niedziela, kwiecień 14, 2024
wtorek, 07 luty 2023 13:48

Labioplastyka

konsultacja z lekarzem ginekologiem konsultacja z lekarzem ginekologiem mat.prasowe

Labioplastyka jest zabiegiem przeznaczonym dla kobiet, wykonywanym w ramach ginekologii estetycznej. Na czym polega zabieg? Kiedy warto zdecydować się na jego wykonanie i jakie korzyści ze sobą niesie?

Kiedy warto zdecydować się na zabieg labioplastyki?

Zabiegi ginekologii estetycznej mają na celu nie tylko poprawę wyglądu okolic intymnych, w wielu przypadkach wykonana korekta poprawia jakość codziennego życia kobiet. Na zabieg decydują się najczęściej panie, u których wargi sromowe są zbyt duże. Czyli kiedy? W zasadzie nie można jednoznacznie powiedzieć, kiedy wargi sromowe są za duże. Ich wielkość i kształt zależą od wielu czynników. Znaczenie mają uwarunkowania genetyczne, ale też liczba porodów czy intensywności dotychczasowego życia seksualnego. 

O przeroście warg sromowych mówi się wtedy, gdy ich wielkość powoduje u kobiety ból i nieprzyjemne dolegliwości podczas wykonywania codziennych czynności czy uprawiania sportu. Zbyt duże wargi sromowe mogą powodować też problemy w sferze seksualnej. Poza nieprzyjemnymi doznaniami podczas intymnych zbliżeń często wywołują również wstyd i dyskomfort psychiczny.

Gdy rozmiar warg sromowych lub ich kształt powoduje problemy w codziennym życiu. Poza wyraźnym dyskomfortem odczuwanym przez kobietę, powiększone anatomicznie wargi sromowe narażone są otarcia, a to powodować może powstanie ran w obrębie okolic intymnych.

Czynniki wpływające na kształt warg sromowych

Poza uwarunkowaniami genetycznymi zmiany w budowie anatomicznej i wielkości warg sromowych mogą być wywołane również innymi czynnikami. Nawet panie, u których wcześniej problem nie występował, na skutek zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, porodu czy nawracających infekcji intymnych mogą z czasem zacząć odczuwać nieprzyjemne dolegliwości. Warto dodać, że zmiany te mogą powstawać wraz z wiekiem, jako efekt starzenia się. Wówczas labioplastyka poprawia nie tylko wygląd, ale i komfort życia pacjentki.

Jak przygotować się do zabiegu labioplastyki i na czym on polega?

Zanim zdecydujemy się na zabieg konieczna będzie konsultacja z lekarzem ginekologiem, który indywidualnie oceni zakres planowanego zabiegu oraz poinstruuje pacjentkę, jak będzie wyglądało dalsze przygotowanie. Przed planowaną labioplastyką pacjentka musi wykonać badania krwi, w tym morfologię, grupę krwi czy wskaźniki krzepnięcia. Konieczne jest też przeprowadzenie badania ginekologicznego, podczas którego lekarz wykonuje cytologię.

Zabieg może być wykonywany na różne sposoby, ale wykorzystanie lasera niesie ze sobą wiele korzyści. W ten sposób można istotnie ograniczyć krwawienie, a cała procedura jest dla kobiety mniej bolesna niż tradycyjne metody. Zabieg wykonywany laserowo sprawia, że pacjentka znacznie lepiej regeneruje się, a proces gojenia trwa znacznie krócej.

Postępowanie po zabiegu i rekonwalescencja

Szczegółowe zasady postępowania po zabiegu przekazuje lekarz. Mogą się one różnić, w zależności od metody wykonania labioplastyki. Tuż po wykonaniu plastyki miejsce zabiegu może być obolałe i opuchnięte. Cały proces gojenia nie przekracza kilku tygodni. W czasie tym zdejmowane są szwy. Najczęściej zaleca się aby po zabiegu powstrzymać się od intensywnych aktywności fizycznych i współżycia, aż do momentu pełnego wygojenia.

Efekty labioplastyki

Pacjentki, które poddały się zabiegowi korekty warg sromowych mówiąc o efektach, najczęściej wspominają, że skończyły się ich problemy. Zmniejszenie chirurgiczne warg sromowych sprawia, że jakość życia kobiet znacznie się poprawia. Panie, które wcześniej cierpiały z powodu otarć mogą zapomnieć o problemie. Uprawianie sportu staje się przyjemnością, bez bólu czy dyskomfortu.

Nie bez znaczenia są też efekty obserwowane w związku z podniesieniem jakości życia seksualnego. Mniejsze wargi sromowe sprawiają, że panie odczuwają wyraźną satysfakcję podczas zbliżeń.