środa, kwiecień 24, 2024
wtorek, 18 sierpień 2020 13:47

Pieluchomajtki – jakie wybrać i jak otrzymać refundację?

Pieluchomajtki Pieluchomajtki

Nie tylko obłożnie chorzy i leżący noszą pieluchomajtki. To także doskonały produkt, dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu, które chciałyby normalnie funkcjonować i uniknąć wstydliwego momentu bezwiednego opróżnienia pęcherza. Produktów tych potrzeba jednak sporo, co wiąże się z dużym wydatkiem. Można jednak dostać refundację – warto wiedzieć, w jaki sposób.

Nietrzymanie moczu jest bardzo powszechne. Częściej dotyka kobiet, głównie tych po 40. roku życia. Panowie jednak również wielokrotnie mają problemy z opróżnianiem pęcherza. Dokładne dane są jednak nieznane. Okazuje się, że mnóstwo statystyk jest zaniżonych, a wynika to z tego, że dolegliwość ta wciąż jest tematem tabu i wiele osób nie chce się do niej przyznać, unika ludzi, a nawet stara się nie wychodzić z domu, by nikt się nie dowiedział. Poza tym wstydzi się mokrych plam i woni moczu z tym związanej. A wystarczy zakup odpowiednich produktów typu wkłady chłonne czy pieluchomajtki, by tego uniknąć i czuć się komfortowo.

Nietrzymanie moczu – rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów nietrzymania moczu. Od tego m.in. zależy, czy wystarczą nam wkładki, wkłady chłonne, pieluchomajtki czy inne tego typu produkty. Te pierwsze powinny być wystarczające w przypadku wysiłkowego nietrzymania moczu, które zazwyczaj jest niewielkie. Dochodzi do niego podczas kichnięcia, śmiania się czy dźwignięcia czegoś ciężkiego. Większym problemem jest naglące nietrzymanie moczu. Pojawia się bowiem bardzo silnie parcie na pęcherz i jego opróżnienie przed dojściem do toalety – może być kropelkowe, częściowe, a nawet całościowe. Powodem mogą być infekcje, choroby, powiększona prostata. Wtedy na pewno warto mieć pieluchomajtki i wkłady chłonne.

Może też być nietrzymanie moczu mieszane, a więc łączące w sobie obie powyższe sytuacje, oraz z przepełnienia – pęcherz nie opróżnia się do końca, z czasem dochodzi nawet do zatamowania cewki. Kropelkowe nietrzymanie moczu jest zaś wtedy, gdy po wizycie w toalecie wycieka jeszcze kilka kropli, gdyż mocz wciąż pozostaje w cewce moczowej (ta dolegliwość częściej występuje u mężczyzn).

Poważniejsze jest z pewnością neurologiczne zaburzenie pracy pęcherza, do którego dochodzi w wyniku uszkodzenia nerwów, mózgu czy rdzenia kręgowego. Dolegliwość może też pojawić się u osób chorych na Parkinsona, po udarach czy zmagających się ze stwardnieniem rozsianym.

Pieluchomajtki – refundacja

Na środki chłonne, w tym pieluchomajtki, można otrzymać refundację. Warto o tym wiedzieć, bowiem potrzeba ich sporo, co wiąże się z dość dużym wydatkiem. Aby z takiej opcji skorzystać, należy udać się do lekarza prowadzącego lub pierwszego kontaktu (musi mieć podpisaną umowę z NFZ) i poprosić o zlecenie na zaopatrzenie w środki pomocnicze. Takie wsparcie przysługuje co miesiąc. Warto wiedzieć, że wnioski można realizować na maksymalnie pół roku nie tylko w placówkach stacjonarnych, ale i sklepach internetowych.

Refundacja na wkłady chłonne, pieluchomajtki czy pampersy dla dorosłych przysługuje (zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 29 maja 2017 r.) osobom, które mają ubezpieczenie zdrowotne i cierpią na nietrzymanie moczu bądź stolca. Warto wiedzieć, że przyznane zlecenie od lekarza określa limit produktów, które będą refundowane.