piątek, kwiecień 19, 2024
piątek, 06 listopad 2020 19:24

Objawy i przyczyny onycholizy – choroby płytek paznokciowych

podolog warszawa podolog warszawa

Część schorzeń dotyczących paznokci to choroby wtórne, powiązane z innymi lub powstające w wyniku urazów zewnętrznych o charakterze powtarzalnym. Do grupy tych chorób należy onycholiza płytek paznokciowych. Ta dolegliwość może być z powodzeniem leczona, więc osoby zauważające dziwny wygląd paznokci powinny jak najszybciej skonsultować swój przypadek ze specjalistą.

Jak rozpoznać onycholizę?

Poprawne zdiagnozowanie onycholizy wymaga konsultacji z lekarzem, który może określić występowanie choroby już na podstawie stanu wizualnego paznokci pacjenta. Przeważnie jednak wykonuje się dodatkowe https://podolog-warszawa.pro/ badania, które pozwolą upewnić się co do charakteru schorzenia. Chociaż objawy onycholizy są dość jednoznaczne, choroba bywa powiązana z innymi dolegliwościami i to może rzutować na diagnozie albo czynić ją niekompletną. Paznokcie osoby chorej zmieniają swój wygląd, na początku delikatnie, a później coraz bardziej znacznie. Znakiem rozpoznawczym jest „odklejona”, odstająca płytka. Tak oddzielona płytka bardzo szybko zaczyna różnić się od zdrowego fragmentu paznokcia, robi się biaława, brzydka, pozbawiona połysku. Jej brzegi (górny lub boczne) łatwiej ulegają uszkodzeniom, więc w miarę postępów choroby stają się postrzępione, nierówne. Odstający paznokieć przestaje chronić delikatną skórę znajdującą się poniżej płytki, więc w tym fragmencie pojawiają się np. mikrourazy, zgrubienia, ranki. Nietrudno o dużo groźniejszą w skutkach infekcję.

Przyczyny powstawania onycholizy

Ta nieprzyjemna choroba zdarza się jako schorzenie towarzyszące np. grzybicy lub innym chorobom skóry, zaburzeniom hormonalnym, brakom różnych mikro- i makroelementów.  Znacznie częściej jednak jest wynikiem ingerencji z https://formthotics.waw.pl/zespol-wrazliwej-stopy/ zewnątrz, np. urazem, noszeniem niedopasowanych butów, zaburzeniami prawidłowego chodu, wskutek czego stopy są źle ustawiane itd. Do powstania tej dolegliwości można też doprowadzić z własnej winy. Na rozwój onycholizy narażone są np. osoby wykonujące samodzielnie pedicure bez wiedzy, w jaki sposób powinno się to robić, malujące paznokcie u stóp szkodliwymi preparatami (np. jeśli jeden ze składników lakieru uczula).