sobota, czerwiec 15, 2024
piątek, 01 wrzesień 2023 13:41

Szukasz pracy jako opiekunka do osób starszych w Niemczech? Oto co musisz wiedzieć.

Agencja Arkadia Care Agencja Arkadia Care mat.prasowe

Kraje zachodniej Europy w ostatnich dekadach stały się popularnym celem wyjazdowym. Polacy wyruszają tam w celach turystycznych, jak również zarobkowych. Chętnie podejmujemy pracę szczególnie u naszych zachodnich sąsiadów – w Niemczech, ale także w Wielkiej Brytanii, Francji, Szwajcarii i krajach skandynawskich. Zawodem, który cieszy się dużą popularnością wśród polskich migrantów zarobkowych jest opiekunka osób starszych w Niemczech. Dowiedz się, dla kogo jest to dobry zawód oraz na co powinny zwracać uwagę opiekunki szukające pracy w Niemczech.

Kto sprawdzi się jako opiekunka osób starszych w Niemczech?

Praca w opiece zdecydowanie nie jest pracą dla każdego i nie powinna być rozpatrywana w kategoriach łatwego podreperowania domowego budżetu. Zawód ten jest pełen wyzwań i codziennych wyrzeczeń, na które stać nieliczne osoby, charakteryzujące się prawdziwym powołaniem dla niesienia pomocy potrzebującym. Z tego względu przed poszukiwaniem pracy jako opiekunka należy dobrze przemyśleć, czy to na pewno odpowiednia praca. Podczas jej wykonywania nie ma miejsca na odkładanie obowiązków, słowa „za chwilę”, „moment”, „później” nie powinny pojawiać się w tego typu zawodzie. Tutaj liczy się przede wszystkim odpowiedzialność – odpowiedzialność za drugą osobę oraz odpowiedzialność za swoje zadania oraz solidność ich wykonywania.

Jak wygląda przykładowy dzień opiekunki seniorów w Niemczech?

Przykładowy dzień opiekunki osób starszych w Niemczech to przede wszystkim długie godziny spędzane w towarzystwie podopiecznego. Opiekunka powinna wstawać wcześniej, przed pobudką seniora, aby w pełnej gotowości wspierać go już na pierwszych etapach nowego dnia. Wsparcie to uzależnione jest od stopnia potrzeb lub niepełnosprawności seniora i związane jest między innymi z poranną toaletą, zmianą ubrania z piżamy w strój codzienny oraz przygotowaniem śniadania. Zarówno śniadanie, jak i inne posiłki powinny być zgodne nie tylko z upodobaniami podopiecznego, ale także ze wskazaniami lekarza, jeśli takie istnieją. Nie można zapominać także o dawkowaniu leków, które senior przyjmuje – w tym wypadku można zapisywać sobie przypomnienia na kartkach lub ustawiać je w telefonie.

Po śniadaniu przychodzi czas na nieco odpoczynku, podczas którego można uruchomić swoją kreatywność. To bardzo ważna cecha, która sprawi, że jesień życia upłynie seniorowi w ciekawy i niebanalny sposób. Podczas wspólnego czasu warto wybrać się na spacer, który pomoże utrzymać sprawność fizyczną seniora. Mogą to być zarówno krótkie, jak i dłuższe wycieczki, oczywiście zgodne z zaleceniami lekarza. Często decydujemy się także na odpoczynek aktywny umysłowo – w tym przypadku dobrym pomysłem jest rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, układanie puzzli, gra w gry planszowe, a także wspólna nauka języków lub wymiana zwyczajowych i tradycyjnych doświadczeń.

W międzyczasie nadchodzi moment przygotowania obiadu, a jednocześnie jest to też ciekawa możliwość wspólnego spędzania chwil. W kuchni możemy świetnie się bawić przygotowując razem posiłki i urozmaicając je o kulinarne eksperymenty – znów, zgodne ze wskazaniami lekarza lub dietetyka. Po zjedzeniu wspólnego obiadu przychodzi znów wolny czas, który możemy wykorzystać w ciekawy sposób. Jeśli zdecydujemy się na wykonywanie krótkich ćwiczeń, w tym ćwiczeń rehabilitacyjnych, musimy pamiętać, aby nie robić tego bezpośrednio po jedzeniu, gdyż może to doprowadzić do bólu brzucha lub nawet wymiotów. W zaawansowanym wieku każdy dyskomfort odczuwa się ze spotęgowana siłą. Czas po obiedzie można wykorzystać również bardziej leniwie, oglądając telewizję, czytając książkę lub przesiadując w ogrodzie. To też dobry moment na poobiednią drzemkę. Należy pamiętać, że senior potrzebuje też czasu spędzanego samodzielnie, a opiekunka może te chwile wykorzystać dla siebie.

Następnie przychodzi czas na przygotowanie kolacji, która po obiedzie i późniejszych przekąskach będzie ostatnim posiłkiem dnia. Zjadając kolację i odpoczywając po niej przygotowujemy się więc powoli do snu, a w przygotowaniach tych opiekunka również powinna wziąć udział – jeśli nie czynny to bacznie obserwując lub kontrolując wieczorną toaletę. Następnie przychodzi chwila na relaks i sen, który jest bardzo ważny. Odpoczynek przed wyzwaniami kolejnego dnia jest dla opiekunki kluczowy.

Opiekunki szukają pracy w Niemczech – czy Internet to dobre narzędzie?

Żyjemy w czasach Internetu, który daje nam ogromne możliwości. To tutaj opiekunki szukające pracy w Niemczech mogą natrafić na liczne oferty. Niestety z przywileju docierania do rzeszy ludzi korzystają też oszuści, których ofiarami padają również kandydatki na posadę opiekunki seniorów. Poszukując ofert w sieci należy więc zachować pełną ostrożność.

Przeglądając ogłoszenia zainteresowani natkną się przede wszystkim na ich dwa rodzaje – propozycje od osób fizycznych oraz od agencji dla opiekunek osób starszych. Należy pamiętać o różnicach między współpracą z tymi pracodawcami. Osoby prywatne nie zawsze gwarantują umowę, a efektem pracy na czarno może być brak jakichkolwiek gwarancji – od wypłat wynagrodzenia, przez dni wolne od pracy, aż po zakwaterowanie i ubezpieczenia. Jednocześnie oferty te mogą kusić potencjalne kandydatki. Najbezpieczniejszym wyborem jest podjęcie w pełni legalnej współpracy z dobrą agencją posiadającą renomę oraz znającą prawo. Agencja Arkadia Care poszukuje opiekunek osób starszych w Niemczech na w pełni czystych zasadach. Opiekunka posiadająca umowę oraz wsparcie przez cały okres kontraktu może ze spokojną głową poświęcić się wykonywaniu codziennych obowiązków.