czwartek, marzec 28, 2024
piątek, 02 październik 2020 09:03

Podstawowe zasady savoir vivre w restauracji

Restauracja zacisze Restauracja zacisze

Niezależnie od tego, czy mamy w planach rozmowy biznesowe czy spotkanie w gronie przyjaciół bądź rodziny, dobrym rozwiązaniem na każdą okazję jest udanie się na obiad do restauracji. Eleganckie wnętrza, pyszne potrawy i fachowa obsługa, to nie jedyne elementy, które kojarzą się nam z ekskluzywnymi lokalami gastronomicznymi.

Ważnym aspektem każdego spotkania jest etykieta, czyli tzw. zasady savoir vivre’u. Oto kilka z nich, które warto praktykować zarówno podczas oficjalnych spotkań biznesowych wydarzeń, jak i przy okazji wyjść towarzyskich, gdy nie chcemy narazić się na faux-pas.

 

Elegancki ubiór

Będąc umówieni na  w restauracji, pamiętajmy o tym, aby nasza kreacja była dobrana adekwatnie do ważności spotkania. W zależności od tego, czy mamy w planach lunch biznesowy, czy idziemy z przyjaciółmi na obiad, obowiązuje nas mniej lub bardziej oficjalny strój. Jest to szczególnie istotne w przypadku rozmów z partnerem biznesowym, który nasz nieodpowiedni ubiór może odebrać za obrazę, lekceważące podejście do spotkania, co negatywnie wpłynie na nasz wizerunek oraz na przebieg negocjacji.

Również niezależnie od tego, czy pełnimy rolę osoby zapraszającej do restauracji, czy to my jesteśmy gośćmi, dowiedzmy się, czy w miejscu, do którego się wybieramy, nie obowiązuje dress-code. Istnieją miejsca, w których eleganckie kreacje są na porządku dziennym.

Płaszcz i torebka

Większość restauracji nie ma wydzielonych szatni, w których moglibyśmy zostawić wierzchnie odzienie. Zwykle goście lokali mają do dyspozycji wieszaki, na których należy powiesić naszą kurtkę bądź płaszcz. Nie dotyczy to marynarek, które powinniśmy mieć cały czas na sobie.

W przypadku torebek, aktówek czy też innych bagaży podręcznych, pod żadnym pozorem nie należy wieszać ich na ramieniu krzesła. W miarę możliwości powinniśmy postawić je pod swoim krzesłem, a w przypadku małych gabarytów, na kolanach, pod serwetą.

Telefon 

Choć na co dzień nie rozstajemy się z telefonem i zawsze mamy go pod ręką, tak na czas przebywania w restauracji powinniśmy odłożyć go na bok, schować do kieszeni lub torby. Nietaktem będzie położenie go na stół. Ponadto wskazane jest, aby go wyciszyć. Jeśli zdarzy się sytuacja, że ktoś do nas zadzwoni, i wiemy, że musimy odebrać połączenie, przeprośmy gości i odejdźmy od stołu. Taka rozmowa powinna być zakończona jak najszybciej.

W żadnym wypadku nie należy również kłaść na stole portfela bądź kluczyków.

Miejsce i pozycja przy stole

Miejsca przy stole, które zajmą goście, również mają znaczenie. W przypadku spotkań biznesowych, na czas posiłku podczas przerwy kawowej wyznacza je gospodarz - będzie ono zależeć od rangi stanowiska danej osoby w firmie. Osoba organizująca spotkanie zajmuje miejsce jako ostatnia. Jeśli w naszym towarzystwie znajdują się kobiety, to one powinny zasiadać do stołu jako pierwsze.

Pamiętajmy także, że nie wolno nam opierać się o stół łokciami. W trakcie posiłku, dłoń, którą nie jemy, powinniśmy dyskretnie oprzeć nadgarstkami o stół. Nie należy chować jej pod stołem.

Posiłek

Zamówienie składa gospodarz, chyba że menu na obiad zostało ustalone wcześniej. Na organizatorze spotkania leży także odpowiedzialność za uiszczenie rachunku, niezależnie od tego, czy jest nim kobieta czy mężczyzna.

