środa, kwiecień 24, 2024
piątek, 02 lipiec 2021 22:03

Sauna mokra i łaźnia parowa – czym się różnią? Jakie niosą korzyści dla zdrowia?

sauna mokra sauna mokra

Do jednych z najpopularniejszych rodzajów saun można z pewnością zaliczyć saunę mokrą oraz saunę parową.

Tym, co warto zaznaczyć już na wstępie, jest to, że pomimo wymiennego używania obu nazw, są to dwa różne typy saun. A czym się one dokładnie od siebie różnią, wyjaśnimy za chwilę. Czym zatem są sauny mokre i parowe, i jakie korzyści dla zdrowia ze sobą niosą?

Sauna mokra a łaźnia parowa

Sauny mają swoje zastosowanie od bardzo dawna. Już w starożytności łaźnie rzymskie były miejscem codziennej higieny i relaksu. Na wschodzie czy w innych rejonach świata także były one doskonale znane, czy to pod postacią ruskiej bani w Rosji, szałasów potu u Indian albo łaźni tureckich, czy saun fińskich i szwedzkich. Dzisiaj następuje prawdziwy renesans saunowania, a największym zainteresowaniem cieszą się aktualnie sauna mokra i łaźnia parowa. Czym oba rodzaje saun różnią się od siebie?

Sauna parowa, którą często określa się jako łaźnię parową lub łaźnię rzymską, to miejsce, w którym tradycyjny piec z kamieniami polewanymi wodą, zastąpiony jest przez generator pary. Tego typu sauny w przeciwieństwie do innych rodzajów saun, mają z reguły ściany pokryte ceramiką, nie drewnem. Wszystko dlatego, że przy temperaturze oscylującej w granicach 40-65°C, panuje tam wilgotność wynosząca nawet 100%.

Natomiast sauna mokra to sauna, w której temperatura może być dużo wyższa - wynosząca nawet 90°C, przy dużo niższej wilgotności niż w saunie parowej, wynoszącej np. 40%. Dla porównania, w saunach suchych (np. sauny fińskie), temperatury dochodzą nawet do ponad 100°C, przy wilgotności powietrza 10-15%. Tego typu sauny wykonane są z drewna.

Jakie korzyści dla zdrowia?

Sauny, zarówno sauna mokra, jak i parowa, odznaczają się bardzo pozytywnym wpływem na układ odpornościowy. W czasie seansów w saunie dochodzi również do procesu oczyszczania organizmu z toksyn, nawilżania skóry, a także relaksu i odprężenia. Sauny mokre i parowe mogą być wzbogacone o dodatkowe elementy, które znacząco zwiększają właściwości prozdrowotne.

Działanie takie można osiągnąć poprzez zastosowanie różnego rodzaju olejków eterycznych i wyciągów ziołowych, które pozwalają na połączenie saunowania z aromaterapią, co jeszcze bardziej zwiększa jej działanie relaksujące i odprężające. Podobnie jest w przypadku ruskiej bani i tradycyjnego masażu witkami, który pobudza krążenie i przyspiesza detoksykację organizmu. Istnieją również sauny wykorzystujące chromoterapię - czyli uspakajającą i relaksującą terapię kolorami.

Przy zaletach saun nie można zapomnieć o pobudzeniu przemiany materii, która sprzyja odchudzaniu. A poszczególne typy saun - przede wszystkim sauny o niskiej wilgotności powietrza - mają również pozytywny wpływ na regenerację mięśni i ścięgien oraz na bóle reumatyczne.

Łaźnia morska, czyli sauna morska z generatorem solanki

Do ciekawych typów sauny parowej należy także łaźnia morska, gdzie wykorzystywane są pozytywne właściwości soli morskiej. W tego typu saunach stosowane są generatory solankowe, które umożliwiają inhalację dróg oddechowych parą wypełnioną korzystnymi dla zdrowia solami, jodem, wapniem, magnezem i bromem. Tego typu sauny świetnie sprawdzają się w przypadku infekcji i schorzeń dróg oddechowych. Przy czym pamiętajmy o tym, że zarówno w saunie parowej, jak i saunie mokrej nie powinno przebywać się dłużej niż 15 minut.