piątek, kwiecień 26, 2024
piątek, 19 marzec 2021 09:57

Nietrzymanie moczu – leczenie i pomocnicze środki higieniczne

nietrzymanie moczu leczenie nietrzymanie moczu leczenie

Nietrzymanie moczu może pojawić się w różnych okolicznościach, u osób obojga płci i w różnym wieku. Nie każdy wie, że dolegliwość tę można skutecznie leczyć, a także że dostępne są środki higieniczne, które w dyskretny i efektywny sposób pomagają doraźnie ukryć problem i cieszyć się dotychczasowymi sposobami aktywności fizycznej i codziennego życia.

Dowiedz się, na czym polega leczenie i rehabilitacja przy nietrzymaniu moczu oraz jakie środki pomocnicze wybrać.

Nietrzymanie moczu – przyczyny

Wyróżnia się trzy postaci nietrzymania moczu – wysiłkową, naglącą i mieszaną. Wysiłkowe nietrzymanie moczu spowodowane jest osłabieniem mięśni Kegla, co może mieć przyczynę w niewłaściwym trybie życia, naturalnie pojawia się też wraz z upływem lat, o ile mięśnie Kegla nie są wzmacniane ćwiczeniami. Osłabione mięśnie Kegla i wysiłkowe nietrzymanie moczu to także częsta przypadłość w czasie ciąży i po porodzie, a u mężczyzn po operacji usunięcia prostaty. Pojawia się wówczas mimowolne popuszczanie moczu w czasie wysiłku fizycznego, a także w trakcie śmiania się, kasłania czy kichania. Prowadzi to do krępujących sytuacji i może być powodem sporego psychicznego dyskomfortu.

Nagląca postać nietrzymania moczu to nagłe uczucie parcia na pęcherz i natychmiastowa potrzeba oddania moczu. Pojawia się najczęściej w związku ze stanami zapalnymi pęcherza moczowego, ale może być też spowodowane nadreaktywnością tego organu.

Mieszane nietrzymanie moczu łączy postać wysiłkową i naglącą tej dolegliwości.

Nietrzymanie moczu – leczenie 

W przypadku gdy pojawi się nietrzymanie moczu, leczenie może polegać na podawaniu środków farmakologicznych (leków doustnych), rehabilitacji mającej na celu wzmocnienie mięśni Kegla lub operacyjnym usunięciu przyczyny dolegliwości. 

Leczenie farmakologiczne to najczęstsza forma terapii przy naglącym nietrzymaniu moczu. Obejmuje podawanie leków przeciwzapalnych, co ma na celu usunięcie przyczyny dolegliwości – najczęściej zapalenia pęcherza lub i dróg moczowych.

Operacja przeprowadzana jest przy wysiłkowym nietrzymaniu moczu (zazwyczaj laparaskopowo) i w większości przypadków jest bardzo skuteczna.

Rehabilitacja polega na wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie Kegla z przyrządami lub bez oraz na treningu kontynencji, czyli zwiększania długości przerw między kolejnymi wizytami w toalecie, dzięki czemu niwelowana jest nadreaktywność pęcherza.

Pomocnicze środki higieniczne przy nietrzymaniu moczu

Zanim leczenie nietrzymania moczu przyniesie skutek, warto sięgnąć po środki higieniczne skutecznie radzące sobie z tym problemem. Dostępne są wkładki higieniczne, podpaski, majtki chłonne i pieluchomajtki TENA – wybór odpowiedniego rodzaju środków higienicznych zależy przede wszystkim od stopnia nasilenia dolegliwości. Produkty TENA są bardzo skuteczne i mają specjalistyczne systemy ochrony przed przeciekaniem i przykrym zapachem. Dzięki ich stosowaniu można żyć jak dotychczas, a nawet cieszyć się aktywnością fizyczną i uprawiać sport.