środa, maj 08, 2024
niedziela, 04 luty 2024 14:28

Wiek i zdrowie uczestnika skoków spadochronowych. Czy każdy może skorzystać z tej atrakcji?

skoki na spadochronie Kraków skoki na spadochronie Kraków

Skoki spadochronowe w tandemie z roku na rok stają się coraz popularniejsze. Większość zainteresowanych nimi osób jest przekonanych, że z nich skorzystać każdy – w końcu skok odbywa się w asyście doświadczonego instruktora, który dba o jego prawidłowy, bezpieczny przebieg. I rzeczywiście, skoki w tandemie są dostępne dla większości osób, jednak wbrew pozorom, istnieją pewne ograniczenia zdrowotne i wiekowe.

 

Wiek uczestnika. Czy tylko dorośli mogą skakać ze spadochronem?

Pierwszą kwestią, którą warto rozstrzygnąć, poszukując odpowiedzi na pytanie, kto może odbyć skok ze spadochronem w tandemie, są ograniczenia wiekowe. Na wstępie warto zaznaczyć, że sport ten z powodzeniem mogą uprawiać osoby niepełnoletnie – większość firm zajmujących się profesjonalną organizacją skoków dopuszcza do nich już osoby, które ukończyły 12. rok życia. Jest jednak jeden warunek – osoby niepełnoletnie są zobowiązane do dostarczenia organizatorowi pisemnej zgody rodzica lub opiekuna prawnego.

Jeśli chodzi natomiast o górny limit wieku, nie ma żadnych ograniczeń. Skoki na spadochronie w Krakowie i każdym innym miejscu w Polsce są przeznaczone dla osób w każdym wieku – począwszy od młodzieży, poprzez osoby dorosłe, na seniorach kończąc.

Co ciekawe, wśród ich uczestników z roku na rok pojawia się coraz więcej osób w starszym wieku, które na jesieni swojego życia chcą zasmakować nowych wrażeń, przeżyć coś niesamowitego oraz czerpać więcej radości z przebywania na emeryturze. Seniorzy jak najbardziej mogą zdecydować się na skok ze spadochronem w tandemie, jednak pod warunkiem, że w ich przypadku nie ma ku temu przeciwskazań zdrowotnych.

Zdrowie i waga a skok na spadochronie. Jakie choroby stanowią przeciwwskazanie do odbycia skoku?

Skok na spadochronie w Krakowie i pozostałych lokalizacjach w naszym kraju mogą odbyć osoby o określonej wadze. Limit wagowy wynika z kwestii bezpieczeństwa oraz maksymalnego obciążenia, jakie może udźwignąć sprzęt spadochronowy. Najczęściej wynosi on ok. 100 kg w kompletnej odzieży, ale warto sprawdzić go na stronie internetowej organizatora skoków, gdyż może nieznacznie różnić się w zależności od firmy i rodzaju używanego przez nią sprzętu.

Bardzo ważną kwestią, która decyduje o tym, czy dana osoba będzie mogła odbyć skok na spadochronie, jest jej zdrowie. Przeciwskazań nie jest wiele, jednak warto mieć ich świadomość. Skoków spadochronowych nie mogą odbywać osoby chorujące na epilepsję, poważne choroby serca i układu krwionośnego, choroby psychiczne, a także posiadające wszczepione by-passy. Przeciwwskazaniem jest także ciąża oraz duża nadwaga, która przekracza ustalony limit wagowy uczestnika.

W razie wątpliwości, czy nasz stan zdrowia pozwala na bezpieczne odbycie skoku, warto poradzić się lekarza – z pewnością wyjaśni on czy w naszym przypadku nie ma medycznych przeciwwskazań do skorzystania z takiej aktywności. Co ciekawe, przeszkodą w odbyciu skoku spadochronowego nie jest posiadanie lęku wysokości, gdyż dla ludzkiego mózgu wysokość przekraczająca 300 metrów jest abstrakcyjna i oznacza jedynie „bardzo wysoko”. Skoki są także jak najbardziej dostępne dla osób z wadami wzroku – można je odbywać w soczewkach lub w okularach.

Wsparcia merytorycznego na potrzeby artykułu udzieliła firma Tandemy.pl organizująca skoki na spadochronie Kraków.