sobota, grudzień 07, 2024
środa, 16 sierpień 2023 15:45

Specyfika pracy w startupach: zalety i wady

praca Kiszkowo praca Kiszkowo mat.prasowe

Praca w startupie to sprawdzian całego wachlarza umiejętności pracowników. I nie chodzi tylko o wiedzę techniczną, która jest ważna dla załatwiania spraw. W tym artykule przeanalizujemy główne zalety i wady pracy w startupie – przyda się tym czytelnikom, którzy rozważają tę opcję zatrudnienia.

Startup to firma, która oferuje nowe, nieistniejące wcześniej rozwiązanie problemu. Może pomóc ludziom uporać się z ich „bólami” (pojechać na odległość, szybko zamówić taksówkę) lub nieco poprawić ich życie (zaoferować subskrypcyjną serię tej uzależniającej gry na smartfona).

Zarówno duża firma, jak i mała firma rozpoczynająca działalność, potrzebują pracowników. Oferty pracy z takich firm zbierał Jooble. Ta usługa pomogła tysiącom ludzi znaleźć dla siebie godną pracę. Wyszukiwanie według słów kluczowych pomoże Ci znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz. Niezależnie od tego, czy napiszesz do praca Kiszkowo, czy praca w IT, Jooble wybierze dla Ciebie najlepsze oferty pracy, pomoże Ci napisać CV i wyśle je do pracodawcy. Jooble zawiera wszystkie niezbędne informacje od pracodawców: warunki pracy, wynagrodzenie, wymagania i możliwości. Skorzystaj z Jooble, a wtedy Twoje szanse na znalezienie wymarzonej pracy znacznie wzrosną. 

Czym wyróżnia się startup

Nie ma uniwersalnych kryteriów definiowania tego terminu, ale można wywnioskować pewne cechy charakterystyczne dla większości startupów:

  • Projekt opiera się na pomyśle, którego realizacja może zapewnić wielokrotny wzrost zysków poprzez pokrycie potrzeb ludzi lub innych firm;
  • Firma dopiero powstała i zatrudnia niewielką liczbę pracowników (od kilku do kilkudziesięciu osób);
  • Finansowanie na początkowym etapie zapewniane jest ze środków własnych lub przy pomocy FFF, możliwa jest niewielka kwota inwestycji z funduszy, akceleratorów, inkubatorów, studiów startupowych czy aniołów biznesu.

Choć wartość produktów nie została jeszcze udowodniona, zespół startowy musi być bardzo elastyczny, aby szybko wprowadzać zmiany. Cecha ta znajduje odzwierciedlenie w kulturze startupów: otwartość na zmiany, przejrzystość i uproszczenie interakcji w zespole zwiększają szanse na przetrwanie. W tym sensie startup jest dokładnym przeciwieństwem korporacji, gdzie większość zmian wymaga długich aprobat, a relacje podlegają ścisłej hierarchii. Jednocześnie należy się spodziewać, że ciężar odpowiedzialności w startupie jest znacznie większy, a błędy w Twojej pracy mogą znacząco wpłynąć na sukces całej firmy. Odpowiedzialność w korporacjach wręcz przeciwnie, może być rozmyta pomiędzy kilku pracowników, a błędy na wąskim froncie pracy nie będą tak fatalne.

Dlaczego lepiej pracować w startupie niż w zwykłej firmie?

  • Zwykle startupy mają młody, zmotywowany zespół, który musi stawić czoła wielu realnym wyzwaniom – to wymaga pomysłowości i wytrwałości. Od stażystów i start-upów w startupach często wymaga się wielozadaniowości i kreatywności. W takim środowisku możesz zdobywać nową wiedzę w trybie intensywnym, opanowując jednocześnie kilka umiejętności. W dużych, wolno rozwijających się firmach nie nauczysz się w tym samym tempie;
  • Rozwój kariery w startupie może być znacznie bardziej znaczący niż w konwencjonalnej firmie. Jeśli dobrze wywiążesz się ze swoich obowiązków, a startup będzie się rozwijał, będziesz brany pod uwagę na nowe, bardziej odpowiedzialne stanowiska. Duże korporacje mają usprawniony system oceniania i bardziej przejrzyste warunki awansu, ale jednocześnie utrudnia to pracownikom wzrost na szczeblach kariery;
  • Jeśli stanowisko w startupie wiąże się z wieloma ciekawymi zadaniami i odpowiedzialnością, nawet jeśli oferują stawkę niższą niż średnia na rynku, to jest warte. To doświadczenie zawodowe jest wysoko cenione przez pracodawców.

Ryzyko związane z pracą w startupie: wszystko może pójść nie tak

  • Pracownicy start-upów odczuwają presję psychologiczną, którą można przenieść z kierownictwa. Współzałożyciel Andreessen Horowitz, Marc Andreessen, pisze na swoim blogu, że założyciele startupów każdego dnia są rzucani w tę iz powrotem: „od całkowitej pewności, że ich firma podbije świat, do całkowitej dewastacji i poczucia rychłego upadku za kilka tygodni”. Wszystko to bardzo osłabia stan emocjonalny, przenosi się na pracowników i może prowadzić do wypalenia zawodowego;
  • Nie ma przepisów prawa pracy dla pracowników start-upów. Najprawdopodobniej podejmując pracę w startupie, zgadzasz się na nieregularne godziny pracy i niekończący się strumień zadań. Jeśli krytyczne procesy w firmie zależą od Ciebie, możesz zapomnieć o urlopach: każda godzina i każdy dodatkowy dzień pracy kosztuje znacznie więcej niż w zwykłej firmie. Nie zapomnij wyjaśnić tego swoim bliskim;
  • Startup nie gwarantuje stabilności finansowej. Zdaniem ekspertów, jest tylko 10% udanych startupów – większość przedsięwzięć kończy się stratami finansowymi dla założycieli i masowymi zwolnieniami pracowników. Dlatego praca w startupie nie gwarantuje stabilności nawet na rok do przodu.

Jak podjąć decyzję o zatrudnieniu w startupie

Odpowiedz na pytania:

  • Czy będziesz w stanie dostosować się do zmian i szybko nauczyć się nowych rzeczy;
  • Wziąć na siebie dużą odpowiedzialność;
  • Rozwiązywać szeroki zakres zadań i poświęcać na to wolny czas;
  • Odporny na stres;

Jeśli odpowiedzi twierdzące przeważają, idź na całość. To może być Twoja szansa na udział w kolejnym sukcesie Zoom, Uber lub SpaceX. Cóż, w ostateczności – zdobądź dobre doświadczenie i punkt w CV.