niedziela, październik 13, 2024
poniedziałek, 05 czerwiec 2023 19:34

Radzenie sobie z alergią sezonową - jakie leki bez recepty wdrożyć?

leki na alergię bez recepty leki na alergię bez recepty mat.prasowe

Choć większość z nas z niecierpliwością czeka na nadejście wiosny, to dla wielu osób okres ten stanowi prawdziwą zmorę. Dotyczy to przede wszystkim cierpiących na alergię sezonową, która zazwyczaj powiązana jest z pyleniem traw oraz drzew. W takiej sytuacji trudno obyć się bez preparatów, jakimi są leki na alergię bez recepty. Co dokładnie zawierają w swoich składach oraz jak jeszcze można sobie poradzić z nieprzyjemnymi objawami alergii? Pozostań z nami i poznaj szczegóły!

Jakie są symptomy alergii sezonowej?

Taka alergia to szereg bardzo nieprzyjemnych objawów, spośród których najczęściej pojawiają się:

  • swędzenie i drapanie w nosie,
  • katar sienny,
  • kichanie,
  • łzawienie z oczu oraz swędzenie,
  • zapalenie spojówek.

W przypadku takich symptomów trudno o komfort. Stąd też popularność jeśli chodzi o leki na alergię bez recepty, które dla wielu osób są głównym sposobem, aby radzić sobie z objawami.

Co zawierają i jak działają leki na alergię bez recepty?

Główną grupą, jeśli chodzi o takie preparaty, są środki przeciwhistaminowe. Składnikiem, który może być w nich zawarty jest np. cetyryzyna. Blokuje ona powstawanie reakcji alergicznej, hamuje więc występowanie nieprzyjemnych objawów, takich jak ból i świąd. Leki na alergię bez recepty z nią zawarte można stosować zarówno doustnie, jak i w formie kropli (i do oczu, i do nosa).

Druga grupa to leki przeciwobrzękowe i działające przeciwzapalnie. W te sposób działa m.in. pseudoefedryna, która łagodzi objawy związane z zatkanym nosem.

Jeśli jednak objawy chorobowe są cięższe i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, to koniecznie należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, którzy doradzą odpowiedni preparat, w tym także silniej działający farmaceutyk na receptę.

Trzeba też mieć na uwadze, że stosowanie leków na alergię to różnego rodzaju skutki uboczne, choć w przypadku leków nowej generacji są one znacznie mniejsze.

Jak innymi metodami radzić sobie z alergią sezonową?

Oczywiście leki na alergię to dla większości osób borykających się z objawami podstawa, aby radzić sobie w tym okresie i funkcjonować normalnie. Są jednak również inne metody wspierające, które mogą ograniczyć stosowanie farmaceutyków. Jedną z nich jet korzystanie z łatwodostępnego kalendarza pyleń, który pozwoli dostosować swój tryb życia do okresów pylenia.

Kolejny krok to zmniejszenie częstotliwości wietrzenia mieszkania w tym okresie, a zamiast tego korzystanie z oczyszczacza powietrza, który dodatkowo pozwoli pozbyć się pyłków i kurzu.

Bardzo ważne jest także dbanie o tkaniny w naszym otoczeniu. Po spacerze najlepiej wyprać noszoną odzież, a także regularnie prać pościel (jednocześnie pamiętając, aby nie suszyć jej na zewnątrz).

Jeśli w domu mieszkają pupile, to także warto regularnie usuwać alergeny z ich sierści, dbając szczególnie także o ich higienę, zwłaszcza po dłuższych spacerach.

Wszystkie te czynniki zmniejszą narażenie na alergeny i pozwolą w łatwiejszy sposób przetrwać okres pylenia.

Alergia sezonowa to prawdziwa zmora dla wielu z nas. Leki na alergię bez recepty mogą być więc niewystarczające, jeśli objawy są poważne. W takiej sytuacji koniecznie trzeba zwrócić się do specjalisty zwłaszcza jeśli nie wiemy, jaki dokładnie czynnik doprowadza do reakcji organizmu. Dzięki jego poznaniu będziemy w stanie nieco lepiej kontrolować objawy i skuteczniej sobie z nimi radzić.