środa, maj 08, 2024
poniedziałek, 30 październik 2023 11:43

Stolik zabiegowy do małego gabinetu – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

stoliki zabiegowe stoliki zabiegowe mat.prasowe

Specjalne stoliki to meble medyczne, które sprawdzają się w każdego rodzaju gabinecie zabiegowym. Stanowią niezwykle istotny element wyposażenia szpitali, przychodni, ośrodków zdrowia i wszystkich innych placówek służby zdrowia.

 

Jakie powinny być meble do małych gabinetów lekarskich i zabiegowych?

Meble do małych gabinetów lekarskich i zabiegowych powinny być niewielkich rozmiarów, gdyż tylko w ten sposób nie zdominują pomieszczenia, nie zabiorą miejsca potrzebnego do przechowywania istotnych przyrządów medycznych oraz aparatów diagnostycznych i nie będą ograniczać swobody ruchów personelu medycznego. Meble tego typu powinny być ponadto wytrzymałe na ślady użytkowania i łatwe w utrzymaniu w czystości. Ich istotną cechą jest również lekkość i łatwość przesuwania z miejsca na miejsce.

Mobilność mebli do małych gabinetów lekarskich i zabiegowych zapewniają niezwykle zwrotne systemy jezdne. Kółka, w jakie wyposażone są stoły, szafki, krzesła i inne elementy wyposażenia placówki służby zdrowia, powinny posiadać blokadę, która zapobiega ich przypadkowemu przesuwaniu się.

Cechy stolika zabiegowego ułatwiające codzienną pracę w małym gabinecie

Wśród cech stolików zabiegowych, które ułatwiają personelowi medycznemu codzienną pracę w małym gabinecie, należy wymienić przede wszystkim niewielki rozmiar, a także dodatkowe wyposażenie w postaci pojemników na odpady medyczne i układu jezdnego z indywidualną blokadą kół. Meble medyczne tego typu powinny ponadto posiadać półki ze szkła hartowanego i być wykonane z wytrzymałych materiałów.

Niewielki rozmiar stolika zabiegowego

Niewielki rozmiar stolika zabiegowego sprawia, że może on być komfortowo użytkowany w gabinecie o małej powierzchni. Przed zakupem mebla tego typu do placówki służby zdrowia, należy upewnić się, że jego wymiary są dopasowane do warunków lokalowych. W przeciwnym razie stolik, którego nadrzędną rolą jest ułatwienie wykonywania codziennych obowiązków lekarzowi i pozostałym przedstawicielom personelu medycznego, będzie bardziej przeszkadzał, niż pomagał.

Pojemniki na odpady medyczne

Stolik zabiegowy powinien być wyposażony w wygodne pojemniki na odpady medyczne, wykonane z łatwej do utrzymania w czystości stali nierdzewnej. Dzięki temu nie jest konieczne ustawianie osobnych kontenerów, które mogłyby dodatkowo ograniczyć miejsce w niewielkim gabinecie.

Stolik zabiegowy z pojemnikami na odpady

Stolik zabiegowy z pojemnikami na odpady dostępny w ofercie meble-medyczne.pl

Półki ze szkła hartowanego

Szkło hartowane jest nawet do sześciu razy bardziej odporne na stłuczenie i zarysowania niż szkło zwykłe. Doskonale znosi ponadto ono trudne warunki, w tym różnicę temperatur, która może sięgać nawet do 200 stopni. Stolik wyposażony w półki ze szkła hartowanego jest mniej podatny na zniszczenia, a także bardziej bezpieczny w użytkowaniu. Nawet jeżeli mebel zostanie potrącony i ulegnie przewróceniu, o co nie jest trudno w małym gabinecie, półki rozbiją się na małe kawałeczki o tępych zakończeniach, co znacząco ograniczy ryzyko skaleczenia zarówno personelu medycznego, jak i pacjentów.

Układ jezdny z indywidualną blokadą kół

Każdy stolik do małego gabinetu powinien być wyposażony w układ jezdny z indywidualną blokadą kół. Dzięki niemu personel medyczny może łatwo przesuwać mebel z miejsca na miejsce, w zależności od zapotrzebowania i aktualnie wykonywanych czynności. Funkcja ta jest pomocna w placówce każdej wielkości, jednak w wypadku niewielkich gabinetów dodatkowo nabiera na znaczeniu, umożliwia bowiem szybkie usunięcie stolika z miejsca, w którym może ograniczać swobodę ruchów, gdy nie jest akurat używany.

Wytrzymały materiał wykonania

Stolik zabiegowy do małego gabinetu, podobnie do sprzętu używanego w każdej innej placówce medycznej dowolnej wielkości, powinien być wykonany z wytrzymałych materiałów odpornych na zniszczenia mechaniczne i chemiczne, a także łatwych w czyszczeniu i dezynfekcji. Pozwala to utrzymać mebel medyczny w należytej czystości i zachować wysoki poziom higieny w gabinecie. Wytrzymałość stolika zabiegowego ułatwia pracę personelowi medycznemu, nie musi się on bowiem obawiać o zniszczenia spowodowane aktywnym użytkowaniem i ciągłym przesuwaniem z miejsca na miejsce. Łatwość w czyszczeniu pozwala z kolei szybko zdezynfekować mebel przed przyjęciem kolejnego pacjenta, nawet przy ograniczeniach wynikających z gabarytów lokalu.

Wysokiej jakości stoliki medyczne dostępne są w sklepie z meblami medycznymi U.B.M. Katarzyna Kotasińska. Zostały one wykonane ze stali nierdzewnej malowanej proszkowo, cechującej się odpornością na wilgoć i korozję, promieniowanie UV, a także działanie skrajnie niskich oraz wysokich temperatur. Stoliki medyczne dostępne w ofercie sklepu posiadają ponadto niezbędne certyfikaty zaświadczające o spełnianiu stawianych przed nim wymagań dotyczących bezpieczeństwa użytkowania, szczegółowo określonych w przepisach prawnych.