piątek, kwiecień 26, 2024
wtorek, 04 kwiecień 2023 13:07

Terapia psychologiczna na miejscu i online

Psycholog Gdańsk Psycholog Gdańsk fot. materiały prasowe

Terapia psychologiczna jest niezbędna w wielu sytuacjach życiowych. Dla niejednej osoby jest ona jednym z niewielu sposobów na radzenie sobie w trudnych sytuacjach życiowych. Zastanówmy się wspólnie, kiedy warto się na nią zdecydować, dla kogo jest przeznaczona i czy lepsza będzie terapia online, czy stacjonarna.

Ból psychiczny może być nie do zniesienia

Niektóre osoby cierpią każdego dnia, co może wynikać zarówno z obecnej sytuacji życiowej, jak również minionych wydarzeń, które pozostawiły po sobie traumę i ugruntowały pewne zmiany w zachowaniu.

Jednocześnie należy pamiętać, że ból psychiczny może być znacznie bardziej dotkliwy niż ból fizyczny. Niejednokrotnie to właśnie cierpienie psychiczne, a nie fizyczne, popycha ludzi do samobójstwa. Dlatego zawsze, kiedy pojawia się nieznośne wręcz cierpienie psychiczne, doskonałym sposobem na przejście przez trudny etap może być kontakt ze specjalistą.

W czym pomaga psycholog?

Psycholog to specjalista, który zajmuje się zdrowiem psychicznym człowieka pod kątem aktualnie przeżywanych przez niego trudności i emocji. W przeciwieństwie do psychoterapeuty psycholog zazwyczaj nie zagłębia się mocno w przeszłość pacjenta ani też nie prowadzi długofalowej sesji terapeutycznej. Koncentruje się na diagnozie aktualnych problemów i ich rozwiązaniu lub - jeśli będzie to konieczne - kieruje na dłuższą psychoterapię albo do psychiatry, który specjalizuje się w farmakologicznym leczeniu dolegliwości psychicznych.

Kiedy warto zgłosić się po pomoc psychologa?

Pomoc psychologiczna może okazać się potrzebna w wielu trudnych sytuacjach życiowych. Psycholog Gdańsk udziela pomocy między innymi, gdy pacjent:

  • doświadcza przewlekłego obniżenia nastroju lub jego nastrój bez powodu szybko się zmienia;
  • cierpi z powodu niepowodzeń w relacjach społecznych, rówieśniczych i rodzinnych;
  • przeżywa trudności z akceptacją siebie;
  • nie może uporać się z trudnymi doświadczeniami z przeszłości, na przykład z przebytymi traumami;
  • jest w żałobie;
  • ma zdiagnozowane przez lekarza psychiatrę trudności psychiczne, takie jak np. depresja, zaburzenia lękowe czy zaburzenia adaptacyjne, i poszukuje dodatkowego wsparcia w walce z tymi trudnościami.

Psycholog online czy psycholog stacjonarnie?

Być może zastanawiasz się także, czy lepiej będzie zdecydować się na spotkania online, czy offline z psychologiem. Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, spotkanie online oferuje ci możliwość skorzystania z jego usług praktycznie od razu: bez dojazdów, długiego oczekiwania na wizytę i siedzenia w kolejne do gabinetu.

Z kolei spotkanie offline będzie idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto preferuje taką formę kontaktu i nie uważa, aby spotkania przez Internet dawały mu pełną możliwość otwarcia się przed inną osobą.