sobota, kwiecień 20, 2024
czwartek, 20 październik 2022 13:11

Uczucie pełnego pęcherza u seniora - przyczyny, leczenie

wkładki na nietrzymanie moczu wkładki na nietrzymanie moczu pexels

Dolegliwości ze strony układu moczowego zdarzają się u licznej grupy seniorów. Jest to w linii prostej konsekwencja tego, że mięśnie dna miednicy ulegają osłabieniu tak jak wszystkie inne mięśnie w ciele osoby starszej.

Podeszły wiek to również czynnik ryzyka, gdy chodzi o inne schorzenia ze strony układu moczowego. U mężczyzn może pojawić się powiększenie prostaty, a u kobiet zmiana pH ujścia cewki moczowej może powodować zapadanie na zapalenie układu moczowego. Wszystkie te schorzenia mogą dawać jako objaw uczucie pełnego pęcherza, doprowadzić do nietrzymania moczu. Jakie przyczyny wpływają na schorzenia układu moczowego u osób starszych? Jak przeprowadzić leczenie i do jakiego specjalisty się udać? Czy dolegliwości ze strony układu moczowego ograniczają możliwości wyjścia z domu czy aktywności u seniorów?

Przyczyny problemów ze strony układu moczowego u seniorów

Wraz z wiekiem wiele grup mięśni w ciele człowieka ulega osłabieniu. Dotyczy to również mięśni dna miednicy, które odpowiadają za prawidłowy wzorzec mikcji. Dodatkowo pojawiają się również inne schorzenia, które powodują, że organizm, w tym układ moczowy nie pracują prawidłowo. W przypadku panów przerost prostaty może powodować uczucie ciągłego parcia na pęcherz i chęci oddania moczu. U kobiet zmienia się pH w obrębie cewki moczowej, co może powodować zakażenia układu moczowego, które dają analogiczne objawy. Samo osłabienie mięśni dna miednicy również może powodować trudności z utrzymaniem moczu.

Który specjalista zajmuje się dolegliwościami ze strony układu moczowego u osób w podeszłym wieku?

Duża grupa seniorów uznaje dolegliwości ze strony układu moczowego za wstydliwe i stara się za wszelką cenę uniknąć wizyty u lekarza. Jeśli jednak są zdecydowani nie wiedzą do kogo się udać z problemem. Mężczyzn w podeszłym wieku kieruje się zazwyczaj do urologa, kobiety zaś do ginekologa, który przecież nie zajmuje się układem moczowym. Najlepszym specjalistą będzie geriatra, który specjalizuje się w schorzeniach, na które cierpią osoby starsze. 

W jaki sposób zminimalizować objawy ze strony układu moczowego?

Odpowiednio dobrane leczenie farmakologiczne potrafi znacząco zmniejszyć uczucie ciągle pełnego pęcherza. Zakażenia układu moczowego można wyleczyć antybiotykoterapią. Ważne jest jednak, aby działaniami kierował lekarz - to on najszybciej zdiagnozuje przyczynę problemu i pozwoli zminimalizować nieprzyjemne objawy. 

Jak zwiększyć komfort życia osobom, które mają problemy ze strony układu moczowego, ale nie chcą rezygnować z aktywności?

Zanim jednak dojdzie do wyleczenia ze schorzeń nie warto rezygnować z aktywności. Dlatego odpowiednio chłonne wkładki na nietrzymanie moczu przygotowała dla swoich klientów. Nie trzeba kupować specjalistycznych wkładek w aptece, wystarczy przejść się do dyskontu i cieszyć pełnią życia - szczególnie że aktywność fizyczna jest bardzo ważna w przypadku chorób układu moczowego. Nie warto zamykać się w domu z powodu nieprzyjemnych objawów - warto znaleźć sposób aby żyć komfortowo mimo nich.