sobota, kwiecień 27, 2024
wtorek, 12 październik 2021 15:51

Lokaty bankowe — czym są i jak wybrać najlepszą?

lokata lokata pixabay

Chcesz ochronić oszczędności przy zgubnym wpływem inflacji i… impulsywnym roztrwonieniem? Załóż lokatę bankową. W artykule wyjaśnimy, czym jest lokata. Podpowiemy także, jak wybrać najlepszą.

Lokata bankowa to skuteczny sposób na wygenerowanie pewnych, bezpiecznych zysków i ochronę oszczędności przed zgubnym wpływem inflacji. Czym jest w praktyce i jak wybrać tę, która przyniesie wymierne korzyści?

Czym jest lokata bankowa?

Lokata bankowa to depozyt zawierany na określony w umowie okres. Zdeponowane na lokatach środki bank przeznacza na udzielanie kredytów. W zamian za udostępnienie kapitału wypłaca deponentowi zysk w postaci odsetek. Najpopularniejsze lokaty to te trwające 3, 6 i 12 miesięcy, często z możliwością przedłużenia. Ogromną zaletą lokaty jest możliwość wygenerowania bezpiecznych i pewnych zysków. Kalkulator lokat pozwoli wyliczyć ich wysokość już na starcie.

Lokata ochrona pieniędzy przed inflacją i… impulsywnym roztrwonieniem

Czy wiesz, że oszczędności zgromadzone w skarbonce nie tylko nie przynoszą zysków, ale także tracą swoją wartość? Przyczyną takiego stanu rzeczy jest inflacja, czyli proces stopniowego wzrostu cen w gospodarce. Z powodu inflacji za zgromadzone 2000 zł będziesz dziś w stanie kupić zdecydowanie więcej niż za rok, dwa czy pięć. Zakładając wysoko oprocentowaną lokatę, Twoje pieniądze będą same na siebie zarabiać, a co za tym idzie — unikniesz zgubnego wpływu inflacji. To jednak nie wszystko. Depozyt ochroni oszczędności także przed… impulsywnym roztrwonieniem. Jak to możliwe? W przypadku lokat o standardowej konstrukcji zgromadzone na nich środki zostają zamrożone przez cały okres obowiązywania umowy. Deponent nie ma więc do nich dostępu i nie może z nich korzystać. Jeśli zerwie lokatę wcześniej, straci wszystkie wypracowane zyski. Choć wiele osób może traktować taką strukturę jako wadę, warto spojrzeć na nią z innej perspektywy. Jeśli wydajesz pieniądze lekką ręką i masz skłonność do przypadkowych wydatków, widmo utraty wypracowanych odsetek będzie skuteczną motywacją, aby zostawić pieniądze w spokoju i pozwolić im zarabiać.

Jak wybrać najlepszą lokatę bankową?

Aby lokata przyniosła wymierne korzyści, powinna łączyć uniwersalne zalety z konkretnymi walorami, dostosowanymi do potrzeb deponenta. Chcesz stworzyć własny ranking lokat? Porównaj oferty dostępnych na rynku banków, zwracając uwagę przede wszystkim na:

  • oprocentowanie lokaty. Najwyższe oprocentowanie lokat w bankach zapewni… najwyższe zyski. Wartość oprocentowania powinna być więc najważniejszym elementem wyboru depozytu. Analizując ten parametr, sprawdź, czy wskazana przez bank wartość dotyczy konkretnego okresu i/lub określonej kwoty. Upewnij się także, czy identyczne oprocentowanie będzie obowiązywać, kiedy lokata ulegnie automatycznemu przedłużeniu. W ten sposób unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek i już na starcie precyzyjnie wyliczysz zysk;
  • częstotliwość kapitalizacji odsetek. Kapitalizacja odsetek to częstotliwość dopisywania wypracowanych zysków do kwoty kapitału. Im częstsza, tym podstawa oprocentowania rośnie szybciej. A wraz z nią odsetki;
  • okres lokacyjny. Okres lokacyjny to okres trwania umowy lokaty. To, który okaże się dla Ciebie najlepszym wyborem, zależy przede wszystkim od tego, na jak długo możesz zamrozić swoje środki — bez szkody dla płynności finansowej;
  • możliwa do zdeponowania kwota. Jeśli chcesz umieścić na lokacie niewielką (np. 1000 zł) lub wysoką kwotę (np. kilkaset tysięcy złotych), sprawdź uprzednio, jakie limity kwotowe ustanowił bank;
  • możliwość założenia i obsługi lokaty przez internet. Chcesz maksymalnie skrócić i uprościć proces zakładania lokaty? Znajdź bank, który umożliwia zrealizowanie całego procesu (i późniejszą obsługę depozytu) online — w systemie bankowości internetowej i aplikacji mobilnej.