środa, lipiec 24, 2024
wtorek, 18 lipiec 2023 16:31

Miód nawłociowy - jaki jest?

miód nawłociowy miód nawłociowy mat. prasowe

Miód nawłociowy produkowany jest przez pszczoły z kwiatów nawłoci pospolitej lub nawłoci późnej. Jego smak nieco różni się od smaku miodu, który wszyscy znają. Nawłociowy miód ma kwaśno-gorzki posmak i jest bardzo aromatyczny. Nie bije od niego aż tak mocna słodycz, jak od miodu wielokwiatowego, czy akacjowego. Jednocześnie jest bardzo rzadki, bo nawłoć kwitnie krótko pod koniec lata. Ma wiele zalet - znajduje zastosowanie w medycynie, kosmetologii i kuchni.

Miód nawłociowy - właściwości lecznicze

Miód nawłociowy sprawdza się przy leczeniu chorób układu moczowego, głównie skąpomoczu. Łagodzi również objawy kamicy nerkowej. Ma właściwości moczopędne, przeciwzapalne i odkażające. Jest polecany także osobom, które zmagają się z problemami z prostatą.

Zawiera spore ilości rutyny i kwercetyny, dzięki temu ma pozytywny wpływ na naczynia krwionośne - wzmacnia je i obniża tętnicze ciśnienie krwi. Regularne spożywanie miodu z nawłoci przyczynia się do redukcji chorób układu krwionośnego takich jak miażdżyca.

Nawłoć to roślina, która ma działanie antybakteryjne i odtruwające. Miód z nawłoci wspiera terapię w czasie infekcji i pomaga usunąć z organizmu nadmiar toksyn. Jest stosowany także przy infekcjach górnych dróg oddechowych.

Choć nie ma na to żadnych dowodów naukowych, znawcy miodu zalecają picie go osobom, które mają stresujący tryb życia. Nawłociowy miód podobno wycisza organizm i pomaga zredukować napięcie nerwowe.

Kosmetyki z miodu nawłociowego

Miłośniczki naturalnych kosmetyków dodają miód nawłociowy do domowych maseczek i peelingów. Poza tym pomaga on pozbyć się spierzchnięcia na ustach i wygładza naskórek.

Sporą popularnością cieszą się kąpiele w miodzie z nawłoci. Jeśli wierzyć historykom, znane były one już w starożytności. Do wody, która ma temperaturę około 38 -40 stopni C należy dodać 300 g miodu. Najlepiej zanurzyć się w takim roztworze na około 20 minut. Zabieg ten ma właściwości relaksujące. Kąpiele lecznicze, takie jak ta miodowa, rozluźniają mięśnie i redukują tym samym stres. Poza tym poprawiają kondycję skóry, przywracając jej jędrność i gładkość.

Nawłociowy miód w kuchni

Miód z kwiatów nawłoci wykorzystywany jest w kuchni zarówno do słodkich deserów, jak i dań wytrawnych. Stanowi częsty dodatek do wypiekanego w domu chleba. Miłośnicy dziczyzny zaś wykorzystują go do przygotowania aromatycznej marynaty. Poza tym służy do słodzenia herbaty i mleka - wtedy najczęściej pomaga walczyć z pierwszymi objawami przeziębienia.

Miód to produkt w 100% naturalny. Zawiera sporo witamin i polifenoli, dlatego warto włączyć go do swojej diety. Sprawdzi się również podczas prostych zabiegów pielęgnacyjnych w domowym zaciszu.