sobota, grudzień 07, 2024
środa, 17 lipiec 2024 12:08

Rodzaje lęków u psa. Jak można złagodzić psi niepokój?

Napój na uspokojenie dla psa Napój na uspokojenie dla psa unplash

Psy, podobnie jak ludzie, także komunikują swój strach. Mogą to robić w sposób werbalny, czyli poprzez szczekanie warczenie czy nawet wycie lub niewerbalnie, a więc poprzez postawę ciała, ruchy ogonem, ułożenie uszu czy wyraz pyszczka.

Czego mogą bać się psy?

Niezależnie od wieku, rasy, wielkości czy pochodzenia, psy mają różne temperamenty i cechy charakteru. Z tego względu jedne będą bardziej płochliwe i skłonne do lękliwych zachowań, inne z kolei niewiele co przestraszy. Poniżej przedstawimy sytuacje, w których psay najczęściej odczuwają niepokój i postaramy się udzielić wskazówek, jak można temu zaradzić. Oto najbardziej powszechne źródła stresu u psa:

Lęk separacyjny (lęk przed samotnością) - psy to zwierzęta stadne, które bardzo cenią sobie towarzystwo. Kiedy pies zostaje odizolowany od swojej biologicznej rodziny i pojawia się w nowym domu, powinien czuć się bezpiecznie, a to zapewni mu przede wszystkim obecność człowieka, który poświęci mu swój czas i pomoże w adaptacji do nowych warunków. Pies pozostawiony sam w domu może odczuwać lęk separacyjny także z innych powodów. Może to być także niepewność wynikająca z braku dotychczasowej rutyny. Psy powinny mieć stały harmonogram dnia. Przez nieregularne i dłuższe nieobecności właściciela, spowodowane wydłużonymi godzinami pracy lub częstymi wyjazdami, psy mogą czuć się zagubione i zaniepokojenie. Ponadto, jeśli zwierzę zostało adoptowane, a ma za sobą traumatyczne przeżycia, jak np. porzucenie, także może odczuwać strach przed powtórką takiego zdarzenia. Poza tym zbyt długie przebywanie w odosobnieniu na małej przestrzeni, bez odpowiedniej ilości światła dziennego i świeżego powietrza może pogłębić lęki separacyjne. Ponadto, pies potrzebuje stymulacji umysłowej i fizycznej, a więc spacerów, biegania, zabawy, interakcji z otoczeniem zewnętrznym i innymi zwierzętami, Pozostawiony sam sobie zaczyna się nudzić, a ten stan powoli zaczyna przechodzić we frustrację. Lęk separacyjny prowadzić także do nerwowej agresji, jak np. niszczenie przedmiotów wewnątrz mieszkania, zbyt głośnego szczekania czy wycia a nawet ucieczek z domu. Niestety, utrzymujący się permanentny stan lękowy może wpłynąć na pogorszenie zdrowia czworonoga.

Wizyta u weterynarza i zabiegi pielęgnacyjne - to duża dawka stresu dla czworonoga. Większość z nich placówki medyczne omijały szerokim łukiem. Psy boją się badań i inwazyjnych zabiegów, takich jak pobieranie krwi, czy zastrzyki. Strach wywołuje u nich samo wnętrze gabinetu oraz dotyk (często bolesny) ze strony obcej osoby. Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne, niezależnie od tego, czy są one przeprowadzane w domu czy w salonie psim salonie piękności. Wiele czworonogów nie znosi już samej kąpieli, czesania, suszenia, a co dopiero strzyżenia i obcinania pazurów. Wszystkie te zabiegi kojarzą im się raczej z zagrożeniem niż z przyjemną pielęgnacją.

