sobota, kwiecień 20, 2024
wtorek, 04 październik 2022 14:04

Stomatologia w Łodzi – kiedy można, a kiedy nie można chodzić do dentysty?

stomatolog w Łodzi stomatolog w Łodzi pixabay

Nie lubisz chodzić do dentysty? To zupełnie tak, jak większość społeczeństwa. Wizyty u dentysty kojarzą nam się z bólem, nieprzyjemnym zapachem gabinetu stomatologicznego oraz stresem.

Strach przed wierceniem, borowaniem, czy też leczeniem kanałowym skutecznie odciąga nas od regularnych wizyt dentystycznych. To skutkuje pogarszaniem się ogólnego stanu naszego uzębienia. W jakich przypadkach możemy odwlec wizytę u dentysty, a kiedy powinniśmy jak najszybciej udać się na przegląd?

 

Stomatologia – powody do wizyty dentystycznej

Kiedy powinniśmy chodzić do dentysty? Przede wszystkim, jeśli boli nas ząb lub mamy inne dolegliwości związane z uzębieniem. Stomatolog jest w stanie ocenić, czy problem jest poważny i czy potrzebna jest nam natychmiastowa interwencja. Warto pamiętać, że im szybciej udamy się do lekarza, tym mniejsze będzie ryzyko powikłań i rozwinięcia się choroby. W Łodzi możemy skorzystać z usług wielu gabinetów dentystycznych, warto jednak wybrać taki, który cieszy się dobrą opinią i ma duże doświadczenie. Warto też sprawdzić, czy stomatolog w Łodzi ma aktualne uprawnienia. Jest to bowiem ogromne miasto, dlatego, aby znaleźć tam dobrego dentystę, warto popytać wśród znajomych lub zasięgnąć opinii w Internecie.

Wizyta u dentysty może być konieczna ze względu na liczne problemy zdrowotne, takie jak: próchnica, choroba dziąseł, nadwrażliwość, czy nieestetyczny wygląd zębów. Wizyty powinny być regularne – co najmniej raz, dwa razy w roku lub częściej, jeśli mamy problemy ze zdrowiem jamy ustnej lub skarżymy się na inne dolegliwości w obrębie twarzoczaszki.

Innymi problemami z zębami, których nie powinniśmy ignorować, są:

  • ból zęba lub dziąsła;

  • krwawienie dziąseł;

  • obrzęk dziąseł;

  • nadwrażliwość na zimno, ciepło lub nacisk;

  • przebarwienia na zębach.

Powody, dla których warto odwiedzać stomatologa, są różne. Niektórzy ludzie chodzą regularnie na przeglądy i kontrole, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Inni natomiast decydują się na wizytę dopiero wtedy, gdy pojawi się problem – ból zęba, pojawienie się ósemek (tzw. zębów mądrości), krwawienie dziąseł czy też nagromadzenie kamienia nazębnego. Każdy ma inny powód, aby udać się do stomatologa. Należy przy tym pamiętać, że problemy z zębami mogą być objawem poważniejszych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby serca, dlatego nie powinno się ich w żadnym wypadku ignorować.

Kiedy nie powinno się chodzić do dentysty?

Regularne wizyty u stomatologa, czy to w Łodzi, czy w innym mieście, to podstawa. Czasem jednak zdarzają się takie sytuacje, w których nie powinniśmy decydować się na takie kroki. Oto kilka przykładów:

  • Przeziębienie lub grypa. Wizyta u dentysty może pogorszyć stan zdrowia, dlatego lepiej jest odłożyć ją na później;

  • Problemy skórne. Niektóre schorzenia skóry, takie jak łuszczyca czy trądzik, mogą się nasilić podczas wizyt u dentysty;

  • Problemy z krzepliwością krwi. Wizyta u dentysty może powodować krwawienie i siniaczenie, dlatego osoby cierpiące na anemię lub inne choroby krwi powinny unikać tego typu wizyt.

Pamiętajmy, że dentysta to lekarz, a nie kosmetyczka. Powinniśmy odwiedzać go regularnie, ale kiedy czujemy się źle lub kiedy nasze ciało jest osłabione bądź podrażnione, powinniśmy odłożyć wizytę na później.