niedziela, październik 13, 2024
środa, 11 maj 2022 18:32

Nowotwory serca – sprawdź, jakie są ich objawy i rokowania

Nowotwór serca - mężczyzna trzymający się za klatkę piersiową w okolicach serca Nowotwór serca - mężczyzna trzymający się za klatkę piersiową w okolicach serca shuterstock

Nowotwór serca to dość rzadka przypadłość – zwłaszcza w postaci pierwotnej. Częściej diagnozowane są nowotwory serca wtórne, czyli będące wynikiem przerzutu z innej lokalizacji. Za każdym razem jednak choroba tego typu wymaga specjalistycznej diagnostyki oraz leczenia.

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest nowotwór serca,
  • jakie są przyczyny nowotworu serca,
  • jak objawia się nowotwór serca,
  • na czym polega diagnostyka nowotworu serca,
  • w jaki sposób leczy się nowotwory serca.

Choroby nowotworowe są obecnie jednymi z najczęstszych przyczyn przedwczesnych zgonów ludzi w różnym wieku. Nie można jednak zapominać, że nie wszystkie nowotwory występują tak samo często i nie wszystkie są obarczone tak samo wysokim ryzykiem zgonu. Do najrzadziej występujących chorób nowotworowych zalicza się nowotwory serca.

Nowotwór serca – co to jest?

Nowotwór serca to choroba, która polega na rozwoju komórek nowotworowych w obrębie tkanek serca. Ogólnie są to bardzo rzadkie schorzenia – szacuje się, że występują jedynie u 0,002-0,33% chorych na nowotwory.

Nowotwory serca dzieli się na nowotwory pierwotne, czyli takie, w których przebiegu komórki nowotworowe rozwijają się od razu w tkankach mięśnia sercowego, oraz nowotwory wtórne, czyli będące wynikiem przerzutu z innych lokalizacji.

Pierwotny nowotwór serca może mieć charakter łagodny (jest to zdecydowana większość zmian) oraz złośliwy. Wśród zmian łagodnych wyróżnia się m.in. śluzaki, włókniaki, mięśniaki, tłuszczaki oraz naczyniaki. Wśród nowotworów złośliwych najbardziej rozpowszechnione są mięsaki – najczęściej diagnozowany jest naczyniakomięsak, który aż w 80% przypadków zlokalizowany jest w prawym przedsionku.

O wiele częściej od nowotworów pierwotnych występują wtórne nowotwory serca, czyli po prostu przerzuty nowotworowe do serca z innych narządów. Najczęstszymi źródłami przerzutów nowotworowych do serca są rak piersi (głównie u kobiet), rak płuca, rak przełyku, czerniak oraz rak krwi (białaczka).

Przyczyny nowotworu serca

Przyczyny nowotworu serca mogą być różne, w zależności od rodzaju choroby. Pierwotne niezłośliwe nowotwory serca zazwyczaj są uwarunkowane genetycznie albo współwystępują z rzadkimi schorzeniami dziedzicznymi (zespół Carneya). Czynniki genetyczne mogą mieć także związek z rozwojem pierwotnych nowotworów złośliwych, chociaż tu pewną rolę odgrywa również szeroko rozumiany styl życia, np. palenie papierosów, nadużywanie alkoholu albo niezdrowa dieta.

Jeśli chodzi o nowotwory wtórne, to – jak już wspomniano – ich główną przyczyną są choroby nowotworowe rozwijające się w innych narządach i tkankach.

Nowotwór serca – objawy

Nowotwór serca może przez długi czas rozwijać się bezobjawowo – dopiero gdy guz osiąga spore rozmiary, zaburzając przepływ krwi, zauważalne stają się:

  • duszności,
  • zmniejszona tolerancja wysiłku,
  • omdlenia,
  • kołatanie serca,
  • obrzęki.

Z czasem dochodzą do tego inne objawy – ogólne osłabienie, utrata masy ciała, gorączka, niedokrwistość.

Nowotwór serca – diagnostyka

Współczesna onkologia dysponuje wieloma metodami rozpoznawania nowotworów serca, przede wszystkim obrazowymi. Jeśli pacjent zgłasza się do lekarza z niepokojącymi objawami, najczęściej wykonuje się u niego RTG klatki piersiowej, które nie jest jednak wystarczającym badaniem do postawienia diagnozy. O wiele wyższą wartość diagnostyczną ma echo serca (pozwala określić wielkość i lokalizację guza), a także tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny, które umożliwiają m.in. ocenę stopnia zaawansowania zmian.

Nowotwór serca – operacja główną metodą leczenia

Nowotwór serca niezłośliwy najczęściej leczy się operacyjnie – zmiana jest usuwana w całości, a jeśli jest potrzeba wycięcia także struktur serca, to pacjentowi wstawia się później protezy (np. sztuczne zastawki) albo stymulator serca. Śluzak – najczęstszy niezłośliwy nowotwór serca – ma tendencję do nawrotów, więc zabiegi muszą być wówczas powtarzane.

Jeśli rokowania pacjenta są dobre (zależą one od stadium, w którym rak został wykryty), operacyjnie leczy się także pierwotne nowotwory złośliwe serca, choć tu niekiedy potrzebna jest także radio- i/lub chemioterapia. Przy przerzutach nowotworowych do serca, które świadczą o mocnym zaawansowaniu choroby, najczęściej stosuje się terapię paliatywną, która ma podnieść komfort pozostałego pacjentowi życia.

Źródła:

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:uhENyOast0QJ:https://podyplomie.pl/wiedza/wielka-interna/1019,nowotwory-serca+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

https://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:zoPqhuQBWesJ:https://journals.viamedica.pl/nowotwory_journal_of_oncology/article/download/52208/38941+&cd=7&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d

http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:z0cBdURyKlEJ:www.kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/r230.pdf+&cd=4&hl=pl&ct=clnk&gl=pl&client=firefox-b-d