niedziela, czerwiec 23, 2024
wtorek, 14 marzec 2023 11:15

Niepełnosprawni - czy mogą żyć normalnie?

https://opiekaserwis24.pl/. https://opiekaserwis24.pl/. pixabay

Według państwowych szacunków, w Polsce jest od 4 do 7 milionów osób niepełnosprawnych. Przy niespełna 40 milionowym narodzie, wychodzi na to, że prawie co dziesiąty Polak lub Polka ma pewien stopień niepełnosprawności.

Czy nasz kraj jest zatem przygotowany do tego, aby we właściwy sposób wspierać osoby niepełnosprawne ? Z jakimi problemami na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne. Te i inne istotne fakty postaramy się przedstawić w poniższym artykule. Serdecznie zapraszamy do lektury, ponieważ większa świadomość społeczna odnośnie osób niepełnosprawnych, to także większa szansa na stopniową poprawę ich codzienności.

Jakie trudności dnia codziennego napotykają osoby niepełnosprawne ?

Osobom, które na co dzień nie zmagają się z niepełnosprawnością trudno zrozumieć jest, jak kłopotliwe potrafią być niektóre codzienne czynności. Niepełnosprawność najbardziej odczuwalna jest szczególnie mocno w miejscach publicznych. Dlaczego? Ponieważ mimo tak dużej ilości osób niepełnosprawnych w kraju, wiele miejsc nie jest odpowiednio przystosowanych dla takich ludzi. Jeżeli potrzebujesz pomocy, to warto sprawdzić stronę https://opiekaserwis24.pl/.

Świetnym tego przykładem może być brak podjazdu dla wózków inwalidzkich w takich publicznych miejscach. Choć świadomość społeczna na temat problemów osób niepełnosprawnych stale się zwiększa, tak w ich codziennym funkcjonowaniu trafiają oni na wiele utrudnień, których mogłoby nie być. Niepełnosprawni muszą się zmagać z takimi przeciwnościami dnia codziennego cały czas.

Niepełnosprawność to nie tylko problemy z poruszaniem się na wózku lub o kulach, ale to także np. kontakt osoby głuchoniemej z obsługą banku, w którym konsultanci nie znają języka migowego, czy wizyta w sklepie, który nie jest przystosowany dla osób niewidomych. Warto dodać, że ułatwienia dla osób niepełnosprawnych, to zdecydowany impuls do tego, aby takie osoby ze spokojem mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym.

 Dlaczego warto zgłosić się po pomoc?

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich zmaga się z codziennością, przez trudności dla osób niepełnosprawnych, to możesz otrzymać odpowiednią pomoc. Życie z niepełnosprawnością wcale nie musi być ciężkie - wystarczy odpowiednia pomoc i zwykła, ludzka życzliwość. Dostosowanie publicznych miejsca do osób niepełnosprawnych staje się z roku na rok coraz lepsze, co zdecydowanie pozytywnie rzutuje na następne lata.