środa, lipiec 24, 2024
poniedziałek, 12 grudzień 2022 12:17

Witamina C – co zrobić, aby nie dopuścić do jej niedoboru?

suplement diety z witaminą C suplement diety z witaminą C pxiabay

O pewnych witaminach i składnikach mineralnych mówi się szczególnie dużo w kontekście wspierania funkcjonowania układu immunologicznego w okresie jesienno-zimowym.

Jednym z nich jest witamina C. Warto wiedzieć, że pełni ona również kilka innych ważnych funkcji. W związku z tym nie należy dopuszczać do jej niedoboru – jak to zrobić? Przede wszystkim zadbać o zbilansowaną dietę, a następnie  suplement diety z witaminą C.

Czy witamina C jest dobra tylko na wzmocnienie odporności?

Witamina C znana jest z tego, że wspiera funkcjonowanie układu immunologicznego. Nic więc dziwnego, że zwraca się na nią szczególną uwagę w sezonie jesienno – zimowym.sezonie grypowym. Pełni również inne ważne funkcje:

  • zwiększa przyswajanie żelaza niehemowego (jest ono gorzej przyswajalne niż żelazo hemowe, które występuje w produktach mięsnych – dlatego jest to fakt, który zasługuje na szczególną uwagę wegetarian),
  • zmniejsza uczucie znużenia i zmęczenia,
  • chroni komórki przed stresem oksydacyjnym (którego ryzyko zwiększa się m.in. w wyniku nałogowego palenia papierosów),
  • uczestniczy w produkcji kolagenu, dzięki czemu zapewnia prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych.

Patrząc na to, jak wiele ważnych funkcji pełni witamina C nie ma wątpliwości, że należy dbać o to, aby pokryć zapotrzebowanie organizmu na ten składnik. Pytanie, jak to zrobić? W uniknięciu niedoboru pomaga urozmaicona dieta, której uzupełnieniem może być suplement diety z witaminą C.

Suplement diety z witaminą C, który pomaga zapobiec niedoborowi witaminy C

Jeśli chodzi o dietę, najlepszym źródłem witaminy C są świeże warzywa i owoce (m.in. papryka, kalarepa, pietruszka, brokuły, szpinak, cytrusy, truskawki, maliny, dzika róża, żurawina). Niestety nie zawsze pokrycie zapotrzebowania na witaminę C za pomocą diety jest możliwe. Szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że jest ona bardzo wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych (wysokiej temperatury, tlenu, światła). W związku z tym niewłaściwy sposób obróbki kulinarnej prowadzi do dużych strat tego cennego składnika.

W takiej sytuacji z pomocą przychodzi suplement diety z witaminą C np. Cemax od uznanej firmy Biofarm. W jego składzie znajduje się 500 mg witaminy C o przedłużonym uwalnianiu, dzięki któremu witamina dłużej działa w organizmie.

Jak stosować tego typu suplement diety? Cemax dostępny jest w postaci tabletek. Zaleca się, aby osoby dorosłe przyjmowały je 1-2 razy dziennie przed lub po posiłku, popijając wodą.

Niezalecane jest rozgryzanie tabletek oraz przekraczanie zalecanej dziennej dawki.