piątek, lipiec 12, 2024
środa, 28 grudzień 2022 14:54

Leczenie bruksizmu przy użyciu toksyny botulinowej

leczenie bruksizmu w klinice Fabskin Warszawa leczenie bruksizmu w klinice Fabskin Warszawa Źródło: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

Bruksizm to przypadłość, która może dotykać osoby w różnym wieku, a zgodnie ze statystykami dotyczy od 8 do 20% społeczeństwa. Bruksizm polega na mimowolnym zgrzytaniu zębami i ich zaciskaniu, najczęściej podczas snu. Problem ten można wyleczyć przy pomocy toksyny botulinowej.

Czym jest bruksizm i jakie niesie konsekwencje?

Bruksizm polega na mimowolnym zgrzytaniu zębami, a także zaciskaniu szczęki. Dochodzi do tego najczęściej w czasie snu, ale czasami także w trakcie normalnego funkcjonowania lub w przypadku pojawienia się nadmiernego stresu. Do konsekwencji tej przypadłości należą:

  • rozchwianie zębów w szczęce,
  • ścieranie szkliwa,
  • większe problemy stomatologiczne,
  • zmiany zwyrodnieniowe w żuchwie,
  • migreny, napięcie karku, bóle pleców,
  • twarz przybiera kwadratowy kształt w części szczękowej, co wygląda niekorzystnie.

W niektórych przypadków może dochodzić nawet do utraty zębów, ze względu na ich wycieranie się i rozchwianie. Właśnie dlatego tak ważne jest podjęcie leczenia. 

Botoks w leczeniu bruksizmu

Bruksizmu nie należy lekceważyć, tylko warto go leczyć. Jedną z metod współcześnie stosowanych jest zabieg z użyciem toksyny botulinowej, popularnie zwanej botoksem. Ta metoda jest czasami stosowana samodzielnie, a czasami jako wspomaganie dla szyny relaksacyjnej (czyli przezroczystych nakładek na zęby). Działanie toksyny botulinowej opiera się na zmniejszeniu napięcia mięśniowego, a tym samym na zlikwidowaniu mimowolnego zaciskania mięśni szczęki i zgrzytania zębami. Zabieg nie jest bolesny, ponieważ stosuje się mikroigły i nie trzeba usypiać pacjenta. Czas zabiegu to maksymalnie kilkanaście minut, więc nie trzeba przygotowywać się na długi pobyt w placówce. Dodatkowo botoks działa tylko na konkretne mięśnie, a więc nie powoduje żadnych problemów w obrębie szczęki, czy też zwiotczenia innych mięśni. Warto zaznaczyć, że efekt utrzymuje się zwykle przez okres od 4 do 6 miesięcy, dlatego zabieg trzeba powtórzyć. W wielu przypadkach bruksizm w tym czasie jest już wyeliminowany, ponieważ pacjent w międzyczasie stosuje szyny relaksacyjne. Tym samym zwykle jeden zabieg daje już pewne efekty i umożliwia dalsze leczenie. 

Dobre miejsce na zabieg

Decydując się na leczenie bruksizmu, warto zwrócić uwagę na renomę danej kliniki. Doskonałym przykładem miejsca, gdzie warto wykonać zabieg, jest https://fabskin.pl/zabiegi-botox/. Dodatkowo warto zaznaczyć, że  leczenie bruksizmu w klinice Fabskin Warszawa przebiega sprawnie pod okiem wykwalifikowanych specjalistów. Na początku najlepiej umówić się na konsultację z lekarzem, ponieważ to on zaplanuje cały harmonogram leczenia. Możliwe jest wykonanie kilku zabiegów z toksyną botulinową, jak również zastosowanie szyny relaksacyjnej, a także niechirurgicznej korekty wyglądu szczęki. Dodatkowo w klinice Fabskin można skorzystać z wizyt u stomatologów, którzy ocenią stan zębów i wykonają inne zabiegi.