piątek, marzec 29, 2024
poniedziałek, 07 wrzesień 2020 10:23

Licówki na zęby - czym są i które wybrać?

Licówki na zęby Licówki na zęby

Licówka to nic innego, jak płatek materiału ( grubości od 0.5 do 1 mm) pokrywający policzkową (zewnętrzną) powierzchnię zęba. Jest to najmniej inwazyjne rozwiązanie protetyczne, stosowane z powodzeniem od co najmniej kilkudziesięciu lat

Czym się charakteryzuje:

  1. Jest zacementowane (przyklejone) na stałe do zęba
  2. Przygotowanie zęba (oszlifowanie) to jego pomniejszenie o zaledwie 10-15% (średnio)
  3. W sposób niemalże doskonały poprawia kształt, wielkość i kolor zęba, ale oczywiście tylko wtedy, gdy są to korekty niezbyt duże ( pamiętajmy, że jest to płatek materiału, gdy korekty są większe do „akcji” wkraczają korony protetyczne)
  4. Wykonanie licówki jest zabiegiem powtarzalnym. Co to znaczy? Gdy licówka ulegnie zużyciu lub zniszczeniu ( nic nie jest wieczne), to z reguły możemy wykonać kolejne licówki, a potem znowu kolejne…..
  5. Dzięki temu, że licówka nie pokrywa całego zęba, jesteśmy w stanie kontrolować jego stan, pod kątem uszkodzeń i ewentualnej próchnicy

Czyli same zalety? No nie do końca.

Tak jak wspomniałem wcześniej licówka ma zadanie zmienić kolor, wielkość i kształt zęba filarowego. Jest  ona filigranowym rozwiązaniem protetycznym i w tym miejscu pojawiają się niewielkie problemy techniczne, ale dla zespołu lekarz-technik.

Sukces leczenia protetycznego to przede wszystkim jego właściwe zaplanowanie oraz poznanie potrzeb i oczekiwań pacjenta. Nie mamy tu do czynienia z pacjentem, który zgłosił się do nas z zębami uszkodzonymi, połamanymi, „zjedzonymi” przez próchnicę, tylko z kimś, kto po pewnym okresie przemyśleń postanowił zmienić „wizualizację” swojego uśmiechu.

Tak więc, są to oczekiwania pacjenta, czasem realne, a czasem nie.

Na etapie planowania cała sztuka polega na tym, aby ocenić, czy lekarz jest w stanie wykonać licówki w taki sposób, który byłby satysfakcjonujący dla pacjenta.

  1. Diagnostyczne nawoskowanie (wax-up) na modelu gipsowym
  2. Mock-up – symulacja kształtu zębów za pomocą materiału czasowego na zębach własnych pacjenta
  3. Komputerowa symulacja koloru, kształtu i wielkości „nowych” zębów

Wymieniłem właśnie najbardziej popularne metody, które dają możliwość pacjentowi i lekarzowi, żeby pokazać realne możliwości leczenia, ocenić jego efekt i co najważniejsze jest to pewnego rodzaju „umowa” między pacjentem, a lekarzem.

Dopiero posiadanie takiej „umowy” to zielone światło dla lekarza i narzędzia w dłoń...

Kolejne pytanie.

Jaki materiał wybrać?

W chwili obecnej jesteśmy w stanie użyć co najmniej kilku materiałów i co najmniej kilkunastu technologii wykonania, ale to nie podręcznik akademicki, żebym to wszystko opisywał.

Z punktu widzenia pacjenta pozostaje wybór: licówki kompozytowe czy pełnoceramiczne?

Licówki pełnoceramiczne są lepsze w większości przypadków klinicznych.

Czym to jest spowodowane:

  • są zdecydowanie trwalsze
  • są bardziej odporne mechanicznie i estetycznie i między innymi dlatego dłużej będą „bardzo ładne” w jamie ustnej
  • ceramika jest materiałem bardziej biozgodnym i bardziej odpornym na odkładanie się osadu i kamienia
  • ceramika jest dla pacjenta zdecydowanie „wygodniejsza”, ponieważ w większości przypadków skutecznie odbudowuje zęby na okres 5-10 lat i nie wymaga dodatkowych zabiegów naprawczych (tak z reguły jest, co nie znaczy że zawsze).

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami Ortoprotex.pl

Media

artykuły sponsorowane copywriting