piątek, listopad 15, 2024
wtorek, 25 kwiecień 2023 12:39

Uwaga: kleszcze! Weterynarz, czy domowe sposoby? Odpowiadamy!

weterynarz Marysin weterynarz Marysin mat.prasowe

Kleszcze to małe pajęczaki, które prowadzą pasożytniczy tryb życia, przyczepiając się do skóry swojego żywiciela i posilając się jego krwią. Do ukąszeń dochodzi najczęściej w okresie od wczesnej wiosny do późnego lata (chociaż coraz częściej można je również spotkać w miesiącach jesiennych).

 

Kleszcze żerują zazwyczaj w miejscach występowania dzikich zwierząt, jednak mogą zaatakować Twojego pupila także podczas spaceru w parku, a nawet w Twoim własnym ogrodzie. Ukąszenia tych pajęczaków są nie tylko nieprzyjemne dla Twojego psa, ale mogą być także niebezpieczne. Czytaj dalej i dowiedz się, dlaczego należy unikać kleszczy, jak tego dokonać oraz jak prawidłowo zareagować w przypadku ukąszenia!

Dlaczego ukąszenia kleszczy są niebezpieczne?

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kleszcze to małe pasożyty, które żywią się krwią. Oczywiście strata niewielkiej jej ilości (którą pochłonie kleszcz) nie stanowi zagrożenia dla zwierząt. Jednak ślina tych pajęczaków, która dostaje się do organizmu żywiciela podczas ukąszenia, może zawierać niebezpieczne patogeny.

Kleszcze każdego roku zarażają tysiące zwierząt i ludzi chorobami takimi jak borelioza, babeszjoza i erlichioza. Transmisja patogenu może nastąpić już od trzech do sześciu godzin po ugryzieniu, więc im szybciej zareagujesz, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że Twoje zwierzę zachoruje.

Postępowanie w przypadku ukąszenia

Ponieważ ukąszenia kleszczy mogą przenosić choroby, ważne jest, aby je natychmiast usuwać. Podczas usuwania kleszcza upewnij się, że nie ściskasz ciała pasożyta, a podważasz jego szczęki. Upewnij się również że usunąłeś go w całości. Zbyt mocny uścisk lub pozostawienie choćby najmniejszej części głowy kleszcza w ciele Twojego pupila, zwiększa ryzyko zachorowania.

Do usunięcia kleszcza najlepiej użyj drobnej pęsety lub specjalistycznego przyrządu, który poleci Ci weterynarz. Po zakończonym zabiegu upewnij się, że pasożyt został usunięty w całości, a następnie zdezynfekuj miejsce ukąszenia.

Weterynarze na ogół mają podzielone zdania na temat wizyty czworonogów w przychodni po ukąszeniu ich przez kleszcze. Natomiast są zgodni co do tego, że po kontakcie z kleszczem należy bacznie obserwować pupila, czy nie pojawiają się niepokojące objawy mogące oznaczać np. boreliozę.

Jeśli u Twojego zwierzęcia pojawia się obrzęk czy wysypka w miejscu ukąszenia, albo zmienia się jego zachowanie, miejscem, do którego koniecznie powinieneś się udać, nawet nocą, jest świadcząca usługi weterynaryjne, całodobowa przychodnia weterynaryjna taka jak np. https://www.wetmarysin.pl. Na miejscu weterynarz zbada Twojego pupila i wdroży odpowiednie leczenie.

przychodnia weterynaryjna

Lepiej zapobiegać niż leczyć

Zapobieganie jest zawsze lepszym rozwiązaniem niż leczenie. Dlatego w pierwszej kolejności, w miarę możliwości, staraj się unikać terenów leśnych lub tych porośniętych wysokimi trawami. Dodatkowo na rynku dostępnych jest wiele preparatów (krople, spraye, obroże), a nawet urządzeń (emitujących ultradźwięki), posiadających właściwości odstraszające kleszcze. Możesz również zastosować naturalne olejki eteryczne takie jak np. z drzewa herbacianego, eukaliptusowy czy lawendowy.

Najważniejsze jednak jest, by po każdym spacerze sprawdzić skórę swojego pupila!