Warto jak najlepiej się przygotować do pierwszej wizyty ze swoim dzieckiem u pediatry, by oszczędzić sobie dodatkowego stresu. W naszym poradniku postaramy się odpowiedzieć na najczęściej zadawane przez młodych rodziców pytania odnośnie pierwszej wizyty u lekarza dziecięcego, pokażemy, jak należy się do niej przygotować oraz opiszemy przykładowy przebieg wizyty, tak by nic was nie zaskoczyło.
Jak przygotować siebie oraz dziecko do pierwszej wizyty u pediatry?
Pierwsza wizyta maluszka u pediatry powinna odbyć się najpóźniej 6 tygodni od urodzenia, by móc ocenić jego obecny stan oraz ocenić prawidłowy rozwój. Odpowiednie przygotowanie się do pierwszej wizyty u pediatry jest więc niezbędne, by móc oszczędzić sobie dodatkowego stresu oraz uzyskać jak najwięcej niezbędnych informacji od lekarza. Ważne, żeby rodzice przygotowali się psychicznie na różne ewentualności i byli gotowi na to, że lekarz może wykryć jakieś nieprawidłowości lub problemy. W takim przypadku trzeba być otwartym na przyjęcie pomocy i cennych wskazówek od specjalisty, które pomogą wam odnaleźć się w niekomfortowej sytuacji i znaleźć właściwe rozwiązanie problemu.
Od urodzin należy zapisywać wszystko, co mogłoby wiązać się ze stanem zdrowia dziecka, począwszy od swoich obserwacji, przebytych infekcji po choroby występujące w rodzinie. Te dane przydadzą się lekarzowi do oceny sytuacji, na podstawie której może skierować dziecko na konkretne badania. Rodzice powinni przygotować również listę pytań, które chcieliby zadać pediatrze. Mogą one dotyczyć wszystkich kwestii związanych z byciem młodym rodzicem, które sprawiają problem np. karmienie, bezpieczeństwo, rozwój, szczepienia itp. Sprecyzowane pytania pomogą uzyskać konkretne odpowiedzi, które przydadzą się w przyszłości. Niezbędna będzie także wszelka dokumentacja medyczna odnośnie zdrowia dziecka, która będzie potrzebna lekarzowi do zaplanowania kolejnych działań w postaci badań lub szczepień (książeczka zdrowia dziecka oraz inne dokumenty). Ponadto rodzice powinni zaplanować odpowiednie ubranie dziecka na badania, warto ubrać noworodka w ubranko, które będzie można szybko i łatwo zdjąć, pomoże to w przeprowadzeniu niezbędnych badań.
Przebieg pierwszej wizyty u pediatry
Na początku pierwszej wizycie dziecka u pediatry lekarz dokona pomiarów, zmierzy obwód główki i klatki piersiowej dziecka oraz zważy je. Odpowiednia waga to podstawa prawidłowego rozwoju dziecka. Pediatra na podstawie wagi rozpozna, czy dziecko nie posiada wad wrodzonych, anemii lub infekcji, ponieważ wtedy przyrost masy ciała jest zbyt mały. Następnie lekarz przegląda książeczkę zdrowia dziecka, sprawdza opis porodu, badania przesiewowego słuchu, punktację Apgar, ewentualne przebyty zabiegi oraz szczepienia. Następnym krokiem są ogólne oględziny, podczas których pediatra sprawdza, czy dziecko układa się w prawidłowy sposób oraz czy bez problemu porusza swoimi kończynami. Oceniany jest też stan skóry dziecka, czy nie występują na niej żadne zmiany mogące świadczyć o chorobie. Lekarz bada również główkę malucha, oceniane są ciemiączka, węzły chłonne oraz oczy. W następnej kolejności specjalista dokonuje oględzin miejsca po szczepionce, która często budzi niepokój u rodziców. Zazwyczaj niepotrzebnie, miejsce, w którym dokonano ukłucia, samo musi się zagoić, nie powinno się przemywać go spirytusem, maściami, oraz w żadnym wypadku nie należy go wyciskać. Ważny jest także pępek dziecka, który również często budzi kontrowersje, a jest bardzo ważnym elementem, który może świadczyć o infekcji lub jej braku. Z założenia kikut pępowinowy odpada do 2 tygodni po urodzinach dziecka, ale może potrwać to dłużej. Lekarz wącha go i patrzy, czy nie ropieje, ponieważ jeśli tak jest, mogło dojść do infekcji całego małego organizmu. Brzuch malucha jest także osłuchiwany i badany, pediatra sprawdza, czy narządy wewnętrzne nie są powiększone.
Jeżeli interesuje was sprawdzony pediatra, Łódź oferuje szereg specjalistów w tej dziedzinie, którzy zajmą się waszym maluszkiem. Sprawdźcie oferty pediatrów w waszej okolicy i zapewnijcie swojemu dziecku najlepszą opiekę zdrowotną.