czwartek, marzec 28, 2024
wtorek, 08 marzec 2022 18:46

Walka z katarem siennym w okresach pylenia – jak skutecznie zwalczyć katar?

Nasometin Control Nasometin Control pixabay

Katar na tle alergicznym zazwyczaj pojawia się sezonowo, w okresach, gdy w powietrzu jest największe stężenie danego rodzaju alergenu, ale niestety nie jest to reguła.

Katar sienny może przekształcić się w chroniczny nieżyt nosa i dawać się we znaki, nawet gdy poziom alergenów spada. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje i jak radzić sobie z objawami alergii.

Co jest przyczyną kataru siennego?

Za katar sienny odpowiada alergia wziewna na pyłki drzew, traw i bylin. Podobne objawy mogą wystąpić także przy uczuleniu na sierść zwierząt i roztocza kurzu domowego oraz zarodniki grzybów i pleśni. Nieżyt nosa jest konsekwencją stanu zapalnego rozwijającego się w śluzówce górnych dróg oddechowych, który spowodowany jest nieprawidłową reakcją układu odpornościowego na czynnik rozpoznawany jako alergen (u zdrowych osób czynnik ten postrzegany jest przez układ immunologiczny jako obojętny). To powoduje gwałtowny wyrzut histaminy, a następnie stan zapalny w tkankach, które mają styczność z alergenem [1]. Katar sienny to bardzo uciążliwa przypadłość, wiążąca się z uporczywym kichaniem, świądem nosa i oczu, łzawieniem i stanem zapalnym spojówek. Nieleczona alergia na pyłki ma tendencję do nasilania się, co może doprowadzić nawet do rozwoju astmy oskrzelowej. Powtarzająca się ekspozycja na pyłki wywołujące katar sienny może też spowodować, że nieżyt nosa stanie się chroniczny – stan zapalny nie ustąpi pomimo braku kontaktu z alergenem poza sezonem pylenia.

Jak określić rodzaj alergenów?

Przy podejrzeniu alergii wziewnej lekarz dermatolog zaleca najczęściej testy skórne lub śródskórne. Polegają one na podaniu niewielkiej ilości alergenu na skórę lub w postaci zastrzyku i obserwowanie pojawiającej się reakcji. Testy pozwalają dokładnie określić, jakich roślin pyłki wywołują alergię [2]. Jest to bardzo przydatne w profilaktyce i leczeniu alergii. Na stronach Polskiego Towarzystwa Alergologicznego znaleźć można kalendarz pylenia drzew, traw, chwastów i grzybów mikroskopowych [3], zaś na stronach z prognozą pogody pojawiają się komunikaty dotyczące stężenia danego rodzaju pyłków w danym dniu. Dzięki temu można uniknąć problemów, przyjmując leki i w miarę możliwości ograniczając przebywanie w tym czasie na zewnątrz.

Jak radzić sobie w okresie pylenia?

Dobrą metodą na pozbycie się alergenów po przebywaniu na zewnątrz w okresie pylenia jest wzięcie po przyjściu do domu prysznica i zmienienie ubrania. Nie powinno się też w tym czasie intensywnie wietrzyć mieszkania, a w pomieszczeniach można zainstalować filtry oczyszczające powietrze. W leczeniu kataru siennego stosuje się leki przeciwhistaminowe [4], immunoterapię alergenową [5] oraz kortykosteroidy o działaniu miejscowym [6]. Ulgę przyniesie spray do nosa Nasometin Control*, produkt leczniczy na sezonowy alergiczny nieżyt nosa dla osób dorosłych. Jedna aplikacja wystarcza na cały dzień [7].

 

Przypisy:

1. https://www.mp.pl/pacjent/alergie/chorobyalergiczne/alergeny/wziewne/57681,alergeny-wziewne, data dostępu 30.09.2021.

2. Dorota Jenerowicz, Adriana Polańska, Alergie skórne - testy

https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/64114,testy-skorne, data dostępu 30.09.2021.

3. Kalendarz Pylenia Roślin w Polsce PTA, https://www.pta.med.pl/wp-content/uploads/kalendarz_zbiorczy_2017_X.pdf, data dostępu 30.09.2021.

4. Samoliński B., Arcimowicz M. (red.): Polskie Standardy Leczenia Nieżytów Nosa (PoSLeNN). Alergologia Polska 2013: S1. 13.

5. Jura-Szołtys E., Rogala B., Immunoterapia w alergiach sezonowych, Alergia Astma Immunologia 2016, 21 (1): 44-48.

6. Arcimowicz M.: Skuteczne i bezpieczne leczenie alergicznego nieżytu nosa. Alergopro_l 2015; 11(3): 11-22.

7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Nasometin Control.


* Nasometin Control, 50 mikrogramów/dawkę, aerozol do nosa, zawiesina. Skład: Każde rozpylenie zawiera odmierzoną dawkę 50 mikrogramów [µg] mometazonu furoinianu (w postaci mometazonu furoinianu jednowodnego). Lek zawiera 0,02 mg/dawkę chlorku benzalkoniowego. Wskazania: leczenie objawów zdiagnozowanego przez lekarza sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa u dorosłych w wieku od 18 lat. Przeciwwskazania: nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą; nieleczone miejscowe zakażenie błony śluzowej nosa (tj. opryszczka); niedawno przebyta operacja nosa lub uraz nosa (do czasu wyleczenia, gdyż kortykosteroidy hamują gojenie się ran). Podmiot odpowiedzialny: Sandoz GmbH, Biochemiestrasse 10, A-6250 Kundl, Austria. Podmiot promujący: Sandoz Polska Sp. z o.o., ul. Domaniewska 50C, 02-672 Warszawa, tel. 22 209 70 00, www.sandoz.pl.

 

NASC/001/01-2022/1