wtorek, 22 wrzesień 2020 18:41

Uniform medyczny – czy ma znaczenie w kontakcie z klientem?

Odzież medyczna Odzież medyczna

Każdy, kto odwiedza placówkę medyczną, wie, że za drzwiami czekają na niego lekarze i pielęgniarki w białych fartuchach. Część osób na myśl o białym kitlu odczuwa lęk, nie mówiąc już o tym, że współpraca z takim pacjentem do najprostszych nie należy. Czy poprzez strój możemy to zmienić?

Nikt nie chodzi do przychodni albo do szpitala dla przyjemności. Pacjenci często są pełni obaw co do diagnozy i swojego stanu zdrowia. Personel medyczny dokłada starań, by pobyt w placówce był jak najmniej dotkliwy, a otoczenie przyjazne. Jednym z elementów, które mogą być w tym pomocne, jest strój medyczny.

Dlaczego uniform medyczny wpływa na relację z pacjentem?

Lęk przed białym fartuchem wydaje się trochę irracjonalny. W końcu lekarze i pielęgniarki są po to, by pomóc pacjentowi, a nie z nim walczyć. Jednak jak się przyjrzymy trochę bliżej ludzkiej psychice, to strach nie jest taki niedorzeczny. Od dziecka każdy z nas musiał chodzić do lekarza, na szczepienia i mało przyjemne badania – dla małego dziecka jest to czasem bardzo traumatyczne. I ten lęk kiełkował.

Drugim powodem, dla którego mamy do czynienia z obawami jest to, że pacjent bardziej zdaje sobie sprawę ze swoich problemów zdrowotnych, a wszechobecna sterylność i biel dodatkowo to podkreśla. Osoba, która ma w sobie strach przed medykami, będzie mniej skłonna do współpracy, będzie nieraz mieć bardziej pesymistyczne nastawienie, co do przebiegu leczenia, a przecież ma to ogromny wpływ na organizm. Zastanówmy się więc, jak możemy przełamać takie podejście, a tym samym sobie ułatwić pracę, a pacjentowi dać siłę do walki o zdrowie.

Kolorowe stroje przychodzą z odsieczą!

Skoro w psychice chorego zakodowany obraz medyka w białym kitlu, to go nie używajmy! Fartuchy, bluzy i czapki medyczne mogą być nie tylko w pięknym kolorze, ale i ze wzorkami. Pojawienie się na oddziale lekarza lub pielęgniarki w kolorowym stroju może budzić zdziwienie, ale jednocześnie wprowadzi radosną atmosferę. Klimat panujący w gabinecie i podczas badań będzie mniej formalny, pacjent bardziej nam zaufa i nieco się rozluźni. Zwłaszcza jeśli poza kolorowym strojem będzie mógł liczyć na szeroki uśmiech i empatię.

Kolorowa odzież medyczna CLCL.pl to wyśmienity pomysł, by rozweselić małych pacjentów, którzy nie będą się bali. Przychodnie i oddziały pediatryczne to pierwsze miejsca, jakie mogą przyjść do głowy przy okazji kolorowych uniformów. Jednak sprawdzą się one również na oddziałach dla dorosłych. Dorośli także mają obawy w związku z białym fartuchem, a kiedy raźno wkroczymy w bluzie we wzorki, z pewnością się uśmiechną i mimo wszystko zrobi się weselej. Takie rozwiązanie jest jednym z niezawodnych sposobów na to, by pobyt w placówce umilić małym i dużym.

Poza tym na kolorowe uniformy spójrzmy także z innej perspektywy. Są unikatowe i charakterystyczne. Pacjenci z pewnością je zapamiętają, a wspomnienia będą nieco milsze. Oznacza to, że strój będzie wizytówką, świadectwem tego, jakie placówka ma podejście, a opinia ta powędruje dalej.

Czytany 79 razy

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.