Głośne dźwięki z otoczenia - Czworonogi bardzo boją się głośnego i nagłego hałasu. Może być on związany mogą ze zjawiskami pogodowymi (np. burze), sygnałami używanymi przez służby mundurowe (odgłosy syren alarmowych, klaksonów samochodowych), hałasem pochodzącym z powietrza (helikopterów lub innych samolotów) czy wybuchem petard i różnego rodzaju fajerwerków, używanych w czasie wydarzeń okolicznościowych czy w Sylwestra. Niepokój u psa pojawić się może także w wyniku trzaśnięcia drzwiami, tłuczonego szkła czy huku upuszczonego przedmiotu.

Odgłosy urządzeń elektroniki użytkowej - W dzisiejszych czasach nasze domy pełne są różnego rodzaju urządzeń, mających na celu zapewnienie komfortu życia na co dzień. Mogą nimi być: odkurzacz, mop parowy, suszarka do włosów, pralka, blender, młynek czy ekspres do kawy. Niestety, bardzo często przedmioty te mogą wywoływać u zwierząt silny stres,a niejednokrotnie, nawet jeśli urządzenia pozostają w stanie spoczynku zwierzęciu będą kojarzyły się negatywnie i będą ich skutecznie unikać.

Zachowania ludzi i innych zwierząt - Bardzo często da się zaobserwować, że psy ewidentnie boją się tzw. “głośnych ludzi lub zwierząt”. Dziwne ludzkie zachowanie wywołanie pod wpływem środków odurzających, alkoholu czy nawet zwykła kłótnia lub płacz mogą wywołać silny lęk u zwierzaków. Podobnie jest z dziećmi, które wielokrotnie zakłócają psi spokój poprzez notoryczną chęć zabawy lub nawet niewłaściwe zachowanie wobec psa, które może sprawić mu ból. Podobnie jest z agresywnymi zwierzętami z sąsiedztwa, które akcentując swoją dominację poprzez głośne odgłosy szczekania lub warczenie zastraszają inne, spokojniejsze zwierzęta.

Nowe przedmioty w otoczeniu - Niejeden opiekun z pewnością był zaskoczony reakcją pupila na nowe rzeczy, które pojawiły się w domu ( np. nowy mebel, czy inne wyposażenie wnętrza, jak np. artykuły dekoracyjne). Może wydać się to dość dziwne, dlaczego zwierzęta odczuwają lęk na ich widok i ich unikają, ale takie są fakty. Nie da się jednoznacznie wytłumaczyć dlaczego konkretnie ten, a nie inny przedmiot “ straszy” czworonoga, potrzeba czasu, aby się z nim oswoił i zaakceptował go na dobre.

Zmiana otoczenia - w przypadku przeprowadzki do nowego miejsca lub adopcji, jak również po stracie kogoś bliskiego, a wówczas niepokój połączony jest ze smutkiem i może wywoływać stany depresyjne.

Jak pies okazuje niepokój?

Poprzez zachowania werbalne - szczekanie, warczenie, wycie, zachowanie agresywne wobec ludzi i przedmiotów z otoczenia (niszczenie mienia)

Poprzez zachowania niewerbalne - gdzie objawia się to w postawie i wyglądzie ciała czworonoga. W sytuacji strachu czy nawet niepokoju postawa psa staje się lekko obniżona i napięta, uszy podniesione (tryb nasłuchujący), oczy szeroko otwarte lub zmrużone (zwierze może unikać kontaktu wzrokowego z opiekunem, zwłaszcza gdy jego zachowanie jest przyczyną tego niepokoju), pysk jest zazwyczaj zamknięty lub lekko otwarty, z napiętymi wargami (pies może się często oblizywać i ziewać), natomiast ogon pozostaje lekko uniesiony i najczęściej nieruchomy (delikatne ruchy ogona są gestem uspokajającym psa, mają redukować napięcie i niepokój).

Jak zminimalizować lęki i niepokoje u psa?

