poniedziałek, grudzień 09, 2024
sobota, 27 kwiecień 2024 19:10

Rozbicie gangu oszustów w Poznaniu

Rozbicie gangu oszustów w Polsce Rozbicie gangu oszustów w Polsce Fot: Pixabay

Policjanci z Poznania zatrzymali 15 osób podejrzanych o liczne oszustwa metodami "na wnuczka", "na policjanta", "na prokuratora", "na adwokata", "na pracownika poczty" i "na wypadek". Zatrzymanym grozi do 8 lat więzienia za ich działania.

  1. Kto został zatrzymany w związku z oszustwami w Poznaniu?
  2. Jakie metody oszustwa stosowali członkowie zlikwidowanego gangu?
  3. Gdzie miały miejsce pierwsze zatrzymania członków gangu?
  4. Jaka była rola Prokuratury Okręgowej w Poznaniu w śledztwie?
  5. Jakie dowody zabezpieczono podczas przeszukań?
  6. Jakie zarzuty usłyszeli zatrzymani członkowie gangu?
  7. Jakie środki zapobiegawcze zastosowano wobec niektórych z zatrzymanych?
  8. Jaka była trwająca pół roku praca policji nad sprawą gangu?

Operacja rozbicia gangu

Wszystko zaczęło się pod koniec września 2023 roku, gdy oszuści kontaktując się telefonicznie z ofiarami w Poznaniu, nakłonili ich do przekazania pieniędzy pod pretekstem ich ochrony przed rzekomym zagrożeniem. Jak wynika z informacji podanych przez oficera operacyjnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu, jedna z transakcji miała miejsce w mieszkaniu pokrzywdzonego, a druga w galerii handlowej, gdzie poszkodowany wypłacił swoje oszczędności. Więcej info - https://smalltwitter.com/news.html  Pierwsze zatrzymania miały miejsce w Niemczech 31 października, gdzie trzy osoby z gangu zostały zatrzymane niedługo po odebraniu 25 tysięcy euro od kolejnej ofiary. Następnie, 25 marca, zatrzymano kolejne dwie osoby w pociągu powracające z akcji oszustwa, które miały przy sobie blisko 36 tysięcy złotych. Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Świnoujściu.

Sukces półrocznej pracy

Śledztwo w tej sprawie prowadziła Prokuratura Okręgowa w Poznaniu. Dzięki zgromadzonym dowodom udało się zidentyfikować i zatrzymać kolejne osoby, w tym nie tylko tych, którzy bezpośrednio odbierali pieniądze, ale także kurierów i osoby planujące przestępstwa. Śledztwo, które trwało około pół roku, zakończyło się wydaniem nakazów zatrzymań, które wykonano 23 kwietnia w miejscowościach takich jak Wrocław, Warszawa i Gdańsk.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli m.in. telefony komórkowe, karty SIM, karty bankomatowe oraz narkotyki. Zatrzymani usłyszeli zarzuty oszustwa i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a siedmiu z nich zostało tymczasowo aresztowanych na wniosek Prokuratury. Wobec podejrzanych o oszustwa grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

To kolejny przykład skutecznej pracy polskiej policji, która dąży do eliminowania przestępczości i zapewnienia bezpieczeństwa obywatelom.