Sztućce

Dla osoby po raz pierwszy jedzącej w bardziej eleganckiej restauracji, mnogość sztućców może być przytłaczająca. Jednak w zasadzie ich używania nie ma nic skomplikowanego. Jeśli spotkamy się z rzędem noży, widelców i łyżek, po prawej i lewej stronie talerza, to należy zacząć od tych zewnętrznych.

Czy podczas obiadu bądź lunchu biznesowego dozwolone jest jedzenie palcami? Odpowiedź wydaje się prosta - nie. Jednak tak nie jest. Czy kromkę chleba lub pitę, które otrzymamy do naszego dania, będziemy jeść nożem i widelcem? Oczywiście, że nie. Otóż są potrawy, które wolno nam jeść, korzystając z palców. Dotyczy to m.in. krewetek, oliwek, żabich udek oraz drobiu (ale tylko wtedy, gdy na kości zostaną kawałki mięsa).

Pamiętajmy także o pozycji sztućców na talerzu. Jeśli jeszcze wszystkiego nie zjedliśmy, ale planujemy dokończyć swój lunch, nóż i widelec należy ułożyć tak, aby rączka widelca wskazywała godzinę ósmą, a uchwyt noża, czwartą. Jeżeli chcemy zakomunikować, że skończyliśmy swój posiłek, sztućce należy położyć tak, aby ich rączki wskazywały godzinę 17:20.

Serwetka

W eleganckich restauracjach możemy spotkać się z obecnością serwety. Zanim zaczniemy posiłek, należy położyć ją lewą stroną na nogach. Jej prawa strona służy do wycierania ust. Jeśli potrzebujemy na chwilę odejść od stołu, serwetę należy położyć na krześle, lewą stroną do dołu. Nie odkładajmy jej na stół, ponieważ kelner odbierze to za oznakę zakończenia posiłku. Gdy zamierzamy się napić, wskazane jest wycieranie serwetą ust - pomaga to zapobiec śladom na szklance. Po zakończonym posiłku należy zostawić po prawej stronie talerza, w taki sposób, aby plamy na niej nie były widoczne. Nie należy jej składać ani wyrzucać.

Rozmowy

Jak wygląda kwestia rozmów podczas lunchu? Wolno nam je prowadzić czy nie? Tak, jak najbardziej, ale najlepiej po posiłku i pod warunkiem, że naszą wypowiedź będą słyszeć jedynie osoby, do których się zwracamy. Nie powinniśmy dopuścić do takiej sytuacji, że goście z drugiego końca sali staną się niezamierzonymi odbiorcami naszej wypowiedzi. W dodatku zbyt głośna rozmowa może przeszkadzać im w prowadzeniu własnych dialogów.

Oczywistą sprawą jest również to, że nie wolno nam używać wulgaryzmów lub zachowywać się w sposób ostentacyjny. Za takie zachowanie, szczególnie w bardziej ekskluzywnych restauracjach, możemy zostać wyproszeni z lokalu.

Wybór lokalu

Tak, jak będąc gośćmi, nie mamy wpływu na wybór restauracji, tak, gdy to my organizujemy spotkanie, wszystko zależy od nas. Szukając odpowiedniego miejsca w dużych miastach np. w Gdańsku, dobrze jest przyjrzeć się lokalizacji takiego lokalu, oferowanemu w ramach lunchu czy przerwy kawowej menu, oraz wyglądzie sali. Upewnijmy się, że wybrane miejsce spełni wymagania organizowanego spotkania - czy jest odpowiednie np. na rozmowy biznesowe. Gdańska restauracja Zacisze jest jednym z trójmiejskich lokali, która oferuje nie tylko rozwiązania dla spotkań oficjalnych, ale i dla uroczystości rodzinnych.

To tylko kilka podstawowych zasad savoir vivre’u, o których warto pamiętać, kiedy wybieramy się na obiad do restauracji i nie chcemy popełnić faux-pas. Bądźmy świadomi, że nasz wizerunek i opinia nie zależy tylko od wyboru lokalu, ale także od naszych manier przy stole.

Media

artykuły sponsorowane copywriting