niedziela, 25 lipiec 2021 14:00

Upały a niemowlę – jak należy postępować?

szumiący króliczek szumiący króliczek pixabay

Wysokie temperatury dla malucha mogą być niezwykle uciążliwe. Grożą one bowiem przegrzaniem lub odwodnieniem organizmu dziecka. Warto wiedzieć, w jaki sposób chronić maluszka przed tego typu kłopotami.

Podróże

Planując wyprawę z dzieckiem, należy zdecydować się na wybór odpowiedniej pory. Rozwiązanie to jest szczególnie zalecane w przypadku rodzin, nie posiadających auta z klimatyzacją. Najlepsze pory na podróżowanie to wczesny ranek lub popołudnie. Warto również zabezpieczyć tylne okno specjalną osłonką, ograniczającą dostęp słońca. W podróż należy zabrać duże ilości płynów, dzięki którym maluch uniknie odwodnienia. Przydatne okażą się również wilgotne chusteczki. Warto pamiętać, by dziecko było pod nieustanną opieką osoby dorosłej. Świetnym rozwiązaniem jest zabranie szumiącego króliczka, dzięki któremu maluch będzie mógł spokojnie przespać całą podróż.

Właściwy ubiór

W okresie dużych upałów warto pamiętać, by ciuszki dziecka nie generowały wysokiej temperatury ciała. Świetnym rozwiązaniem jest wybór przewiewnego ubrania z lnu lub bawełny. Materiały te zapewniają bowiem odpowiednią przewiewność i swobodę. Warto również pamiętać o odpowiednim nakryciu głowy dla maluszka. Powinno ono chronić nie tylko głowę, ale i kark. W przypadku starszych dzieci należy pamiętać o okularach przeciwsłonecznych.

Promienie UV

Duże upały mogą powodować niebezpieczne poparzenia. Wybierając się na wakacje lub krótki spacer z maluchem, warto pamiętać o kremie z filtrem UV dla niemowląt. Skóra dzieci jest bowiem w szczególny sposób narażona na szkodliwe oddziaływanie promieni słonecznych. Krem należy położyć na całym ciele malucha, nie zapominając o buzi, stopach i uszach. Wybierając odpowiedni preparat, warto upewnić się, czy posiada on wszystkie wymagane atesty, zapewniające prawidłową ochronę dziecka.

Wysokie temperatury są niebezpieczne dla malucha. Warto więc pamiętać o preparatach ochronnych, odpowiednim nawodnieniu i ubraniu dziecka. Przydatny okaże się również szumiący miś, dzięki któremu maluch będzie mógł spokojnie przespać podróż w upalne dni.