środa, lipiec 24, 2024
wtorek, 25 lipiec 2023 16:10

Zęby mleczne u dziecka. Czy warto je leczyć?

stomatolog Kraków stomatolog Kraków mat.prasowe

Zęby mleczne wyżynaj się od 6. do 30. miesiąca życia dziecka i towarzyszą naszej pociesze do nawet 12-13 roku życia. To właśnie w tym wieku nastolatek traci ostatni ząb mleczny i wkrótce będzie posiadał pełen komplet zębów stałych. 12 lat to bardzo długi czas, dlatego o zęby mleczne należy troszczyć się tak samo, jak o stałe, a nawet bardziej – to właśnie one są bowiem szczególnie narażone na próchnicę, co potwierdzi każdy stomatolog w Krakowie.

Dlaczego zęby mleczne są takie ważne? Dlaczego tak szybko się psują?

Zęby mleczne to tymczasowe zęby, które wyrastają w pierwszym roku życia dziecka i towarzyszą mu przez kolejne lata do czasu, kiedy zostaną zastąpione zębami stałymi. Wbrew pozorom, pełnią bardzo istotną funkcję, której wielu rodziców jednak nie docenia. Zęby mleczne biorą udział w rozwoju szczęki żuchwy dziecka, rozwoju mowy, a także przeżuwaniu pokarmu. Są jednak dość problematyczne. Wynika to z ich zwiększonej podatności na próchnicę – zęby mleczne są słabiej zmineralizowane, przez co znacznie łatwiej i szybciej rozwija się na nich próchnica.

W związku z tym, o ząbki mleczne należy dbać jeszcze bardziej niż o zęby stałe, a już na pewno nie bagatelizować ich higieny. Każdy stomatolog w Krakowie zaleca, aby ich myciu poświęcać odpowiednio dużo czasu i uwagi. Dzięki temu mleczne ząbki naszej pociechy nie tylko nie będą bolały, ale także wypadną w odpowiednim momencie, ustępując stałym zębom. Przedwczesna utrata mleczaków jest najczęstszą przyczyną wad zgryzu i problemów logopedycznych.

 

Mleczaki a leczenie. Czy warto inwestować w coś, co i tak wypadnie?

Kilkadziesiąt lat temu mleczakom poświęcano niewiele uwagi – w końcu i tak niedługo wypadną! Dziś na szczęście społeczeństwo jest dużo bardziej świadome, a leczenie zębów mlecznych dotkniętych próchnicą nikogo już nie dziwi. Każdy stomatolog w Krakowie zaleca leczyć zęby mleczne i w ten sposób chronić je przed koniecznością usunięcia. Ma to na celu zachowanie zęba na swoim miejscu aż do czasu, kiedy sam wypadnie i tym samym uniknięcia problemów z rozwojem zgryzu.

W dzisiejszych czasach leczenie zębów mlecznych jest bezbolesne. Wszystko to za sprawą nowoczesnych technik, z których korzystają gabinety opiekujące się małymi pacjentami. Krakowscy stomatolodzy zalecają, aby ząbki mleczne kontrolować co ok. 6 miesięcy. Jest to bardzo ważne, gdyż próchnica u dzieci rozwija się znacznie szybciej niż u osób dorosłych. Im wcześniej natomiast zostanie wykryta przez specjalistę, tym łatwiejsze, tańsze i mniej stresujące będzie dla malucha jej leczenie.

O zęby mleczne należy dbać nie tylko systematycznie kontrolując ich stan, lecz także wprowadzając szereg działań profilaktycznych. Warto przede wszystkim ograniczyć obecność w diecie dziecka słodyczy, w tym słodzonych napojów, myć ząbki po każdym posiłku, a także korzystać z rekomendowanych przez stomatologów past i akcesoriów. Wszystko to sprawi, że maluch będzie cieszył się zdrowymi i mocnymi ząbkami mlecznymi do czasu, aż same wypadną!

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzielił DentoCentrum – stomatolog Kraków.