Niwelowanie strachu u psów to ważny aspekt dbania o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Poniżej przedstawiamy kilka skutecznych metod, co zrobić, by opanować stres czworonoga:

Zrozumienie przyczyny lęku u psa - Aby skutecznie mu pomóc, ważne jest zdiagnozowanie, co wywołuje lęk. Może być on wywołany różnymi czynnikami, takimi jak: głośne dźwięki (np. burze, fajerwerki), nieznane osoby lub zwierzęta, zmiana otoczenia, czy separacja od właściciela.

Stworzenie bezpiecznego środowisko dla czworonoga - Zapewnienie psu bezpiecznego miejsca, gdzie może się schronić, gdy czuje się zagrożony jest kluczowe. Może to być jego ulubione legowisko lub jakikolwiek inny cichy kąt w domu.

Desensytyzacja - stopniowe, systematyczne i kontrolowane oswajanie psa ze stresującymi sytuacjami w połączeniu z pozytywnymi wzmocnieniami (np. smakołykami), może pomóc w zmniejszeniu lęku.

Trening pozytywnego wzmocnienia - Korzystanie z pozytywnych metod szkoleniowych, takich jak np. nagradzanie psa za spokojne zachowanie, może pomóc w zmniejszeniu lęków. Unikaj kar, które mogą nasilić lęk.

Regularne ćwiczenia - Aktywność fizyczna pomaga w redukcji stresu i lęków u psów. Długie spacery, bieganie czy zabawa pozwalają psu spalić nadmiar energii i zrelaksować się.

Zabawki i gry umysłowe - Stymulacja umysłowa jest równie ważna jak fizyczna. Zabawki, które wymagają myślenia, takie jak puzzle czy interaktywne zabawki, mogą pomóc odwrócić uwagę psa od stresujących bodźców.

Feromony i suplementy, napoje na uspokojenie - Na rynku dostępne są produkty, które mogą pomóc w redukcji lęków u psów, takie jak feromony w sprayu lub dyfuzory, suplementy diety czy napoje dla psa zawierające składniki uspokajające. Doskonałym rozwiązaniem na stres u psa są napoje funkcjonalne Aqualapka. Napój na uspokojenie dla psa Aqualapka to unikalne połączenie ekstraktu roślinnego CBD z bogatą dawką witamin D3, C, E i B6, które nie tylko zadbają o spokój pupila, ale także kompleksowo wspomogą jest zdrowie. Są jednocześnie doskonałym uzupełnieniem kuracji nawadniającej. Dostępne są w wygodnej poręcznej butelce, dlatego warto mieć je zawsze pod ręką, aby napoić pieska, zwłaszcza teraz gdy upały dają się we znaki futrzastym stworzeniom.

Konsultacja z weterynarzem lub behawiorystą - W przypadku silnych lęków i niepokojów warto skonsultować się z weterynarzem lub behawiorystą. Mogą oni zaproponować bardziej zaawansowane metody leczenia, w tym terapię behawioralną lub specjalistyczne leki.

Unikanie wywoływaczy stresu u psa - Jeśli to możliwe, staraj się nie dopuszczać do sytuacji, które wywołują u niego lęk. Przykładowo, jeśli pies boi się fajerwerków, postaraj się zapewnić mu spokojne miejsce w domu - w czasie, gdy mogą być one odpalane.

Cierpliwość i troska - Proces redukcji lęku u psa może wymagać czasu. Ważne jest, aby być cierpliwym i troskliwym właścicielem, który daje psu poczucie bezpieczeństwa i wsparcia.

Mając na uwadze powyższe wskazówki należy bacznie przyglądać się swojemu pupilowi, aby zrozumieć przyczyny jego zachowania i podjąć odpowiednie środki zaradcze. Wprowadzenie tych metod może znacząco poprawić jakość życia czworonoga, zmniejszając jego lęki i niepokoje. Pamiętaj, że każdy pies jest inny, więc ważne jest, aby znaleźć najbardziej skuteczne rozwiązania dostosowane do jego indywidualnych potrzeb.