niedziela, kwiecień 14, 2024
poniedziałek, 19 grudzień 2022 13:44

Konsultacja lekarska i recepta online

Lekarz online Lekarz online Źródło: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license

Konsultacja oraz recepta online to świetna alternatywa do tradycyjnej wizyty u lekarza. Jak skorzystać z e-recepty oraz gdzie można ją zrealizować, aby kupić dany lek?

Konsultacja lekarska online i internetowe konto pacjenta

W obecnym czasie bardzo popularne stały się zdalne konsultacje lekarskie. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie w momencie, gdy nie mamy siły wstać z łóżka i jechać do swojego lekarza rodzinnego. E-wizyta staje się przydatna również kiedy chcemy zasięgnąć porady specjalisty lub poprosić go o przedłużenie recepty na nasz stały lek. Lekarz online to wygodne rozwiązanie, które pozwala nam zaoszczędzić sporo czasu. Nie musimy również czekać, niekiedy godzinami pod gabinetem lekarskim na swoją kolej.

Aby skorzystać z e-wizyty musisz zalogować się lub założyć konto jeśli takiego jeszcze nie masz, na internetowym koncie pacjenta. Wybierz odpowiednią datę i godzinę konsultacji lekarskiej, specjalistę, z którym chcesz się skontaktować oraz sposób rozmowy. Może to być czat, telefon lub spotkanie video.

Recepty online

W trakcie wizyty, lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad oraz zapyta Cię o objawy choroby. Zdecyduje również o zasadności wystawienia recepty, a także zwolnienia lekarskiego. Twój dostęp do internetowego konta pacjenta umożliwia Ci podgląd wszystkich e-recept. Aby zrealizować elektroniczne recepty online potrzebujesz numeru PESEL pacjenta oraz specjalnego kodu recepty. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ możesz odebrać potrzebne leki nie tylko dla siebie, ale również dla osób bliskich.

Recepta online, zrealizowana może zostać w dowolnej aptece na terenie całego kraju. Standardowo jest ona ważna 30 dni od momentu jej wystawienia. Jeśli jest to choroba przewlekła, podczas konsultacji online, lekarz może zdecydować o przedłużeniu ważności recepty nawet do roku czasu. Receptę online na antybiotyk możesz zrealizować w przeciągu 7 dni, natomiast na leki psychotropowe jest ona ważna aż do 90 dni.

E-recepta online bez wychodzenia z domu

Dzięki rozwijającej się technologii i cyfryzacji służby zdrowia, pacjent może uzyskać receptę bez wychodzenia z domu od dowolnego lekarza na terenie całej Polski. Jest to bardzo wygodne, gdyż można skontaktować się z lekarzem praktycznie o dowolnej porze, przez 7 dni w tygodniu. Wiele punktów działa 24 godziny na dobę i nie musimy zgłaszać się do naszego lekarza prowadzącego, kiedy nie ma on akurat dyżuru.

Recepta online na przepisane leki może z łatwością być wystawiona na choroby przewlekłe lub na przykład na tabletki antykoncepcyjne.