70%). Kluczowe jest szybkie wykrycie zmian i określenie tego, czy są łagodne, czy może złośliwe. Co istotne - większość zmian w piersiach, które samodzielnie wykrywają kobiety jest niegroźna i nie jest nowotworem złośliwym!!
  • USG piersi po operacjach onkologicznych – badanie umożliwiające skontrolowanie stanu piersi po ciężkich operacjach. Może ono również wykrywać stany zapalne.
  • USG piersi po operacjach plastycznych – badanie umożliwiające skontrolowanie implantów oraz ich ewentualnych uszkodzeń (np. zagięcia). USG piersi wykrywa również przyczyny bólu piersi.
  • USG węzłów chłonnych – badanie bywa kluczowe, gdyż układ limfatyczny ma wpływ na odporność organizmu. Badanie USG umożliwia wykrycie zmian w tym układzie, pozwala na wczesne zdiagnozowanie nowotworów, takich jak białaczka, ziarnica, chłoniaki itd. Odpowiednio szybko wykonane badanie USG węzłów chłonnych umożliwia wykrycie zmian na wczesnym etapie. USG węzłów chłonnych jest również niezbędne w celu sprawdzenia skuteczności leczenia. Podczas badania ultrasonograficznego uwidocznione zostają węzły chłonne na szyi, dołów nad i podobojczykowych, pachwin, dołów pachowych it
  • USG tarczycy – badanie pozwalające wykryć niedorozwój tarczycy, jej przerost, różne guzki i torbiele. Jeśli badanie jest wykonane za pomocą aparatu z opcją Color-Doppler, można zróżnicować guzki łagodne od złośliwych oraz wykryć choroby autoimmunologiczne. USG tarczycy jest szczególnie istotne dla kobiet, gdyż statystycznie co 4 kobieta w Polsce zmaga się chorobami tarczycy różnego rodzaj
  • USG ślinianek – wykrywa nacieki zapalne, zmiany łagodne i nowotworowe. Diagnostyka obrazowa ślinianek dokonywana odpowiednio wcześnie umożliwia wdrożenie dalszego postępowania oraz zahamowanie postępu choroby.

Jak się przygotować do USG?

Większość badań USG nie wymaga od pacjenta szczególnego przygotowania. USG jest bezbolesne i bezpieczne. USG jamy brzusznej warto wykonywać na czczo. USG jamy brzusznej po posiłku również można wykonać, ale wówczas trzeba się nastawić na to, że potrwa ono dłużej. W zależności od tego, co będzie obrazowane, należy wypełnić pęcherz moczowy. W trakcie badania możemy być poproszeni o opróżnienie pęcherza.

Ile trwa USG?

Badanie USG przebiega szybko i bezproblemowo. Przeważnie nie zajmuje więcej niż 10minut.