piątek, kwiecień 26, 2024
środa, 30 wrzesień 2020 18:14

Magnez na skurcze – jaki preparat wybrać?

magnez na skurcze magnez na skurcze

Skurcze mięśni nie są niczym przyjemnym, szczególnie kiedy pojawiają się po wysiłku lub w nocy. Na szczęście, na taką przypadłość, lekarze i farmaceuci znaleźli remedium i od dawna polecają leki z magnezem. Jaki magnez wybrać? Zobacz, na co zwrócić uwagę, decydując się na suplementację.

Zdarzają się najczęściej w nocy. Skurcz łydek łapie nas niepostrzeżenie i bywa bardzo bolesny. Pojawia się często także w trakcie lub po intensywnym treningu, kiedy ćwiczenia okażą się zbyt obciążające. Jak sobie radzić z takim problemem? Wielu specjalistów poleca magnez na skurcze. Sprawdź, jaki wybrać.

Przyczyny skurczów

Najbardziej powszechne skurcze ulokowane są w kończynach dolnych: łydkach i stopach. Choć źródeł takiej przypadłości może być wiele, najczęściej wiąże się je z niedoborem magnezu, potasu i innych elektrolitów.

Taka sytuacja może mieć miejsce w kilku przypadkach. Pierwszą myślą jest zapewne krążący mit, że wypijana kawa jest odpowiedzialna za wypłukiwanie magnezu i wapnia oraz jest szkodliwa dla mięśnia sercowego. Według badań naukowców z University of South Australia w Adelaide[1]kawa powoduje jedynie nieznacznie podwyższone ryzyko chorób naczyniowo-sercowych, i to u osób, które wypijają ponad sześć filiżanek tego napoju dziennie. Natomiast wypijanie 2-3 filiżanek kawy to strata ok. 4 mg magnezu oraz 5 mg wapnia, czyli tak naprawdę nieznaczący dla zdrowia ubytek. Jeśli nie kawa, to co?

Okazuje się, że przyczyną wypłukiwania elektrolitów jest intensywne pocenie się (np. w ciąży, podczas treningów). Sytuacja taka dotyczy też częściej osób otyłych, a także cierpiących na nocne poty, które mogą być warunkowane przez stres. To właśnie przedłużające się stany napięcia przyczyniają się do niedoborów magnezu, a co za tym idzie — skutkują skurczami mięśni. Zbyt mała ilość magnezu, potasu i wapnia oraz sodu jest też wynikiem przyjmowania diuretyków (leków moczopędnych) lub po prostu niewłaściwej ilości płynów (należy wypijać ok. 30 ml wody na kilogram ciała dziennie).   

Wybierz dobry magnez na skurcze

Przeciwdziałanie nieprzyjemnym skurczom warto zacząć od suplementacji dobrym preparatem. Wprawdzie nie istnieje dedykowany magnez na skurcze, jednak jakościowy specyfik powinien odznaczać się kilkoma ważnymi cechami. Przede wszystkim warto postawić na lek, który, w odróżnieniu od suplementu, ma poświadczone medycznie działanie. Dobrze działają preparaty, które oprócz magnezu posiadają także inne elektrolity, np. potas. Warto wiedzieć, że przyswajalność magnezu wzrasta w „towarzystwie” witaminy B6. Wreszcie — polecane są te leki, które sprawdzają się przez lata i są używane przez pokolenia.

[1] Zhou A., Hyppönen E. Long-term coffee consumption, caffeine metabolism genetics, and risk of cardiovascular disease: a prospective analysis of up to 347,077 individuals and 8368 cases.Am. J. Clin. Nutr. 2019;1,109(3):509-516.

 

Media

artykuły sponsorowane copywriting