czwartek, 08 październik 2020 20:14

Zasłony w motywy op art - dlaczego je tak lubimy?

zasłony drukowane zasłony drukowane

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że motywy op art w aranżacji wnętrz przejdą zdecydowanie do lamusa i staną się wyznacznikiem niezbyt dobrego stylu. Czas sprawił, że dziś na powrót styl ten zyskuje wielu zwolenników. Kiedyś wydawał się toporny i jednostajny, dziś w każdej formie zachwyca.

Dlaczego zasłony gotowe w stylu op art wzbudzają w nas tak duży sentyment?

Zasłony drukowane op art - elegancja rodem z 60 - tych lat!

Motywy op artowe w sztuce użytkowej zaczęły robić prawdziwą furorę w połowie lat sześćdziesiątych ubiegłego stulecia. Charakteryzowały się geometrycznością kształtów, wykorzystywaniem najczęściej estetyki czarno - białej. Było to na rękę ówczesnemu przemysłowi w Polsce, ponieważ drukowanie w kolorze na tkaninach zawsze wiązało się z kosztami. Pokolenia urodzone w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych z pewnością pamiętają domowe zasłony drukowane. Wtedy jakość tego druku pozostawała wiele do życzenia, obecnie współczesne odpowiedniki tych zasłon są zdecydowanie bardziej dopracowane pod kątem technicznym, no i naturalnie bogatsze w kolory. Motywy op - artowe w całkiem sprawny sposób tworzyły iluzję przestrzeni na płaszczyźnie. Usytuowanie takiej zasłony w przestrzeni totalnie zmienia cały wystrój zdecydowanie na korzyść..

Zasłony gotowe op - art - najczęściej stosowane motywy

Dziś, oprócz wykorzystywanych i rewitalizowanych, dawnych motywów op - artowych, do produkcji trafiają także zupełnie nowe projekty artystyczne. Dużym powodzeniem wśród fanów powrotu do korzeni w dziedzinie urządzania wnętrz cieszą się motywy:

  • szachownicy

  • deltoidów

  • załamań prostych wykrzywionych

  • bryłowych iluzji przestrzeni

  • okręgów wpisywanych w przestrzeń

  • przenikających się brył geometrycznych

  • załamań przestrzeni o różnych fakturach

  • iluzji architektonicznej na płaszczyźnie

  • abstrakcyjnych wektorów

  • geometrycznych zniekształceń

Zasłony op - art 

Zasłony op - art 

Zasłony op - art - kolorowe czy czarno - białe? Które wybrać?

Do reprezentatywnego pokoju gościnnego sprawdzonym pomysłem będzie zasłona welwetowa z op - artowym wzorem. Może być on regularny lub przeskalowany, także fragmentaryczny, wykadrowany w wybranej części tkaniny, jak i również regularny i drobny - na całej przestrzeni. Czarno - białe zasłony op - art staną się świetnym podkreśleniem kolorowych, barwnych przestrzeni w domach. Nadają się znakomicie do pokoi, gdzie ściany ciekawą intensywnymi i nasyconymi barwami. Zwłaszcza w wydaniu, gdy każda ze ścian ma inną barwę. W takim otoczeniu czarno - biała zasłona op - art dodatkowo się wyróżni. Z kolei kolorowe zasłony op-artowe ładnie zaprezentują się w przestrzeniach nieco bardziej stonowanych, klasycznych, gdzie meble dopasowane są według swoistego klucza barw, a przy malowaniu ścian ograniczono się do łagodnych odcieni bieli i beży. W grę wchodzić mogą także ciepłe brązy, żółcie i oranże. Jednym słowem - naturalne kolory ziemi. Szeroko reklamowane zasłony z przelotkami w nowoczesnej formie także wiele czerpią z klasycznego stylu op - art. Widać to zwłaszcza w pokojach młodzieżowych, ponieważ najmłodsze generacje na nowo odkrywają ten styl i dopasowują do swoich potrzeb!