sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 06 grudzień 2022 17:02

Wybór cateringu dietetycznego dla sportowca – o czym trzeba pamiętać?

Catering Gdynia Catering Gdynia pixabay

Aktywny tryb życia to świetne rozwiązanie pod wieloma względami. Oprócz szczegółowego planu treningowego należy jednak pamiętać również o tym, by zdrowo się odżywiać. Niezależnie od tego, czy sport uprawiasz zawodowo, czy amatorsko, dostarczanie organizmowi energii to podstawa. Poznaj catering dietetyczny dla sportowca i przekonaj się, jak korzystne może być to rozwiązanie.

 

Catering dietetyczny dla sportowca:

  • Dlaczego osoby uprawiające intensywnie sport powinny odżywiać się inaczej?
  • Jakich elementów nie może zabraknąć w diecie sportowca?
  • Odkryj wygodne rozwiązanie dla sportowców w Gdyni – catering dietetyczny

Specjalna dieta dla sportowca – dlaczego?

Dieta osoby aktywnej fizycznie powinna dostarczać na tyle dużo energii, by móc ją z powodzeniem spożytkować w trakcie treningu. Teoretycznie dieta sportowca nie różni się wiele od tej stosowanej przez osobę mniej aktywną. Zdecydowanie istotna jest jednak podaż kalorii, ponieważ zapotrzebowanie sportowca jest większe. Liczba kalorii w diecie osoby aktywnej fizycznie powinna być wyliczona w oparciu o płeć, wagę, wzrost oraz wiek, a także poziom aktywności.

Niezbędne elementy diety sportowca

Tak jak w każdym jadłospisie, także i w diecie sportowca nie powinno zabraknąć trzech grup składników odżywczych – białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Menu osoby uprawiającej intensywnie sport powinno być skomponowane zgodnie z proporcjami 20:60:20. Oznacza to, że 20% diety to białka, 20% tłuszcze i 60% węglowodany.

Każdy z tych składników ma do odegrania istotną rolę w odżywianiu. Białko jest budulcem masy mięśniowej oraz całego organizmu. Białko traci się podczas treningu, dlatego ważne jest, by uzupełnić jego poziom po zakończeniu aktywności fizycznej. Źródłem białka są ryby, drób, mleko, jajka oraz rośliny strączkowe. W jadłospisie nie może zabraknąć również tłuszczy, które dostarczają siły do ćwiczeń. Pokrywają one od 25 do 30% zapotrzebowania energetycznego. Szczególnie ważne jest, by w diecie osoby uprawiającej sport znalazły się zdrowe tłuszcze, a więc oliwa z oliwek, siemię lniane czy awokado. I wreszcie węglowodany, czyli paliwo dostarczające energii do życia oraz treningów. Warto spożywać węglowodany złożone, a więc żytnie pieczywo, brązowy ryż, kasze i produkty pełnoziarniste.

Dieta pudełkowa dla sportowca w każdym mieście – catering Gdynia

Nie przepadasz za regularnym przygotowywaniem posiłków, a chcesz odżywiać się zdrowo i z korzyścią dla organizmu? Poznaj rozwiązanie, które jest nie tylko zdrowe, ale i wygodne. Catering Gdynia: https://fit-catering.pl/catering-dietetyczny-gdynia/ to różnorodne programy dietetyczne przeznaczone dla odmiennych potrzeb i preferencji. W szerokim portfolio planów dietetycznych znalazł się i ten stworzony z myślą o sportowcach.

Jadłospis w Fit Catering odpowiada na specyficzne potrzeby żywieniowe, a produkty są wysokiej jakości. Wartościowe produkty pochodzą od sprawdzonych dostawców, głównie lokalnych rolników. W posiłkach nie znajdziesz sztucznych dodatków i żywności wysokoprzetworzonej. Każdego dnia otrzymasz pod swoje drzwi pakiet gotowych posiłków na cały dzień. Nie musisz spędzać czasu na zakupach oraz gotowaniu – czas, który zyskasz, możesz poświęcić na treningi lub regenerację, a może i spotkania ze znajomymi. Posiłki, które otrzymasz każdego dnia pod swoje drzwi, zawierają odpowiednią ilość białka i węglowodanów, które pokryją wysokie zapotrzebowanie na energię. Pełnoziarniste produkty, warzywa i owoce oraz pełnowartościowe białko to składniki odżywcze, które pozwolą czerpać niezbędną energię do wysiłku fizycznego.