niedziela, kwiecień 14, 2024
czwartek, 25 sierpień 2022 14:41

Zalety donic prostokątnych

Donice prostokątne Donice prostokątne pixabay

Nie brakuje kwiatów i roślin, które kwitną przez cały rok. W każdej z nich, inne rośliny odkrywają przed nami swoją urodę. Jednak spektakularny efekt dają te, wyeksponowane w pięknych i oryginalnych donicach.

Choć ich modeli jest z pewnością tak wiele, jak rodzajów kwiatów, wyjaśniamy dlaczego na balkonie lub tarasie własnego domu warto postawić na klasyczne, prostokątne donice.

 

Ład i harmonijna przestrzeń

Jak to bywa z każdym elementem dekoracyjnym: także wybór odpowiednich donic wart jest sporego przemyślenia. Nie tylko w kontekście doboru ich do stylu, w jakim utrzymany jest nasz dom, ale przede wszystkim ich funkcji. Donice prostokątne mają mnóstwo praktycznych zalet. Jednak równie ważna jest ich strona estetyczna. Zatopione w nich kwiatostany są uznawane za bardziej atrakcyjne, a także okazałe, dlatego świetnie nadają się do eksponowania roślin. W nich, nawet zwykłe bratki prezentują się uroczo. Oczywiście pod jednym warunkiem: donica musi być wykonana z wytrzymałego materiału. Kamień cement beton, naturalny oraz cement to surowce, które ten warunek spełniają. Te wykonane z kamienia, cementu i betonu czy włókna szklanego to ponadczasowe elementy aranżacji ogrodowych, tarasowych czy balkonowych. Ich kształt oraz forma sprawiają, że fantastycznie prezentują się w otwartej przestrzeni. Kwiaty w prostokątnych donicach, umiejętnie rozstawione, podkreślają charakter domu i nadają mu niepowtarzalnego kolorytu. W takim otoczeniu świetnie się relaksuje, ponieważ rośliny wpływają na nas kojąco, a ich umiejętne rozstawienie daje poczucie ładu i harmonii. Z myślą o naszych przydomowych ogrodach tworzone są nawet specjalne kolekcje donic, które z pewnością zaimponują każdemu miłośnikowi dobrego designu. 

Donice elementem funkcjonalnym wnętrza i tarasu

Mało kto wie o tym, że obecność donic to także ważny element funkcjonalny. Doniczki prostokątne oprócz tego, że podkreślają urodę posadzonych roślin, można wykorzystać do wyznaczania granic tarasu lub oznaczenia stopni schodów tarasowych. Sadząc kwiaty w donicach prostokątnych, taras i balkon zyskują zatem na harmonii, i co za tym idzie - również na atrakcyjności.  

Przydomowe kwiatostany - mikroświatem dla owadów

Pozostając w temacie przydomowych ogródków nie sposób nie wspomnieć o jeszcze jednej istotnej z punktu widzenia zwolenników ekologicznego stylu życia. Kwiatowe kompozycje balkonowe i tarasowe w donicach prostokątnych to idealne miejsce dla owadów, będących nieodłączną częścią naszego ekosystemu. Wabione pięknymi kolorami i zapachami z pewnością przyczynią się dobru naszej planety. Dlatego zwłaszcza wiosną i latem, podczas sadzenia przydomowych roślin warto pamiętać o tym, że robimy to nie tylko dla siebie.