środa, maj 08, 2024
poniedziałek, 24 lipiec 2023 14:02

Wirus brodawczaka ludzkiego. Objawy. Terapie

preparaty na kurzajki preparaty na kurzajki pixabay

Dostrzegasz na skórze gładkie, lekko wypukłe grudki? Mają nierówną powierzchnię, a ich kolor nie odbiega znacząco od koloru skóry? Kurzajki na ciele są objawem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ciekawe, wyróżnia się pond 200 typów wirusa HPV (Human Papilloma Virus), które powodują zmiany skórne. Chcesz wiedzieć, jak pozbyć się wirusa brodawczaka ludzkiego? Czytaj dalej!

Wirus powodujący kurzajki — jak zakaża HPV?

Wirus brodawczaka HPV powoduje zakażenie komórek naskórka oraz nabłonka płaskiego. W zależności od konkretnego rodzaju patogenu, może on zajmować określone okolice ciała, dlatego często spotyka się wirus brodawczaka ludzkiego na stopie lub dłoni, ale nie tylko.

Wyróżnia się skórny wirus kurzajek, gdzie brodawki występują na powierzchni ciała. Oprócz tego wirus brodawczaka ludzkiego HPV może lokalizować się na zewnętrznych narządach płciowych, okolicy odbytu lub w obrębie błon śluzowych, np. gardła.

Jak widać, jedną z przyczyn zakażenia jest dotyk zakażonego miejsca wirusem HPV. Kurzajka na dłoni jest więc częstym efektem, jak i przyczyną późniejszych problemów. Sytuacja ta jest o tyle groźna, że może powodować choroby nowotworowe, w tym szyjki macicy, prącia lub odbytu.

Wirus brodawczaka ludzkiego — leczenie i przeciwdziałanie

Pomocniczo warto stosować preparaty na kurzajki na widoczne zmiany skórne, aby zminimalizować ryzyko zakażeń (w tym samozakażenia), a także włączyć odpowiednie leczenie dobrane przez lekarza.

Jednym z polecanych rozwiązań są produkty zawierające zioła i olejek z drzewa herbacianego. Serum do skóry problematycznej mycoVerrum marki Pharm Foot wspomaga terapię przeciwwirusową, poprawia kondycję skóry i działa wzmacniająco, dlatego warto rozważyć jego stosowanie w przypadku brodawki, wirusa HPV lub do pielęgnacji miejsc po usunięciu kurzajki.

Profesjonalne działania lecznicze można podzielić na:

  • leczenie miejscowe pojedynczych kurzajek, np. specjalną maścią lub kremem;
  • krioterapię, czyli niszczenie zmian ciekłym azotem;
  • elektrokoagulację — niszczenie zmian prądem.

Najkorzystniejsze szczególnie przy zaawansowanej chorobie są działania chirurgiczne i laseroterapia.

Wirus brodawczaka ludzkiego — objawy i rodzaje

Objawem wirusa HPV, kurzajki i brodawek są przede wszystkim zmiany skórne. Są one charakterystyczne, jednak można je podzielić na konkretne rodzaje w zależności od typu i lokalizacji zakażenia:

  • widoczne miękkie, soczewkowate zmiany na powierzchni ciała są objawem brodawki kończystej;
  • niewielkie, płaskie zmiany są typowe dla brodawki płaskiej;
  • pojedyncze lub grupowe kłykciny to brodawki narządów płciowych.

Warto mieć na względzie, że można uniknąć zakażenia kurzajkom. Wirus rozprzestrzenia się m.in. podczas ryzykownych zachowań seksualnych. Dobrym rozwiązaniem profilaktycznym jest szczepionka przeciwko HPV, a także zachowanie odpowiedniej higieny