wtorek, maj 28, 2024
środa, 15 listopad 2023 19:50

Taśmy do ćwiczeń - sprzęt dla każdego!

Taśmy do ćwiczeń Taśmy do ćwiczeń pixabay

Taśmy do ćwiczeń to rodzaj sprzętu sportowego, który z roku na rok zyskuje na popularności. Nic dziwnego, w końcu można z nich korzystać zarówno w domu, jak i na siłowni czy nawet na świeżym powietrzu. Taśmy do ćwiczeń pozwalają na trening całego ciała, poprawiając siłę, wytrzymałość, gibkość i koordynację. Są również doskonałym narzędziem do rehabilitacji po urazach lub operacjach, ponieważ pomagają przywrócić pełen zakres ruchu i zmniejszyć ból.

Jak ćwiczyć z taśmą?

Taśmy do ćwiczeń są zwykle wykonane z elastycznego materiału, takiego jak lateks, kauczuk lub tkanina. Mają różne kolory, które oznaczają poziom oporu (od bardzo lekkiego do bardzo ciężkiego). Oczywiście im większy opór, tym trudniejsze ćwiczenie. Taśmy to sprzęt wyjątkowo prosty w użyciu; wystarczy zaczepić je o drzwi, poręcz, krzesło, nogę stołu lub inny stabilny przedmiot. Można też używać taśm bez dodatkowych akcesoriów, trzymając je w dłoniach lub pod stopami.

Taśmy umożliwiają wykonywanie wielu, różnego rodzaju ćwiczeń, zarówno skupiających się na konkretnych partiach mięśni, jak i angażujących całe ciało. Ćwiczenia z wykorzystaniem taśm można wykonywać na stojąco, siedząco, leżąco czy też w pozycji klęczącej. Warto dodać, że opisywany rodzaj sprzętu świetnie sprawdza się w przypadku ćwiczeń aerobowych, takich jak skakanie, bieganie, podskoki czy taniec.

Zalety taśm do ćwiczeń

Taśmy do ćwiczeń to sprzęt tani, lekki, łatwy do przenoszenia, a na dodatek zajmujący niewielką ilość miejsca. Są również bezpieczne dla stawów (ponieważ nie obciążają ich gwałtownymi ruchami) oraz uniwersalne (dostosowują się do indywidualnych potrzeb i celów użytkownika). Co więcej, taśmy z powodzeniem mogą być łączone z innymi sprzętami fitness, takimi jak hantle, piłki, wałki czy poduszki. Sprzęty tego rodzaju są doskonałym wyborem dla każdego, kto chce poprawić swoją formę fizyczną, zdrowie i samopoczucie. Taśmy do ćwiczeń są łatwo dostępne w sklepach sportowych, internetowych lub rehabilitacyjnych.

Rodzaje taśm do ćwiczeń

  • Mini band - to krótkie i cienkie pętle w różnych kolorach i o różnym stopniu oporu, które najczęściej są wykorzystywane do treningu nóg, pośladków, brzucha czy ramion.
  • Hip band - to materiałowe taśmy w formie opaski, które służą głównie do kształtowania mięśni nóg i pośladków.
  • Power band - to długie i grube taśmy z lateksu lub kauczuku, które mają bardzo wysoki opór i są używane do ćwiczeń siłowych, stabilizacyjnych, rozciągających czy pomocnych w podciąganiu.
  • Flossing band - to bardzo cienkie i elastyczne taśmy, które są owijane wokół stawów lub mięśni, aby poprawić ich ruchomość, ukrwienie i regenerację.
  • Taśmy pilates - to płaskie i szerokie taśmy z tkaniny lub lateksu, które mają niski lub średni opór i są używane do ćwiczeń pilates, jogi czy rozciągania.
  • Ekspandery - to taśmy z uchwytami lub rączkami na końcach, które są używane do ćwiczeń mięśni górnej części ciała, takich jak wiosłowanie, wyciskanie czy przyciąganie.
  • Space stretch - to taśmy z dwoma pętlami na końcach, które są wykorzystywane głównie do ćwiczeń o charakterze rozciągającym.